• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result
Home Българи зад граница

Разколът на БПЦ в САЩ и Канада Голготата на „… едничката наша „Свободна българска епархия“ в Америка Евгений Еков, главен експерт в ДА „Архиви”

Петко Русанов by Петко Русанов
май 15, 2021
in Българи зад граница
0
Разколът на БПЦ в САЩ и Канада  Голготата на „… едничката наша „Свободна българска епархия“ в Америка  Евгений Еков, главен експерт в ДА „Архиви”
0
SHARES
472
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter

Разколът на БПЦ в САЩ и Канада

Голготата на „… едничката наша „Свободна българска епархия“ в Америка

Евгений Еков, главен експерт в ДА „Архиви”

На 10 май 2021 г. се навършиха 68 години от Възстановяването на Българската патриаршия. Годишнината от това събитие, случило се на същата дата през 1953 г., когато Третият църковно-народен събор избира Пловдивския митрополит Кирил за Български патриарх, беше отбелязана с молебен в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски”. По повод на бележитото събитие, патриарх Неофит посочи в свое приветствие, че възстановяването на патриаршеския институт е едно паметно събитие с изключителна историческа важност в многовековната църковна история на българската държава. Нито дума обаче върховният ни архиерей не изрече за тежките разломи в историята на патриаршията, които вече десетилетия хвърлят сенки върху нейния лик.

Един от тези старателно прикривани разломи е разколът в Българската православна църква в Америка. За предотвратяването му, а впоследствие за преодоляването му са полагани немалко усилия и в САЩ и Канада, и в България. За това свидетелства и писмото от 8 октомври 1990 г. на председателя на Съюза на македонските културно-просветни дружества в България (СМКПДБ) доц. Димитър Гоцев и на заместника му Стоян Бояджиев до Св. Синод на Българската патриаршия. То е поредният, забравен към днешна дата, опит за преодоляване на кризата. „При неотдавнашното ни посещение в САЩ и Канада, пишат в писмото си двамата ръководители на СМКПДБ, на конгреса на Македонските патриотични организации /септември 1990 година, град Индианаполис/ можахме да установим едно ненормално явление в живота на многобройната българска етническа група /над 150 000 души/ и по-специално – в духовния живот на същата.”

„Касае се за фактическото създадено разцепление между миряните в религиозно отношение, разкриват същността на проблема Д. Гоцев и Ст. Бояджиев. Религиозното обслужване, обясняват те, на нашите сънародници е поверено на две противостоящи си църковни учреждения, а от създалото се противоборство се възползва едно трето учреждение, именно създадената от Скопие и Белград „Македонска православна църква”. Считаме, заявяват своята позиция авторите на писмото, че това състояние на нещата, плод на обстановка създадена от отхвърления от българския народ тоталитарен режим, е ненормално, поради което си позволяваме да обърнем просветеното внимание върху констатираното от нас на самото място”, категорични са двамата.

„Първите български църковни общини в Северна Америка, отбелязват по-нататък в своето изложение лидерите на Съюза на македонските дружества в България, се създават в началото на този (20 – б.а.) век от българи от Македония, които избягаха от поробената им родина след Илинденското въстание – 1903 година и след Балканската, Първата и Втора световни войни. Македонските българи, подчертават те, се отличават с голяма религиозност и всякога са били привързани към своята Българска Православна Църква. За това първите наши емигранти в този континент са считали като необходима тяхна задача да си създадат свои църковни общини, а по-късно – да изградят и свои родни храмове”, съобщават на Св. Синод Д. Гоцев и Ст. Бояджиев.

В Централния държавен архив (ЦДА) се пазят много документи за изграждането на църковните общини на македонските българи в САЩ и Канада. Данни за македонските българи, които емигрират в Америка, се откриват в преписка от 1904 г. на Българското търговско агентство в Солун със същото агентство в Цариград и българските църковни общини в Солунския вилает. Информация за състоянието на българските църкви и общини в Северна Америка, на по-късен етап, има в писмото от 1921 г. от д-р Стоян Петров-Чомаков – делегат на българските църковни общини в САЩ на Църковно-народния събор в София, до митрополит Борис Охридски – председател на събора, съхранявано в архивен фонд № 246К „Българска екзархия (1870-1953)”. Сведения дават и докладите от 1924 до 1941 г. от началника на Българската православна мисия в Америка до Министерство на външните работи и изповеданията (МВРИ) по дейността на църквите и свещениците. Интерес представлява също така писмо от 1936 г. от Българското генерално консулство в Ню Йорк до МВРИ с приложен към него списък на българските дружества, православни църкви, евангелски мисии, училища и вестници в Америка и др.

„Всички гореизброени общини и храмове, посочват в изложението си Д. Гоцев и Ст. Бояджиев, са били създадени и съществуват като неразделна част от Българската Православна Църква, като в 1938 година българското правителство предложи на Светия синод на Българската Прав[ославна] Църква откриването на Българска Епархия в Америка като такава е била създадена под ръководството на Епископ Андрей Велешки (според архивите – Велички, б.а.). Той ръководи делата й до 1941 година, когато му бе наложено от събитията да се върне обратно в България.” Съвсем естествено, най-много документи за този период има в намиращия се в ЦДА личен фонд № 910 „Андрей Велички (Стоян Н. Петков) (1938-1965)”. Особено ценна е кореспонденцията водена от епископ Андрей Велички с Видинския митрополит Неофит, който е наместник-председател на Св. Синод по църковно-административни въпроси: за назначаване на служители на Българската църква в САЩ; отзоваване на управлението на Българската епархия в Америка във връзка с обявената война между България и САЩ и др.

„До 1947 година управлението на Епархията се пое от Старшия свещеник Протойерей Георги Николов”, отбелязват авторите на писмото. Над 40 години по-късно същият е един от малкото познати на Стоян Бояджиев дошли на конгреса на МПО от различни краища на Америка. Ето как описва тези хора в своите спомени „Македония в моя живот” Бояджиев: „Това бяха преди всичко Георги Николов, когото бяхме изпратили за Щатите още преди войната и с когото се познавахме от Македонския младежки съюз и Борислав Иванов, който беше емигрирал от България след 1948 г. Здрав българин, Иванов беше работил над десет години с Иван Михайлов в Рим, а през 60-те години ръководеше радиостанцията „Гласът на Македония” в Мадрид. След това отиде в САЩ, бе известно време редактор на в. „Македонска трибуна” и накрая се установи в Канада, където ръководеше нашата емиграция. За мен бе особено вълнуващо да се срещна отново след толкова години , с тази стари другари”, спомня си Ст. Бояджиев.

Именно тази среща на ветераните в македонското движение в България и Америка довежда до написването на писмото на Гоцев и Бояджиев до Св. Синод на Българската патриаршия. Проблемът за разкола в Българската епархия в САЩ и Канада, както става ясно и от съхранявания в ЦДА личен фонд № 1362 „Иванов, Борислав Атанасов (1924-2002)”, стои пред тях близо 50 години. Копие от издадения на 30 март 1938 г. сертификат за регистрацията на БПЦ и окръжно послание на Св. Синод на Българската църква за учредяването на Българска епархия в Америка и назначаването на Андрей Велички за неин управляващ са част от многото документи пазени в него. Конгресът на МПО само официализира пътят, по който ще бъде поставен въпросът за разкола.

„С обсебването на властта в България от комунистическата партия настъпиха тежки времена за Българската Православна Църква в Америка, тъй като македонските българи бяха там изявено антикомунистически настроени,” разкриват друг проблем на българските общини в Америка авторите на писмото. Тежките условия при които е принудена да съществува и работи Българската епархия през Втората световна война и непосредствено след нея проличават много ясно от писмата от Св. Синод на БПЦ до МВРИ от военните и следвоенните години от 1939 до 1948 г. Те визират и повторното назначаване на епископ Андрей Велички за управляващ новоучредената българска епархия в Америка. Запазена е и кореспонденцията на епископа с Българския екзарх Стефан за: завръщането му в Българската епархия в Америка; за състоянието на църковните общини и храмове отвъд Атлантика; за назначаване на свещеници; за задоволството на Св. Синод от направеното от него по устройство на българското църковно дело и др.

„Епископ Андрей Велешки (Велички – б.а.) повторно се завърна в Америка и декларира, че е готов да скъса всякакви връзки с комунистическите управители в България. Вследствие на тази негова декларация бе свикан Църковен събор в град Бъфало /1947 година/. На него, след като се констатира, че Светия[т] Синод на Българската Православна Църква се намира под натиск и в пълно попечителство на българското правителство, единодушно бе решено да се прекъснат всякакви административни връзки с Върховната Църковна управа в София. Това решение не само че се прие от Епископ Андрей, но той саморъчно го редактира. В този ръкопис, копие от което притежаваме, четем: „Епархийският духовен съвет, начело със своя Епархийски Архиерей заявява, че Българската Епархия в Америка не може и няма да приеме каквито и да е нареждания, които идват, пряко или косвено, от българското комунистическо правителство, макар и да ни се представят чрез Светия Синод на Българската Православна Църква…”, описват разкола на Българската епархия в Америка Д. Гоцев и Ст. Бояджиев.

За творците на акта от Бъфало обаче стореното от тях далеч не е разцепление. Както сполучливо ще се изрази през 1978 г. Васил Михайлов, български емигрант в САЩ, това е поставяне начало на „едничката наша „Свободна българска епархия”. Малцина от нейните „отци” също далеч не подозират, че Бъфало ще се превърне от нейно рождено място в нейна Голгота! И, че от този акт насетне, подобно на Спасителя, тя ще трябва да изживее своите страсти, да бъде разпъната на кръста на непризнаването и, в крайна сметка, да бъде унищожена от многото си недоброжелатели. Крахът й е предизвестен!Но до момента на своето крушение „Свободната българска епархия” има да извърви дълъг, трънлив път през няколко десетилетия, който е описан синтезирано в писмото на едни от навярно малкото останали вярващи в нейното спасение – доц. Д. Гоцев и Ст. Бояджиев.

Въпреки че описаното от Ст. Бояджиев в спомените му за откриването на годишния форум на МПО в Индианаполис, говори друго. „Конгресът, пише той, започна с молебен, отслужен от българомакедонските свещеници Георги Николов и отец Дрангов. Службата бе черковнославянска, но езикът – английски!” Едва ли и за него, и за Д. Гоцев е имало някакво съмнение, че присъстват на заупокойната молитва на „Свободната българска епархия”. От нея за 43 години от създаването й не е останало нищо! Последното едва ли е било тайна и за Св. Синод на Българската патриаршия, който, верен на своите традиции, просто оставя писмото без каквото й да е внимание и последствия.

ТЕКСТ ПОД ИЛЮСТРАЦИИТЕ:

Писмо от 8.10.1990 г. на председателя на Съюза на македонските културно-просветни дружества в България доц. Димитър Гоцев и на заместника му Стоян Бояджиев до Св. Синод на Българската патриаршия. Източник ЦДА.

ADVERTISEMENT
Previous Post

CHRONICLE.BG :ГАВРИЛО ПРИНЦИП – ЗАБЛУДЕНАТА ДУША , КОЯТО НИ ДАДЕ ДВЕ СВЕТОВНИ ВОЙНИ И ОЩЕ МНОГО ДРУГИ

Next Post

НА 15 МАЙ 1879 ГОДИНА АЛЕКО БОГОРИДИ ПОЕМА В ПЛОВДИВ УПРАВЛЕНИЕТО НА ИЗТОЧНА РУМЕЛИЯ доц.д-р Петър Ненков

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
НА 15 МАЙ 1879 ГОДИНА АЛЕКО БОГОРИДИ ПОЕМА В ПЛОВДИВ УПРАВЛЕНИЕТО НА ИЗТОЧНА РУМЕЛИЯ доц.д-р Петър Ненков

НА 15 МАЙ 1879 ГОДИНА АЛЕКО БОГОРИДИ ПОЕМА В ПЛОВДИВ УПРАВЛЕНИЕТО НА ИЗТОЧНА РУМЕЛИЯ доц.д-р Петър Ненков

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

21
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

9
Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023

Последните публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist