Вече повече от пет поколения БЪЛГАРИ живеят в Казахстан.
Първите забележими миграции на българи в Казахстан от Украйна и Бесарабия се отбелязват в началото на 20 век.
През периода на Столипински реформи в голямо движение на изток на селското население имаше и групи от българи, някои от които се заселиха в Казахстанските земи.
Втората вълна на преселването на българите в Казахстан е свързана с депортирането на народите през Втората световна война и предвоенните години. Така българите от Крим, Бесарабия и Таврия са насилствено преселени през 1941–44 г.
В Република Казахстан се намират 5 български етно-културни обединения, в градове Нур-султан, Павлодар, Актобе, Атърау и Талдъкорган, които са към Асамблеята на народите на Казахстан. Към тях може и добавим дружеството на българите от Киргизстан, който се отнася към Киргизката Ассамблея на народите. Те са потомците на преселниците от Добруджа, Бесарабия и Крим. Тяхната история в Казахстан започна преди повече 100 години
-
Български етнокултурен център „Злата“ от Астана
Според последното преброяване в град Нур-Султан е имало повече от 100 българи
Две групи, вокална и хореографска: Вокална група „Цветанка“, Вокалната група за възрастни се казва „Злата“, в танцово-хореографската група „Извор“ танцуват деца, които са обединени от интерес и любов към народното хореографско изкуство.
-
Обществено сдружение «Актюбинска Регионална етнокултурно обединение на българите „Вяра“»
Така се случи, че мястото на компактно пребиваване на българите в Република Казахстан е регион Актобе. Болгарка е най-известното българско село в този регион.
Основана е през 1905 г. от преселници от България и Бесарабия. Заедно с домашните вещи те пренесоха в степите древни обичаи, които са живи и до днес.
-
Павлодар. Павлодарски регионален български национално-културен център «Здравец»
Друго място в Казахстан, където Българи живеят компактно е Павлодарска област.
Първите български имигранти пристигат на територията на сегашния Павлодарски регион през 1907-1908 г., образувайки селата Разумовка и Андрияновка. На стогодишнината от преселването на българите на казахска земя в село Актогай, членове на етнокултурната асоциация дори установяват стела. В наши дни, според статистиката, в Павлодарска област живеят около хиляда българи, най-вече в Актогайския и Иртишски райони. Там днес активно работят клонове на български културни центрове, които успяха да запазят родния си език и да го предадат на бъдещите поколения.
-
Етнокултурни център на депортирани българи «Възраждане». Атърау
Българският народ също пострада по време на сталинските репресии и много българи, живеещи в Украйна и Крим, бяха депортирани в Казахстан. Те се сблъскаха с много проблеми, присъщи на това време, и повечето културни традиции бяха изгубени поради трудни обстоятелства.
По време на депортацията са депортирани 13 хиляди души, от които 1868 души били депортирани в Казахстан.
Въз основа на желанието да не ги изгубят, през 1997 г. в град Атирау е създаден българският културен център на депортираните българи „Възраждане”. Създаването на такъв център било насочено преди всичко към поддържане на българска идентичност сред казахстански българи