• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result
Home Света

Синтетично гориво от атмосферата или как да се спасим от глобалното затопляне Автор: Дейвид Кийт, chaskor.ru ВЕСТНИК ТРУД

Петко Русанов by Петко Русанов
юли 1, 2021
in Света
0
Синтетично гориво от атмосферата или как да се спасим от глобалното затопляне Автор: Дейвид Кийт, chaskor.ru ВЕСТНИК ТРУД
0
SHARES
41
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter

Синтетично гориво от атмосферата или как да се спасим от глобалното затопляне

Автор: Дейвид Кийт, chaskor.ru
image

Еко-стартъп компанията Carbon Engineering измисли как да се справим с глобалното затопляне. Трябва да се отстранява въглерода директно от атмосферата, за да се използва или да се рециклира. Новата технология ще помогне в борбата с глобалното затопляне и петролните компании вече инвестират в нея.

Вентилаторът ви помага да усетите прохладата в горещ ден. Може ли той да сдържа глобалното затопляне?

Големите световни компании, които се занимават с изкопаеми горива са готови да го поставят на проверка: Chevron, Occidental Petroleum и австралийският минен гигант BHP са инвестирали в Carbon Engineering тази година.

Канадската стартъп компания твърди, че практически е намерила решение на проблема с глобалното затопляне. Пробивът е в премахването на въглерода директно от атмосферата.

В рамките на експеримента в Скуамиш, стар дърводобивен град на около 30 мили северно от Ванкувър, компанията използва огромен вентилатор, за да изсмуква големи количества въздух в апарат, предназначен за извличането на въглероден диоксид. След това газът може да бъде погребан или преработен в напълно годно, макар и доста скъпо синтетично гориво.

Грижа за околната среда

Компаниите за изкопаеми горива инвестират в Carbon Engineering и подкрепят и другите инициативи за намаляването на въглерода. Те се нуждаят от това, за да останат в тренда и с печалба въпреки глобалното затопляне.

Електрическите автомобили, соларната и вятърната енергия стават все по-достъпни, което принуждава ръководителите да признаят, че продължаването на работата по-старому, означава ще постави компанията на риск от разорение.

Компаниите, които се занимават с изкопаеми горива вече са изправени пред поредица от съдебни дела, инвестиционен контрол и закони, които ги тласкат да инвестират в чиста енергия.

Инициативните групи оказват натиск върху компаниите и законодателните органи. Те настояват за прекратяването на производството на нефт и газ чрез хидравличен крекинг и водят активна борба с тръбопроводите, които транспортират суровините от петролните пясъци на Канада.

“Става въпрос за признаването на факта, че промените на климата представляват значителни рискове за всички сектори на икономиката. Промените на климата вече не се разглеждат като второстепенен проблем. Това е бизнес риск, който изисква своя отговор“.

Фиона Уайлд, вицепрезидент на BHP по въпроса за устойчивото развитие  и климатичните промени – за инвестицията на нейната компания в размер на $6 млн. в Carbon Engineering.

Разбира се, големите енергийни компании продължават да добиват нефт и газ, подтиквани от правителствата на САЩ и други страни да откриват все повече и повече области за проучване.

Някои компании обаче вече сигнализират за промени. Например няколко компании, включително Royal Dutch Shell и BP, предприемат мерки за намаляване на своите емисии. Норвежката петролна компания Equinor планира да увеличи разходите си за чиста енергия от настоящите 5% капиталови инвестиции до 15-20% до 2030 г.

Carbon Engineering

Пилотният проект Carbon Engineering е един от няколкото проекта за „пряко улавяне на въглерода“ в света. Това все още е малка инициатива, но може да играе важна роля за забавяне на промените на климата.

Голяма част от работата се извършва в стар промишлен склад от гофриран метал, украсен с избледнели графити. Някога това съоръжение е било използвано от компания, която произвеждаше химикали за целулозната промишленост.

Chevron и Occidental, които имат места в борда на директорите на Carbon Engineering, отказаха да разкрият своите инвестиции. Стартъпът твърди, че е събрал общо $68 млн. в своя последен рунд на финансиране. Парите отиват за разширяването на пилотния проект и разработването на първия търговски завод.
“Критици от компаниите за изкопаеми горива казват, че инвестицията е твърде скромна, за да бъде нещо повече от един пиар ход. Но за тези момчета това е дреболия“.

Дан Бекер, е директор на кампанията Safe Climate, екологична организация във Вашингтон

Но другите експерти не бяха съгласни.

“Това може да е “зелен камуфлаж“ (или грийнуошинг – маркетингов трик, използван от съмнителни компании, за да си създадат имидж на екологична компания, и за да увеличат продажбите си), но какво от това? Ако се харчат пари за изследвания и разработване на начини за улавяне на въглерод от атмосферата, това е хубаво нещо“.

Дитер Хелм, професор по енергийна политика в Оксфордския университет и автор на книгата Burn Out: The Endgame for Fossil Fuels (Изгарянето: Ендшпила на изкопаемите горива).

Ръководителите на Carbon Engineering заявиха, че приветстват инвестициите от компаниите за изкопаеми горива не само за техните инвестиции, но и за тяхната инженерна помощ и лобиране.

“Първоначално компаниите искаха само да покажат колко са зелени, но сега вие виждате реални действия“.
Стив Олдъм, главен изпълнителен директор Carbon Engineering

Как това работи

Carbon Engineering заяви, че търговските заводи ще имат инсталирани огромни вентилатори с диаметър 10 метра, които да засмукват въздуха и да го прекарват през сложен химически процес.

Това е една от малкото компании в света, работещи с тази технология. Всяка такава инсталация в крайна сметка би могла да отстрани от атмосферата количество въглероден диоксид, сравним с работата на 40 милиона дървета годишно.

Въглеродният диоксид може да бъде превърнат в гориво или да бъде погребан за обработка. Погребването е безвредно, ако въглерода не се просмуква обратно в атмосферата.

Синтетично гориво

Излъченият въглероден диоксид също ще бъде смесен с водород, извлечен от водата, за да се получи синтетично гориво. Той ще бъде преработен в бензин, дизел или реактивно гориво. Енергията, необходима за производството на водорода, ще идва от вятърни турбини и соларни панели.

Синтетичното гориво ще бъде по-скъпо от обикновения бензин. Според Carbon Engineering производствените разходи могат да бъдат около $4 за галон (3,7 литра). Това е по-високо от средната цена на дребно в САЩ от около $2,70 за галон. Въпреки високата цена, предложението ще бъде от актуално за Индия и Япония, които харчат десетки милиарди долари за внос на петрол.

Carbon Engineering казва, че синтетичните горива могат да се използват в стандартните двигатели за автомобилите, камионите и самолетите и ще замърсяват по-малко въздуха. Когато горивата от Carbon Engineering изгорят, ще се отделя въглероден диоксид, но това няма да доведе до значително увеличаване на парниковите газове в атмосферата, тъй като в процеса участва рециклиран въглерод, който вече е във въздуха.

Какво искат инвеститорите

Един от първите инвеститори в Carbon Engineering бяха Бил Гейтс, съосновател на Microsoft, и Н. Мъри Едуардс, изпълнителен председател на Canadian Natural Resources, основен производител на тежък “Петролните и газовите компании трябва да мислят за своето бъдеще. Те знаят, че някой ден съставът на енергийния комплекс ще бъде различен. И има много мотиви за тази инвестиция“.

Майкъл Уебър, професор по енергетика в Тексаския университет в Остин

Occidental иска да получава редовни доставки на въглероден диоксид. И той може да го инжектира в петролни полета. Газът ще увеличи налягането в кладенеца, а количеството на добития петрол ще се увеличи.

Компанията вече използва въглерода, който е открит в естествените подземни находища, но това не носи голяма полза за околната среда.

Чрез извличането на въглерод от атмосферата тя се надява да съхрани толкова въглерод, колкото отделя горивото, или дори повече. Допълнителна полза за компанията са данъчните стимули за намаляване на емисиите на въглероден диоксид.

“Всяка петролна компания трябва да се стреми към нулеви емисии на въглерода. Смятаме, че можем да покажем отрицателни емисии на въглерода. Справянето с промените на климата е повратна точка за индустрията“.

Вики Холуб, главен изпълнителен директор на Occidental

Chevron също се стреми да отговори на една от своите нужди. Законът на Калифорния изисква рафинериите и другите дистрибутори постепенно да намалят въглеродния отпечатък на своите горива.

Компанията, базирана в Сан Рамон, Калифорния, има две големи рафинерии в щата, които могат да използват синтетични горива.

“Имаме нужда от нисковъглеродни горива, а светът все още се нуждае от гориво за транспорт, докато обществеността е за намаляването на въглеродните емисии. И това е един от изходите от тази ситуация“.
Барбара Бергер, президент, Chevron Technology Ventures

Перспективите пред Carbon Engineering

Ще бъдат необходими значителни инвестиции, за да се реализират амбициозните визии на Carbon Engineering.
Едно съоръжение за улавяне и съхранение на въглероден диоксид ще премахва 1 милион тона въглероден диоксид от атмосферата годишно, и това е малка част от над 33 милиарда тона, които човечеството отделя годишно.

Технологичният процес ще струва приблизително $100 за тон. Това може частично да се компенсира от увеличеното производство на петрол, което може да осигури въглерода. Това може да се използва и за производството на цимент и други строителни материали.

“Синтетичните горива могат да имат проблеми с излизането на пазара заради тяхната цена“.

Дейвид Кийт, инженер, приложен физик в Харвард, който основава Carbon Engineering и е в борда, твърди, че синтетичните горива ще са по-необходими за камионите, корабите и самолетите, докато автомобилите и други по-малки превозни средства ще се движат в бъдеще с батерии.

„Не можем да победим производството на петрол в пряка конкуренция без допълнително регулиране“, каза Кийт, имайки предвид данъците върху въглерода и други екологични разпоредби.

“Въпреки това, в случай на глобална климатична извънредна ситуация, правителствата вероятно ще трябва да се намеси, за да ускори отстраняването на въглерода от атмосферата. За улавяне и усвояване на необходимото количество въглерод ще са необходими трилиони долари. Ако има значителна политическа воля за сериозното намаляване на емисиите, тогава мисля, че през следващото десетилетие или две ще видим разпространението на тази технология“.

Дейвид Кийт, е инженер и приложен физик от Харвард, който основава Carbon Engineering

(Превод за „Труд” – Павел Павлов)

ADVERTISEMENT
Previous Post

Доц. д-р Петър Ненков : Иван Ночев – конструкторът на двигателите на лунния модул „Орел” на космическия кораб „Аполо-11”

Next Post

Семейството, което можеше да има трагичната съдба на Милен Цветков ФАКТИ ПЕТЪР ЗДРАВКОВ

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
Семейството, което можеше да има трагичната съдба на Милен Цветков ФАКТИ  ПЕТЪР ЗДРАВКОВ

Семейството, което можеше да има трагичната съдба на Милен Цветков ФАКТИ ПЕТЪР ЗДРАВКОВ

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

21
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

9
Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023

Последните публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist