Шеста колективна монетна находка на Ковачевско кале
Намерени са над 1000 монети от широк времеви диапазон
В средата на този месец започнаха археологическите проучвания на крепостта Ковачевско кале край Попово. Само десетина дни по-късно вече имаше и за какво да се похвалят местните археолози. Шест колективни монетни находки разкриват горната хронологична рамка на обитаване на проучваното помещение, което е част от обособения бански комплекс тук.
Всяка година, откакто се правят разкопки на Коваческо кале, вече 30 години, археолозите са натоварени с много очаквания. Хубавото е, че тези очаквания намират реализация, коментира за Дарик директорът на Историческия музей в Попово Владимир Иванов. „Не всеки ден се случва на археологически разкопки да започнеш работа и да откриеш толкова колективни монетни находки – нещо, което не е случвало на обекта Ковачевско кале през последните години. А находките впечатляват най-вече с количеството на монетите“, каза специалистът.
Още при започването на сезона, екипът на доц. Олег Александров, който ръководи разкопките, попада на ново помещение в близост до банския комплекс, част от римските бани разкрити тук преди няколко години. При проучване те се натъкват на вече колективни монетни находки. Най-впечатляваща е шестата, която археолозите намират в началото на миналата седмица. Тя се състои от над 1000 монети, които обхващат широк времеви диапазон с продължителност от над 100 години, разказва Иванов.
Все още монетите не са почистени и щателно проучени, но засега се знае, че най-ранната е от времето на император Лициний, а най-късната от времето на император Теодосий Втори, сечена в периода 425-435 година. Това от своя страна маркира горната хронологична рамка на обитаване на проучваното помещение. Самите монети пък са открити в пласт, който се е натрупал по време на хунската инвазия в пределите на Римската империя през 30-те и 40-те години на V век. Монетите са открити разпръснати на различни места в помещението, като се предполага, че те са били затрупани при изгаряне на помещението, затиснати от тежестта на отломките при падане на тавана.
Общият брой на откритите само до 20 юли монети в това помещение надхвърля 1500, което е изключително сериозно количество, коментира Владимир Иванов. Тепърва предстои допроучване на помещението, като не е изключена възможността археолозите да открият и нови монети.
Тазгодишните разкопки на крепостта Ковачевско кале са финансирани с 26 000 лв. от Министерство на културата, след спечелен проект на Историческия музей. Очаква се те да продължат до края на месец август. „Аз съм сериозен оптимист и смятам, че ако получим и обещаното финансиране от страна на Община Попово, ние ще можем да продължим проучването на един атрактивен участък от крепостта” – обнадежден е Владимир Иванов.