Пътешествие през вековете разкрива богатата история на Силистра
Едно от скритите съкровища на Силистра е уникална римска гробница от 4-ти век. За да я видите е добре да заявите посещението си предварително в Археологическият музей на града. Това е и единственият начин да видите пощадените от хилядолетията й стенописи, тъй като достъпът до забележителността е ограничен с цел предпазването й за поколенията. Гробницата е от епохата на император Константин I Велики впечатлява с богатата си украса. Рисунките са буквално навсякъде. Стените на гробницата са изрисувани с ловни сцени и с цветни растителни, животински и геометрични мотиви. Сред най-впечатляващите стенописи са тези на господарите, които вероятно са поръчали гробницата и на техните слуги.
Последният дом е на патриций
Заради украсата на гробницата се предполага, че собственикът, който я е поръчал е езичник, но при изографисването вече се долавят и елементи от налагащата се нова вяра в империята – Християнството. Художникът, който така майсторски е изписал гробницата остава анонимен, нещо обичайно за древността. Но се предполага, че е бил от Източните провинции на Римската империя, вероятно от Египет или Сирия.
Никога не е използвана по предназначение
Вижте залеза от градския парк
И тъй като така или иначе вече сте в Силистра ви предлагаме да посетите и други интересни обекти в брега край Дунав. Първо можете да започнете с разходка по крайбрежната алея, която е много зелена и ви дава възможност да се насладите на бавното движение на водите на внушителната река Дунав или да погледате залеза, който всяка привечер сътворява специален спектакъл за посетителите на града.
Ако сте изкушени от историята, непременно посетете и Археологическият музей. Той се посещава в бившия клон на Румънската национална банка в града, а сградата е обявена за паметник на културата. В него можете да разгледате медни брадви и тесли от 5000 г. пр. Хр., както и бронзови такива, направени около 3000 години по-късно. Пътешествието ви през историята на региона ще премине покрай открит тракийски шлем, амфори и предмети от времето, през което траките са владеели тези земи.
Сред най-атрактивните експонати обаче са тези от римската епоха. Можете да видите как точно е изглеждал средновековният Дръстър, както е старото име на Силистра. Впечатляващи са римска погребална шлем-маска с изобразени грифони, параден кавалерийски шлем, колесницата с богата украса, мечовете със скъпоценни камъни и златните накити. Експозицията се допълва от статуите на римски императори, граждани на Дуросторум и богове.
Няма как да не ви остави без дъх поне за миг слънчевият часовник с образа на Орфей.
Сред експонатите още колона на българския хан Омуртаг, българските и византийски владетели и сановници, позлатен колан на дръстърски аристократ, златни обеци с монограма на Тертер, както и една от най–големите колекции средновековни кръстове от 10-13 век.
В близост има османска крепост и тракийски светилища
В непосредствена близост до града се намира и крепостта „Меджиди табия“, изградена в периода 1840 -1853 г. Вдигнатата от османците твърдина заедно с още осем отбранителни съоръжения имала за цел за запази подстъпите към града.
Съвсем близо до Силистра се намират и две групи скални манастири и тракийски светилища – край село Балик и край село Стрелково. За съжаление те не са твърде лесно достъпни, макар че до част от тях има указателни табели и може да се стигне до подножието им с кола.