Дълго време търсих схема за зеленчуково сеитбообращение, така че всички култури да са в благоприятно положение за тях. Намерих го, може би някой ще ми дойде по-удобно:
Отдавна търся схема за зеленчукова цветна схема, така че всички култури да са в благоприятно положение за тях. Намерих го, може би някой ще дойде по-удобно:
1. Краставици 2. Копър 3. Цвекло 4. Праз 5. Салата 6. Целина 7. Зеле (различни сортове) 8. Грах 9. Червено цвекло 10. Магданоз 11. Домати 12 .Настурция, невен, невен 13. Комплект лук 14. Моркови 15. Брюкселско зеле 16. Рукола 17. малки аспержи 18. Тиквички 19. Слънчогледи 20. Репички 21. Чесън 22. Зелен лук 23. Киселец 24. Ревен 25. Оранжерия-разсадник 26. нисък невен 27. Билки: босилек, майорана, мента 28. Къдрав магданоз . Зеленчуци и цветя растат в десет области. Най-малката квадратна площ е центърът на цветната градина и в същото време най-високата му точка. В горната част има вързани четири двуметрови бамбукови пръчки. Те служат като опора, върху която бобът се навива. Вместо това можете да засадите стандартна форма на цариградско грозде или касис, джудже плодно дърво с красиво оформена корона. Или можете да инсталирате декоративен елемент, като слънчев часовник или градинска скулптура. Къдравият магданоз се засява по краищата на парцела, образувайки годна за консумация граница. Невенчета растат в ъглите. Останалото се пълни с билки. Домати и др. Два парцела в централната част на градината са заети от високорастящи сортове домати. Те са вързани за колчета (1,5 м). Ако премахнете страничните издънки на доматите, оставяйки няколко от най-силните, реколтата ще узрее по-бързо и плодовете ще бъдат по-качествени. Пространството между доматите е засадено с невен, джудже настурция и невен.
Оранжерия-разсадник В най-малко видимата част на градината е направена оранжерия за отглеждане на разсад от маруля, зеле, брюкселско зеле и зеле. Наблизо – място за засаждане на многогодишни растения – ревен, зелен лук и киселец. Те ще растат тук поне няколко години.
Зеленчукова смес Останалите парцели са засадени със зеленчуци, така че градината да се използва ефективно и красиво през целия сезон. Най-дълго растящите зеленчуци, зеле, целина и праз се допълват от маруля, репички и грах, които узряват по-рано. Смесването на зеленчуци на място също намалява риска от болести и вредители. И така, лукът, който расте до моркова, плаши най-страховития си враг – морковната муха. Защитни свойства притежават настурцията, която привлича листни въшки (като по този начин изчиства градината от нея), или невенчета, които отблъскват нишковидните червеи. Цветята привличат полезни насекоми в градината.
Място за зеленчукова градина Парцелът трябва да е равен, защитен от вятъра, слънчев (осветен поне шест часа на ден). По-добре е градината да е разположена далеч от големи дървета и високи живи плетове, както и в близост до водозабор. Отглеждането на зеленчуци изисква плодородна и пропусклива почва, съдържаща голямо количество органични вещества. Нивото на киселинност е рН 6-7. Преди да засадите растения, градината трябва да бъде наторена с компост. Освен това плевелите трябва да бъдат премахнати, особено многогодишните тревисти растения като житни треви или магарешки бодил. Всичко по план Определяме границите на градината – стените са с дължина 7,2 м. Изкопаваме земята, премахваме плевелите и камъните, добавяме компост (4 кг / м²) и го смесваме с почвата. Изравняваме повърхността с гребло. Очертаваме контурите на секциите с помощта на измервателна лента, колчета и въже. Забиваме колчетата в ъглите на секциите и дърпаме въжето между тях. Ще има писти извън определените зони. Изваждаме почвата на тези места на дълбочина 5–10 cm и я разпределяме равномерно върху разположените наблизо площи. Пътеките трябва да бъдат внимателно стъпкани. Можете да ги поръсите с накълцана кора, да сложите със слама, сено или окосена трева. Това предотвратява растежа на плевелите и мръсотията. Оставяме въжетата и колчетата, с помощта на които бяха маркирани границите на парцелите, до момента на засаждане и засяване на растенията – до началото на юни. Това ще избегне необходимостта от повторно измерване, например ако непланираните зони се измият от дъжд. По-надеждно решение е инсталирането на дъсчени рамки, които ограничават площите.
Сеитба и засаждане Зеленчуците трябва да бъдат засадени и засети в рамките на времето, посочено на пакетите със семена. Неспазването на сроковете може да влоши качеството на реколтата и / или да го намали. Растенията също трябва да осигурят оптимално пространство за растеж и развитие. Веднага след полагането градината ще изглежда празна и не особено добре поддържана. Независимо от това, не се изкушавайте да засадите или засеете повече растения. С течение на времето съществуващите растения ще запълнят празните места.
Премахване на плевели Плевелите трябва да се премахват през целия сезон, когато се появят. Плевенето на зеленчуци, които се засяват директно в земята, особено магданоз и моркови, които покълват за много дълго време (около три седмици), трябва да се извършва много внимателно, за да не се повредят малките, почти невидими разсад. Близо до плевелите трябва да се отстраняват ръчно чрез събиране, останалите площи могат да бъдат мотика. Най-добре е да извадите младите плевели, когато корените им все още не са пораснали и могат лесно да бъдат извадени от земята, без да навредят на близките растения.
Поливане Поливането на градината твърде често не си струва – само ако е необходимо, когато почвата изсъхне. По този начин ние тренираме кореновата система на растенията. В резултат на това те стават по-устойчиви на суша. Затова е по-добре да поливате по-рядко, но по-обилно, като внимавате да не намокрите листата.
Торене Препоръчваме да използвате естествени торове, за предпочитане компост от вашата собствена градина. През есента, в края на сезона и през пролетта, преди да започне, ние разстиламе 3-4 кг компост върху 1 м² почва и го смесваме внимателно с горния слой на почвата. По време на вегетацията трябва да се торят само прекалено взискателни растения. Например, зелето може допълнително да се наторява с компост в количество 0,5–1 kg на 1 m² почва или да се полива със самостоятелно приготвена каша с коприва.
Ние защитаваме За да запазите плодовете от градината здрави и екологични, не трябва да ги третирате с химикали. Струва си да се даде предпочитание на екологични методи за борба с болести и вредители. На първо място, растенията трябва да създадат благоприятни условия: да ги засаждат на точното разстояние едно от друго, да сеят в точното време, да ги наторяват и поливат, да премахват плевелите. В случай на развитие на болести или поява на вредители, защитата се състои в отстраняване на засегнатите части или цели растения, ръчно събиране на вредители, изплашването им, инсталиране на капани, прегради. Можете да третирате растения с екологични препарати, закупени или приготвени у дома.
Източник: https://lyubisad.ru/article/228494