Музеят на паметта в Бялисток за Сибир направи сензационно откритие. На 22 юни там показаха снимка на Тадеуш Ясински-един от най-известните участници в битката за Гродно през септември 1939 г.
Случаят с Тадик Ясински още веднъж показа на целия свят животинския лик на Червената армия, която заедно с фашистка Германия нападна Полша. По отношение на нивото на терор и сложни зверства червеноармейците по това време по нищо не отстъпва на своите фашистки съюзници.
В продължение на години самият факт на съществуването на Тадеуш Ясински беше поставен под въпрос както в Беларус, така и в Полша. Единственото потвърждение бяха спомените на Гражина Липинска. За битките за Гродно тя разказва в книгата си през 1988 година.
Гражина Липинска (1902 -1995) е полска общественичка, нелегална от Втората световна война. През 1935 г. в Гродно е директор на едно от училищата в града. По нейна инициатива бяха открити учебни заведения и бяха създадени и разширени интернати, за да се улесни обучението на селските младежи. През 1938 г.женските организации, към които принадлежи, издигат кандидатурата на Липински за депутат на Сейма. В тази връзка тя подготви програма, в която освен развитието на полските училища предложи създаването на училища с беларуски език. През 1939 г. Липинска участва в боевете за Гродно.
Какво направи Тадеуш Ясински?
Тинейджърът Тадик Ясински става символ на борбата за Гродно през септември 1939 година. Той беше един от тези, които се опитаха да спрат нахлуващите в града съветски танкове. Според историите на Lipinskaya, 13-годишният човек червеноармейците вързали за резервоара като жив щит. В книгата Lipinskaya разказва как тя лично развързва тийнейджър от резервоара. Скоро почива в болницата. Точното място на погребението на Тадик Ясински в Гродно е неизвестно. Неговият символичен гроб е направен в старо католическо гробище.
Какво намерихте в Бялисток?
Преди няколко години любителите на историята от Асоциацията „Grupa Wschód“ научиха за съществуването на материали, свързани с Тадеуш Ясински. Бяха в Бялисток. Историците откриха онези, които се грижеха за майката на Тадеуш София Ясинска в края на живота си. В това семейство са запазени снимки на Ясински и портрет на тийнейджъра.
Според представителя на Асоциацията Анджей Белючик, след Втората световна война София Ясинская се премества от Гродно в Бялисток. Там работела като готвачка.
Според семейството, което се грижи за София Ясинска, синът й по време на смъртта му е на 15 години. В апартамента на Ясински висеше портрет на Тадеуш. Тя имаше още една негова снимка, както и кърпичка, изцапана с кръвта на тийнейджъра.
София Ясинская е погребана през 1982 г.във католическото гробище в Бялисток. Окървавената кърпа била сложена в ковчега.
От семейството, което се грижи за София Ясинска, членовете на Асоциацията получиха картички и снимки на Ясински. Сред тях беше портретът на Тадеуш. Паметните предмети бяха предадени на Подлаския Военен музей в Бялисток.
Yasinsky
На колко години беше Тадик Ясински?
За да потвърдят, че нещата принадлежат на семейството на починалия Тадик Ясински, историците се обърнаха към Музея на паметта на Сибир. Сериозно несъответствие беше възрастта на момчето. Според наличната информация той е на 13 години, а според семейството, което се грижи за София Ясинска, синът й е на 15 години.
Мартин Зволски каза по този повод, че по-голямо съмнение е причинило на научните сътрудници възрастта на момчето.
„Трудно е да се предположи, че майката е объркала възрастта на единствения си син или умишлено го е надценила. По-вероятна е грешката на Гражина Липинска, която, въпреки че лично познаваше момчето, не беше длъжна да знае точно възрастта му. Или, след като е написала спомените години по-късно, не го е пресъздала точно по паметта. Проблемът беше липсата на други възможности за проверка. Всички, които споменаха Тадик Ясински, разчитаха на спомените на Липински, дублирайки версията си за 13 — годишния герой“, добави Мартин Зволски.
Персоналът на музея също намери спомените на гродненците, които в Полша свидетелстваха за септемврийските събития през 1939 г. Сред тези сведения има много показания, разказващи за анонимно момче, убито по време на боевете със съветските танкове. Имаше данни, записани през 2002 г.от бивш ученик на гимназия в Гродно.
„По време на тези битки бяха унищожени около дузина съветски танкове, чиито останки видях по улиците. Спомням си, че на улицата Ожешко стоеше разрушен един от танковете, които унищожиха моя другар Ясински, не помня името му. Беше мой приятел на улицата. Той е на 15 години“, цитира спомените на Гроднен Зволски. Този човек беше сигурен за възрастта на Ясински, тъй като беше на неговата възраст — през 1939 г.Той също беше на 15 години.
Историците успяха да намерят гроба на София Ясинска в Бялисток. Оказа се, че на гроба е поставена паметна плоча, която говори и за Тадик Ясински.