Президентката на Молдова е готова да съдейства за превръщането на тараклийския университет в клон на русенския
Президентката на Република Молдова Мая Санду е готова да съдейства за превръщането на Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак“ в клон на български университет. Тя заяви това в отговор на молбата на ректора на образователната институция Мария Паслар за съдействие при разглеждането и подписването на споразумение за преобразуване на университета, съобщава http://www.bta.bg/bg/c/MI/id/2441866
Паслар каза, че въпреки факта, че са проведени преговори на всички нива на държавната власт, въпросът остава нерешен. Ректорът смята, че един от най-добрите начини за запазване и развитие на университета в Тараклия е превръщането му във филиал на русенския университет „Ангел Кънчев“.
„Запозната съм с този въпрос. Опитахме се да го обсъдим с министерството, те смятат, че това не е най-добрият изход и имат друго предложение. Но ние ще обсъдим това със следващия министър (на 11 юли в Молдова ще има парламентарни избори – бел.кор.). Надявам се, че той ще иска да преговаря с нас и тогава ще видим какво може да се направи“, отговори държавният глава по време на работното си посещение днес в района Тараклия.
В сградата на държавния университет тя се срещна и с ръководители на районните служби, кметове на населени места, представители на бизнеса, фермери и отговори на въпросите им.
Във встъпителната си реч президентката на Молдова говори за необходимостта да се продължи борба с корупцията, да се реформира съдебната система, да се преосмисли държавната политика в областта на селското стопанство, което да бъде по-устойчиво към климатичните промени и по-конкурентоспособно, за развитието на преработвателната индустрия. Тя подчерта, че има много проблеми и те трябва да се решават заедно, а за да се постигне успех е необходимо да се работи усилено и да се привлекат в управлението на държавните институции компетентни и честни хора.
Президентката посети и районната болница, където се срещна с медицинските работници. Това е първото посещение на Мая Санду в района с предимно българско население.