Как Китай се бори с корупционните практики: жестоката истина
Корупцията е явление, което постепенно корумпира всяка страна отвътре. Колосалната работа на учени и други специалисти беше насочена към борбата с нея. Променящата се власт с нови лозунги призова за борба с корумпираните служители и след известно време самата тя беше напълно потопена в тази борба.
Откъде идва корупцията? Как да го изкореним? За да се разбере това, е необходимо да се изучава китайската история, свързана с много години непрекъсната борба с това явление. След като прочетете този материал, ще научите как го правят.
През 1978 г. начело на Китай беше ДЪн Сяопин, известен реформатор, известен със своята политика на откритост. Концепцията на неговото управление беше да увеличи достъпността на политическата сфера за обикновените хора, както и да размие границите между обикновените китайци и силовите структури.
Това изискваше строг контрол върху оборота на пари от бюджета и проследяване на всяка стъпка на властите.
Възможно ли е да си представим, че през целия период на политиката, насочена към борба с корупцията, са наказани 1,5 милиона служители?
От древни времена Китай се бори с корупцията не само за демонстрация, но и систематично. В същото време статутът на длъжностно лице няма значение. Наказанието очаква както главния министър, така и кмета на отдалечена провинция. По този начин властите сплашват длъжностните лица, за да се страхуват да извършат престъпни деяния.
Китайските политици, осъзнавайки, че техните доходи винаги са строго контролирани от специалните служби, никога няма да вземат голяма сума пари като подкуп. Вместо това те предпочитат луксозни подаръци, злоупотреба с служебни превозни средства, субсидии, пътувания и квартири, финансирани от правителството.
Висшите служители искат още по -изключителни подаръци, например яхти, скъпи апартаменти, луксозни автомобили. Те обаче са регистрирани не на преките собственици, а на членовете на семейството им.
Всички политически корумпирани служители условно са разделени на три категории: „тигри“, „лисици“, „мухи“.
„Тигри“ са служители на най -висшите органи на Комунистическата партия на КНР, най -големите финансови и държавни структури. „Мухите“ са провинциалните служители от по -ниското ниво, „лисиците“ са функционерите, избягали в чужбина. Има и категория „голи богати“. Те се преместили с роднините си в друга държава и прехвърлили откраднатите пари в офшорки.
Така че политиката на откритост предполага липсата на изключения за абсолютно всички длъжностни лица.
Корумпираните служители в Китай се наблюдават от Централната комисия за проверка на дисциплината. Това е мащабна служба с много подразделения, чиито правомощия се простират не само до китайските земи, но и зад кулисите до целия свят.
Това правило се използва, когато корумпирани служители бягат с плячката в чужбина. В този случай служителите напускат страната, за да принудят нарушителите да се върнат в Небесната империя и да платят за деянието си.
Не само служителите на Централната комисия за проверка на дисциплината се борят с корупцията в КНР. Обикновените китайци вършат гигантска работа в името на добра кауза! Конституцията на страната гласи, че те могат да докладват на длъжностни лица, което те с готовност правят.
Друг ефективен начин за получаване на важни данни е да проверите социалните медии. Снимки с маркови дрехи или луксозни хотели се появиха на страницата на длъжностно лице или негови роднини? В този случай той трябва да представи доклад в Централната комисия за проверка на дисциплината относно източника на всичко това.
Самите политици никога не се опитват да оправдаят своите колеги. Веднага се разглеждат доносите и ако подозренията се потвърдят, корумпираните служители веднага се озовават зад решетките.
Между другото, ще бъдат наказани и членовете на семейството на корумпирания чиновник, до далечни роднини. Те ще бъдат изправени пред конфискация на имущество, уволнение от работа, изключване от партията, срам за цялото семейство.
Пресата на КНР много често публикува новини за съдебни производства срещу длъжностни лица. Един от най -известните случаи беше разгледан преди 9 години.
Синът на бившия ръководител на канцеларията на ЦК на КПК, Линг Джихуа, забил Ферари в бетонна ограда с пълна скорост и в резултат на това починал. Централната комисия за проверка на дисциплината обаче се интересува повече не от факта на смъртта на младия мъж, а от колата му. Бащата на момчето не можеше да купи такава кола с заплатите си, затова направи всичко възможно да скрие факта на инцидента чрез контакти с полицията. Но CKPD все пак установи факта на корупция и осъди нарушителя на доживотен затвор.
Един от последните случаи на наказание на корумпиран служител датира от началото на тази година.
Йонг е бивш секретар на партийния комитет и ръководител на борда на China Huarong Asset Management Co., голяма организация за управление на активи. Той беше обвинен в корупция, двуженство и вземане на подкупи. За което бе осъден на смърт.