Тайните на юлската сеитба на краставици
За да съберете краставиците възможно най-дълго, те могат да се сеят не само през май-юни, но дори през юли или август. За късно засяване на краставици си струва да изберете късни самоопрашващи се хибриди. Те понасят добре леки промени в температурата и липса на слънчева светлина. В същото време добивът им е достатъчно висок и за да залегнат плодовете, не е необходима помощта на насекомите.
Кои сортове да изберете?
Когато избирате семена, струва си да се съсредоточите не само върху времето за засяване на краставиците, но и върху принадлежността им към сортове или хибриди. Потърсете хибриди, които могат да се справят добре със студа. . Изберете хибриди за сеитба, а не сортове, защото тези растения са по-малко податливи на болести и по-малко вероятно да бъдат повредени от вредители.
Подготовка на краставиците за сеитба
За да бъдат растенията устойчиви и здрави, семената трябва да се закалят преди сеитба. За целта те трябва да се изсипятт от торбата върху влажна марля и да се поставят при условия при температура 1-2 ° C в продължение на 2 дни (обикновено е достатъчно само да поставите семето в хладилника). След втвърдяване се препоръчва семената на краставицата да се накисват в разтвор на микроелементи 10-12 часа – това също ще увеличи тяхната жизнеспособност. Те трябва да се излюпват, но не и да покълват. След това можете да посеете краставиците в оранжерията. Късните краставици трябва да се отглеждат в оранжерия, тъй като ще им е трудно да оцелеят на открито в края на лятото. Засяването на семена от краставици е най-добре да се извършва на един ред, така че да не блокират светлината един от друг. Освен това ще улесни процеса на прибиране на плодовете.
🔸 Как се полива и подхранва късните краставици
Ранните семена от краставици трябва да се поливат сутрин. В топло време растенията могат да се поливат на всеки 2-3 дни. На 1 квадратен метър трябва да има 4 литра вода. След като краставиците избледнеят, консумацията трябва да се увеличи до 9-10 литра на 1 кв. М. Когато постепенно започне да изстива навън, поливането трябва да се намали. Факт е, че при хладно време корените на краставиците по-лошо абсорбират влагата и хранителните вещества и ако се излеят, може да се развие гниене. Следователно, първоначално честотата на поливане трябва да бъде намалена до 1 път седмично, а с настъпването на есента – до 1 път за 2 седмици. В този случай на 1 квадратен метър трябва да се консумират до 8-9 литра вода. За да могат краставиците да се справят добре със стреса от спад на температурата, те трябва да се хранят веднъж седмично дълго преди застудяване. Отличен тор за това е инфузия на билки (коприва, глухарче, оман). Тази настойка се разрежда с вода в съотношение 1:10 и се полива с нея в размер на 1 литър на растение или 3-5 литра на 1 кв. М.
🔸 Защита от студ
За да се изолират старите корени на растенията, се препоръчва краставиците да се мулчират с дебел слой (8-10 см) изгнил компост.
🔸 За да не боледуват краставиците …
Тъй като късните краставици растат в условия, които не са много благоприятни за тях, растенията често загниват. Ето защо, ако забележите, че кореновата шийка на един или няколко храста е започнала да става кафява и листата са започнали да избледняват, трябва да полеете краставици с топла вода с нискомаслено мляко (1: 1) в размер на 1 литър на 8 растения. Кондензът, който се натрупва по стените на оранжерията, също може да причини много проблеми. Високата влажност провокира развитието не само на гниене, но и на брашнеста мана. За да намалите влагата, най-добре е да поливате краставиците рано сутрин и стриктно в корена. Но това трябва да се направи, така че капките да не падат върху самите растения. След поливане краставиците трябва да бъдат покрити със спанбонд или нетъкан материал, докато въздухът в оранжерията се затопли добре. Тази препоръка е по-подходяща за филмови/ покритие от тъкан текстил/ оранжерии, тъй като в остъклената оранжерия се образува много по-малко конденз. Това са всички характеристики на отглеждането на късни краставици. Надяваме се, че пресни краставици, събрани от собствената ни градина, ще се появят на вашата маса до октомври.
Източник: https://lyubisad.ru/article/227171