Да правиш повече, отколкото обещаваш
Дънди Прешъс Металс“ продължава да работи за благосъстоянието на хората и развитието на местната икономика в регионите, в които оперира. Срещаме се с предприемачи от Крумовград, които дават тласък на производствата и услугите си чрез иновативния инструмент от програмата на компанията за социална отговорност и устойчиво развитие – Фонда за насърчаване и подпомагане на микро-, малък и среден бизнес
2020 г. е първата цяла производствена година за рудник „Ада тепе“. За ръководството и екипа на „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ поводите за удовлетворение са много. Не само защото това е единственият новооткрит рудник в страната за последните 40 години. Веднага след официалния старт на добивните дейности и преработката на златосъдържаща руда оптималните технологични показатели са постигнати безопасно и устойчиво. В същото време дружеството продължава да работи за благосъстоянието на хората в общината и за развитието на местната икономика.
„Екзистенциално важно за компанията е да знае причината за своето съществуване“, казва изпълнителният директор на „Дънди Прешъс Металс“ проф. д-р инж. Илия Гърков. За дружествата в България това означава да разкриват ресурси и да създават стойност, така че служителите, обществото, инвеститорите, клиентите и партньорите да виждат мястото си в организацията или при взаимодействието си с нея. „Оперативният модел, който следваме, ни осигурява както стабилна рамка за развитие, така и ни предизвиква да мислим извън рамките. Колкото по-добър баланс постигаме, толкова по-успешна е компанията ни. Ключът е в доверието“, споделя още инж. Гърков. То се поддържа с подход на открито представяне на намеренията на дружеството и вслушване в притесненията, препоръките и предложенията на заинтересованите страни.
„Стъпвайки в страната, ръководството на „Дънди Прешъс Металс“ пое ангажимент да прави повече, отколкото обещава“, напомня инж. Гърков. Това е и един от водещите принципи, който той следва и насърчава всички свои колеги да спазват. „Добър пример за това е Крумовград, където далеч преди началото на производството компанията обеща, че 95% от заетите в рудник „Ада тепе“ ще са хора от общината. Към края на 2020 г. процентът вече е 97“, посочва изпълнителният директор на „Дънди Прешъс Металс“.
„Със сключения още през 2015 г. Меморандум за разбирателство с Община Крумовград се съгласихме да работим в дух на партньорство за осигуряване на трайни ползи за жителите чрез сътрудничество в социално-икономическото развитие, въвеждане на стимули за малък и среден бизнес, подкрепа в здравеопазването и образованието. Резултатите ни са красноречиви – градът започна да се оживява с младите хора, които искат да създадат семейства там, където са корените им, а възможността да работят близо до дома си ги задържа или връща в България“, разказва инж. Гърков.
Един от стимулите, който компанията предлага за развитието на местната икономика, е създаването на Сдружение „Фонд за подкрепа и насърчаване на микро-, малък и среден бизнес в община Крумовград“. Учреден през 2019 г. от „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ ЕАД и общината, фондът ще разпредели общо 10 млн. долара – 5 млн. долара, осигурени като грант от компанията, и 5 млн. долара, осигурени като заемен капитал от „Райфайзенбанк България“ в рамките на периода на експлоатация на рудник „Ада тепе“ за стартиращи бизнеси или предприемачески проекти в сфери извън добива и преработката. Планираната частна инвестиция повишава конкурентоспособността на малките фирми и допринася за откриване на нови работни места. Осигурените под формата на заемен капитал средства от партньора по проекта „Райфайзенбанк“ предоставят не само свеж финансов ресурс, но и възможност за устойчивост на фонда напред в бъдещето.
Резултатите
През 2020 г. чрез Фонда за подкрепа и насърчаване на микро-, малък и среден бизнес в община Крумовград са финансирани 14 проекта на обща стойност близо 2,9 млн. лв. – 6 в сферата на производството, 3 в областта на животновъдството и земеделието и 5 проекта в областта на услугите. Работните места, създадени с реализирането им, са 35. От началото на дейността на фонда през юли 2019 г. са финансирани общо 20 проекта на стойност 3,6 млн. лв. и са създадени 52 работни места.
Предай нататък
Добрите резултати в Крумовград дават тласък за създаване на пилотен Фонд за насърчаване и подпомагане на микро-, малък и среден бизнес в Челопеч, Чавдар и Златица. В края на 2020 г. са проведени първите срещи с представители на трите средногорски общини, с които „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ ЕАД взаимодейства активно вече 17 години, а през февруари 2021 г. фондът е учреден. Бюджетът в пилотната му фаза е 170 хил. лв., осигурени от „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ ЕАД. Средствата ще постъпват по сметка на сдружението, а работни групи към всяка от трите общини ще одобряват проектите, които ще получат финансиране. Партньори на пилотния проект са „Смарт А Груп“ – технически консултант, и „Райфайзенбанк България“.
Източник: www.manager.bg