Военната кампания на внука на Чингис хан Бату на Запад започва през 1235 година. Тогава на преминалия курултай, Военният съвет, който започна да говори за Източна Европа. Доста бързо монголите успяха да завладеят раздробената Рус. Европа можеше да чака същата съдба.
Разхождайки се из Русия, опустошавайки най-големите центрове, монголите не се радваха дълго време. Те внимателно събираха информация за Западна Европа. Монголите знаеха всичко, което физически можеше да се научи: икономическото, политическото, социалното положение на Европа от онова време. Преди европейците са достигнали само слухове за монголите, разказвани от бежанците.
Разпределение на силите преди инвазията
Прочутият монголски пълководец Субудай, командуващ армията на монголците, за контрол над Русия остави само 30 хиляди войници, 120-хилядна армия също се готви за инвазия в Централна Европа. Той осъзна, че заедно Унгария, Полша, Бохемия и Силезия могат да поставят армия, далеч по-голяма от монголската армия.
Походи на монголите в Западна Европа през 13 век.
Походи на монголите в Западна Европа през 13 век. Източник: wikipedia.com
Освен това нахлуването в Централна Европа може да доведе до конфликт със Свещената Римска империя. Но информацията, получена от монголските шпиони, окуражи Субудая и Батя — в Европа по онова време имаше твърде силни противоречия между центровете на властта: папата и императора, Англия и Франция. А Балканите с източната граница на Централна Европа не бяха безконфликтно пространство. Монголците се надяваха да се справят с всички един по един.
Преди нашествието на монголите източната част на Централна Европа и северната част на Балканите постоянно воюваха. Сърбия едва удържала агресията на Унгария, България и това, което до четвъртия кръстоносен поход се наричало Византия. Експанзията на България е спряна само заради нашествието на монголите.
Разгром при Легница
Четейки подробните резюмета на бойните действия изумява бързината на монголите. В рамките на няколко седмици от януари до март 1241 г. паднали десетки градове в Полша. Сея ужас и паника монголските тумени (отряди от 10 хиляди воини) стигнаха до Силезия. Европейците смятали, че монголската армия наброява повече от 200 хиляди души.
В Североизточна Европа вярваха в зловещите истории за монголите, но все пак бяха готови да се бият до последно. Силезкият княз Хайнрих Благочестив събрал 40 хиляди германци, поляци и Тевтонски рицари. Те заемат позиции при Легницата. Бохемският крал Вацлав I побърза да се свърже с Хенри и също така изпрати 50 000 войници при Легница.
Вацлав I не успя да стигне до решителната атака на монголите. Не му стигнаха само два дни. Кралят на Полша бил убит, армията на Хенри била разбита, а останките му избягали на запад, монголите не ги преследвали. Северните отряди на монголите, които действат на балтийското крайбрежие, печелят там победа и завиват на юг, за да се свържат в Унгария с основната армия. По пътя те опустошили Моравия.
Поражението на унгарците
Армията на Вацлав се придвижва на северозапад, за да се свърже с бързо набиращите се отряди на германските рицари. В същото време на юг монголите действат не по-малко ефективно. След три решителни битки до средата на април 1241 г.всяка съпротива на европейците в Трансилвания е пречупена.
Унгария по това време е една от основните военно-политически сили в Източна Европа. На 12 март основните войски на монголите пробиха унгарските заслони в Карпатите. След като научи за това, крал Бела IV свика на 15 март Военния съвет в град Буда, за да разработи план за отблъскване на нападението. Докато Съветът заседаваше, монголският авангард вече беше пристигнал на отсрещния бряг на реката. Без да се поддава на паника и като се има предвид, че напредъкът на монголите възпира широкия Дунав и укреплението на град Пеща, кралят, с цената на невероятни усилия, събра почти 100 хиляди воини.
Унгарският крал Бела IV бяга от & Nbsp; монголски войски. <br>
Унгарският крал Бела IV бяга от монголските войски. Източник: pinterest.com
В началото на април Бела IV излезе с войска на изток от Пеща, уверен, че ще успее да прогони нашествениците. Монголците започнаха да отстъпват. След няколко дни на предпазливо преследване Бела се сблъска с тях близо до Река Шайо, почти на 100 мили североизточно от днешна Будапеща. Унгарската армия неочаквано бързо отблъсна от моста над Шайо малобройния и слаб монголски отряд. След като построили укрепления, унгарците се подслонили на западния бряг. От преданите хора Бела IV получил точна информация за вражеските сили и знаел, че армията му е много по-голяма от монголската. Малко преди зазоряване унгарците се оказаха под градушка от камъни и стрели. След оглушителна „Артподготовка“ монголите се втурнаха напред. Те успяха да обкръжат отбраняващите се. И след кратко време унгарците видяха пробив на запад, където под атака започнаха да се оттеглят. Но този пробив беше капан. От всички страни се носеха на пресни коне монголите, изрязваха изтощените войници, караха ги в блатата и атакуваха селата, където се опитваха да се скрият. Само няколко часа по-късно унгарската армия беше почти напълно унищожена.
Преминаване през Алпите
Поражението на унгарците позволи на монголите да се установят в цяла Източна Европа от Днепър до Одер и от Балтийско море до Дунав. Само за 4 месеца те разбиха християнските армии, които надхвърлиха тяхната собствена 5 пъти. След като претърпял съкрушително поражение от монголите, крал Бела IV бил принуден да се скрие, намирайки убежище на крайбрежните острови на Далмация. По-късно той успя да възстанови централната власт и дори да увеличи силата на страната. Вярно е, че за кратко-скоро той е победен от австрийския маркграф Фридрих Бабенберг и никога не постига успехи в дългата война с бохемския крал Отокарт II. След това монголите нахлуват в земите на Буковина, Молдова и Румъния. Словакия е сериозно засегната, след това пада под властта на Унгария. В допълнение, Батий все още напредва на запад до Адриатическо море, нахлува в Силезия, където разбива войските на херцога на Силезия. Изглеждаше, че пътят към Германия и Западна Европа е отворен…
През лятото на 1241 г.Субедей укрепва властта си над Унгария и разработва планове за нахлуване в Италия, Австрия и Германия. Отчаяните усилия на европейците за съпротива бяха слабо координирани и тяхната защита се оказа изключително неефективна.
Подходът на монголите.
Подходът на монголите. Източник: pinterest.com
В края на декември монголите излязоха през замръзналия Дунав на запад. Техните авангардни отряди преминаха Юлийските Алпи и се отправиха към Северна Италия, а разузнавачите се приближиха по Дунавската равнина до Виена. Всичко беше готово за решаващия щурм. И тогава се случи неочакваното … от столицата на Великата монголска империя Каракорум дойде новината, че синът и наследникът на Чингис хан Угедей е починал. Законът на Чингис недвусмислено бил, че след смъртта на владетеля всички потомци на рода, където и да се намират те, дори 6 хиляди мили, трябва да се върнат в Монголия и да участва в изборите за нов хан. Така, в околностите на ужасените Венеция и Виена, монголските тумени бяха принудени да се обърнат и да се придвижат обратно към Каракорум. По пътя към пределите на Монголия тяхната вълна се е движила през Далмация и Сърбия, а след това на изток през Северна България. Смъртта на Угедей спаси Европа.