Чест и слава, вечна слава Вам будители народни!По случай 24 май – ПРАЗНИК НА БЪЛГАРСКАТА АЗБУКА И БЪЛГАРСКАТА КНИЖНИНА, Независимо Тракийско сдружение Доган Хисар публикува за първи път в България новооткрити архивни документи.
От документи след Освобождението във връзка с учебното дело открихме в едно писмо от 1886 г. на Л. Хаджигеоргиев, учител в с. Дуганхисар, Дедеагачко, до П. Хр. Тъпчилещов, с което му съобщава за откриването на училището в това село и за своите училищни и извънучилищни задължения.
….
Ваше Благородие,
Уверен съм, че Вашето милосърдиво сърце желае да се научи за съдбата на покорния Ваш слуга Лазар, за това бързам с настоящото си да Ви съобщя, че от 20 дена на сам съм в селото Дугань-Хисарь, което стои четира часа далеч от Деде-Агач.
Училището отворих на 1 септември, но още не са се прибрали всички ученици от полска работа.
При длъжностите : да учителствам, да пея в черквата и да държа проповед почти всяка неделя, принуден съм да изпълнявам и длъжността на готвач, така щото много ми е трудно, и най-трудно ще бъде за мене през постите.
Тук хората строго държат постановените от Св. Отци канони, така волю не волю съм принуден да се съобразявам с местните обичаи.
….
Лазар Х. Георгиевь
Дгань-Хисарь 17 септември 1886
За народните будители фамилия Тъпчилещови сме публикували информация /потърси в групата/
Ето и оскъдната информация, която открихме за Лазар Х. Георгиев
Лазар х.Георгиевъ роден във Велесъ на 10.93.1858г.
Бил е учител в Цариград, Одрин, Еникьой, Доган Хисар, Дервент и др.села в Тракия, търговски агент и драгоманин (секретар) в Дедеагач.
През последните си 25 години е служил с примерна честност като иконом-счетоводител при Девическото стопанско училище „Мария Луиза“ в София.
За своята безукорна служба е бил награждаван с три ордена от Негово Величество Царя.
Със своето голямо християнско благочестие, с родолюбието си, труда и честността си, Лазар х.Георгиев е бил пример и опора за всички.
Роден край Вардар и син на Македония, той е прекарал голяма част от службата си край Марица, като народен учител и просветител на Тракия.
Починал на 30.03.1933г.
Честване на Св. Св. Кирил и Методий в Доганхисар – 24 май. „След тържественото провеждане на училищното утро в деня на празника , учениците и хора отивали на чешмата Рангеле . Тук общината на селото организирала изпичане на чевермета , погостяване на ученици , учители и присъстващите”. Откъс от трилогията на д-р Кирил Бакърджиев Доганхисар- Градец.
Просветно дело в Доган Хисар
В 1871 г. в селото е открито българско начално училище с учител Васил Чакъров. През учебната 1886 – 1887 г. в това училище се обучават 49 ученици. През учебната 1906 – 1907 г. броят на учениците в българското училище в Доганхисар нараства на 157, от тях 105 са момчета и 52 са момичета. Две години по-късно броят им нараства – 110 момчета и 45 момичета. През учебната 1910 – 1911 г. в селото работят двама учители – К. Сотиров от Клепушна, Зъхненско, и М. Иванова от Одрин.
Горди сме с история славна,
горди сред славянски род.
С Кирил и Методий пламна
пламък светъл на възход.
С писмена към нов живот.
Чест и слава, вечна слава
Вам будители народни!
Ваш`та памет вдъхновява
към дела за светли дни.
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК