Древните траки (едни от предците на България) често са получавали лошо име в гръцката митология, а приказката за тракийския цар Диомед и неговите човекоядни кобили не е изключение.
Страховитият цар Диомед държи четири диви кобили, оковани за бронзов ясли. Обичал да ги храни с плътта на затворници и неподозиращи непознати. Осмият подвиг на гръцкия супергерой, Херакъл, бил открадне тези кобили от Диомед. Херакъл заловил тракийския цар и го хвърлил в яслите, където бил погълнат от собствените му коне. Този акт успокои кобилите и ги излекувал от глада им за човешка плът, така че Херакъл да може да ги закара обратно до гръцкия крал Евристей и да изпълни мисията си.
Твърди се, че конят на Александър Велики, Буцефал, е произлязъл от тези кобили.
В българската чудна приказка има ехо от този гръцки мит, ′′ Дарът от слънцето,“ в който млад герой укротява някои коне, които принадлежат на жабешки крал.
Може би ′′ истината ′′ зад гръцкия мит е, че траките са имали страховито мощни коне, които гърците са искали за себе си. Гърците ясно са се възхищавали на тракийските коне. В Илиада Омир описва как гръцкият герой, Одисей, е откраднал великолепните коне на тракийския цар, Резос, по време на Троянската война.
Изображение: Херакъл и кобилите от Диомед, бивш либрис (плоча с книга) за Франк Гоц от български художник и печатар Юлиян Йорданов