ЕПИСКОПИЯ ВЕЛИКИЯ/Βελικίας
Локализацията на епископията е дискусионна. Навярно не се отнася до име на град, а на област, населена със славяни, които се намират между митрополиите на Филипи или Филипопол. Проблемът е, че в нотициите тя фигурира като подчинена на Филипопол и Филипи. Според В. Лоран, връзката с Филипопол може да се дължи на писмена грешка. Други автори са склонни да приемат, че тя преминава от едната епархия в другата, в зависимост от движението на славяните по време на различните сезони.
Откритите при археологически разкопки на Перперикон печати на повече от един епископ на тази епархия свидетелстват за традиции, уседналост и регулярност в кореспонденцията с институцията в Перперикон.
В сфрагистичната колекция на РИМ – Кърджали под инв. № 5492 се съхранява в недобро състояние, моливдовул на Василий епископ на Великия изписано на реверса (опакото) в линеарен кръг и петредов надпис. Върху аверса (лицето) е представен иконографски сюжет с бюст на Богородица Оранта и медальон с Младенеца Христос пред гърдите.
В същата колекция на музея под инв. № 5490 се съхранява един екземпляр с повреден аверс на Стефан епископ на Великия. Втори екземпляр на този църковен прелат се съхранява в музея Дъмбъртън Оукс, върху чийто аверс личат следи от изображение на Богородица с Младенеца. На реверса е представен петредов текст с посочената по-горе формула.
В колекциите на Ермитажа (М-6052) и Дъмбъртън Оукс (DO.55.1.4651) се съхраняват по един екземпляр на архиерей от тази епархия. В четириредов надпис върху реверса е изписан текст: Йоан епископ на Великия. И двата моливдовула са отпечатани чрез една и съща двойка матрици. Върху аверса е представен иконографски сюжет на бюст на Богородица, държаща Младенеца.
Всички моливдовули са датирани в ХI в.
И. Йорданов, 2019, 348-349.