„Вредни“ съвети към градинари и градинари
Много често правим това, което е прието от всички. От кого, кога и най-важното защо е прието – не е ясно, но ако съседът вече е изровил градината, тогава и ние трябва да копаем, иначе „какво ще си помислят хората?“
Ето как преминават от един на друг различни съвети за градинари и градинари. Нека се опитаме да опровергаем няколко от най-често срещаните стереотипи и да предложим алтернативни, „вредни“ съвети. 🎾 За да бъде почвата мека, тя трябва да се прекопава и често да се разрохква. Странно е, но никой не копае девствената почва, но е плодородна и нашите градини не могат да се сравняват с нея. В природата няма нищо необмислено, всичко е балансирано. Ако има почва, която трябва да даде живот на растенията, тогава има червеи бръмбари, които я „орат“. Тези малки „упорити работници“ успешно „работят“ от милиони години, създавайки хиляди канали в земята, правейки я като гъба. Чрез копаене ние унищожаваме въздушните канали и почвата се уплътнява. За да се преборим с това уплътняване на земята, ние отново копаем и разхлабваме.
Порочен кръг.
За да запазите почвата мека, не трябва да я докосвате по-дълбоко от 5 см, тоест можете да работите само с мотика или плоска резачка. Занимавайте се със собствения си бизнес и оставете червеите да си свършат работата. 🎾 Добра зеленчукова градина – чиста зеленчукова градина В природата няма чиста земя, тя е неестествена. На всяко парче отворена почва определено нещо ще иска да расте. Разбира се, това ще бъдат плевели, които не искаме да виждаме, затова вземаме мотика и започваме (или по-скоро продължаваме) безкрайна борба със законите на природата, в която е невъзможно да победим. В допълнение, отворената, чиста почва моментално изпарява цялата влага, която й даваме, когато я поливаме.
Сизифов труд: поливане и разхлабване, разхлабване и поливане. Почвата не трябва да се оставя отворена. За да се запази влагата и да се потиснат плевелите, лехите трябва да се мулчират. Още по-интересни неща на страницата
В ГРАДИНАТА, В ГРАДИНАТА – с любов към земята земя Мулчът не позволява на корените да дишат Корените не могат да дишат без мулч, когато сме принудени постоянно да разхлабваме горния слой, като по този начин нарушаваме въздушните канали . Представете си канал, който е пукнал червей. От повърхността тя отива далеч под земята. След разхлабване горната част на канала се оказва нарушена и кислородът не може да влезе в дълбините на земята. Когато мулчирате, не е нужно да разрохквате почвата: плевелите не се катерят, кора не се образува след поливане. Органичният мулч позволява на въздуха да премине, само не позволява на светлината да премине през него. Ако в почвата има достатъчно въздушни канали, тогава ще има достатъчно кислород за дишането на корените, дори ако мулчът е неорганичен (тъмен филм, покривен материал).
🎾 Минералните торове са необходими за нормалното развитие на растенията. Минералните торове не са необходимост, а опит на удавник да се хване за сламка. Природата не осигурява минерални торове, в нея „работят“ само органични вещества (хумус, компост). Могат да се използват минерални торове, но те са не само неефективни в „грешната“ почва, но могат да бъдат и вредни. Най-добрите торове са органични. „Правилната“ почва (оригинална, която не се изкопава и мулчира) е доста наситена с вермикомпост, който се произвежда в огромни количества от „подземните обитатели“.
Борба с вредителите с химикали Можете също да използвате химикали, но внимателно и само в краен случай. Химикалите действат като антибиотици – убиват безразборно всички: и вредни, и полезни. Отново, обратно към произхода, към природата. Убивайки един вредител, ние създаваме много удобни условия за размножаването на друг. Сега трябва да го отровите и с химия. Правилно комбинираните култури се борят с вредителите много по-ефективно и не представляват заплаха за полезните насекоми. Например, засадете няколко салата в градина от репички и дори няма да си спомните за кръстоцветна бълха. 🎾 И така, на какво трябва да вярвате? Растенията, парадоксално. Нека да сравня градинарството с отглеждането на дете. Психолозите казват, че преди да накажете бебе, трябва да разберете защо или защо е направило нещо нередно. Така че в градината: ако разбирате защо почвата изсъхва, защо кореноплодните отиват до върховете, защо единият не иска да расте до другия, то грижата за градината няма да донесе умора и разочарование, а морално удовлетворение и високи добиви.
Източник: https://lyubisad.ru/article/224779