Деветомайската истерия е в разгара си! Втората Световна война пак се спряга за „велика отечествена“, Съюзниците никъде не се споменават, освен в коментари за късно отворения „втори фронт“, когато СССР вече почти се бил справил с Германия. Със започването на студената война приноса на Съюзниците започва да се омаловажава, а днес в „демократична“ Русия почти напълно се отрича. Причината това отричане да има такава благодатна почва в България се крие във факта, че бойните действия и всички сражения и операции на САЩ и Англия бяха тема табу в образователната система в целия соц лагер. За нас имаше само един победител над „фашистка“ Германия – СССР и една единствена битка решила хода на войната– тази за Сталинград.
За нас „Великата отечествена война“ започвше на 22-ри Юни 1941г., когато хитреристка Германия „вероломно напада“ СССР и дава началото на епичната борба с „фашизма“. Другарите дори избягваха да го нарекат с истинското му име – националсоциализъм. Войната приключва на 9-ти Май 1945г с победата на СССР. Световната война, която се води на 4 континента и в която участват над 100 милиона души от 30 държави е сведена до „велика отечествена“!
Тази митология има поддръжници и днес, а аргумента за нейната правота е факта, че СССР бил дал най-много жертви. Освен легендите в учебниците ни по история, две поколения в България израснахме с руски документални филми за войната – Сталинградската обсада, Отпора за превземането на Москва, Битката при Курск и как СССР освобождава концлагерите. С една дума участитето на Съюзниците изобщо не се споменаваше!
За конвоите със суровини, боеприпаси, военна техника, муниции и храна никой не беше чувал. Фактите продължават да се изкривяват и да се замитат под килима с цел да изтъкне единствено приноса на Матушката. 2/3 от Европа е освободена от Съюзниците – ФАКТ! Тази война НЕ Е ВЕЛИКА ОТЕЧЕСТВЕНА, а СВЕТОВНА ВОЙНА, която се води на 4 континента! Войната не започва на 22-ри Юни 41-ва година. На тази дата се ражда „антифашизма“ на СССР, който е нападнат от своя съюзник – Германия. Същата Германия, с която братски си поделя Полша и с чиято „благословия“ анексира Прибалтика и обявява война на Финландия. Че и парад си спретват в Брест, да отпразнуват победата. На 22 Юни 1940г. тавариш Сталин изпраща поздрави на Хитлер по случай „победата на германското оръжие“. На тази дата капитулира Франция! Докато Англия воюва с „фашистите над Атлантика, СССР изпраща суровини и гориво на „братския германски народ“. На 3ти Ноември 1941г Рузвелт подписва Lend-Lease Act и се слага началото на конвоите с помощи за СССР. Помоща, която получава СССР е колосална! На 7-ми Декември 1941г е нападнат Пърл Харбър и още на следващия ден САЩ обявяват война на Япония. Започва грандиозната Тихокеанска война, която Америка изнася изцяло на свой гръб! Но за това нямаше нито един ред в учебниците ни по история! Тази война въпрепятства евентуален втори фронт срещу СССР от Манджурия, която е окупирана от Япония. Жертвите на Китай в тази война са между 15-20 милиона. Номер едно мит е, че с десанта в Нормандия открива така наречения „втори фронт“, който според соц историците и днешната позиция на Русия е много „закъснял“. Дори официоза на БСП, весник „Дума“ твърди, че цитирам:
„Целта им е не толкова да помогнат на Съветския съюз, колкото да му попречат да разпростре влиянието си в Европа.“
Целта на втория фронт е да се разцепят силите на Германия и тя да бъде принудена да се сражава на два фронта. И тук ще обясня защо руската историография упорито нарича десанта в Нормандия „втори фронт“, а в цивилизования свят е известен като „втори мащабен европейски фронт“.
„Втори фронт“ срещу Германия е отворен в Северна Африка с операция „Факел“.
На 8 ноември съюзнически сили от над 100 000 войници – предимно американци – се приземяват в Мароко и Алжир. Попаднал между армиите на Монтгомъри и Айзенхауер, Африканският корпус на Ромел е окончателно разбит през май 1943 г. Тази победа има изключително стратегическо значение, защото въпрепятства достъпа на Германия до нефтените находища. Италианската кампания през 1943г., която цели да извади Италия от войната, по неизвестни причини, също не се брои за фронт. Освен че кампанията завършва с успех, освен че Италия е отстранена, освен че са пленени над 250 000 германци и италианци, при влизането на американците в Италия, е извадена 8-ма Италианска армия от Източния фронт за да се вклюми в боевете в Италия! Премества елитни танкови дивизии в разгара на битката при Курск и ги праща към Италия.
Десанта в Нормандия е най-голямата морска операция по време на Втората световна война е осъществена успешно благодарение на огромното превъзходство по море и въздух, осигурено с ресурсите на САЩ! Участват около 7000 кораба и десантни съда и близо 11 000 самолета. Защо се забявя? Докато САЩ воювя в Тихия океан с Япония, в Европа с Италия и в Африка с Германия, докато изпраща суровини, оръжие и провизии за СССР трябва да се подготви и за този десант. Малко известен факт е, че към датата на която Съюзниците взимат решение за десанта, САЩ не разполага с никакви десантни плавателни съдове. За успеха на операцията САЩ трябва да превози до френския бряг 156 000 войници плюс оръжие и боеприпаси и…. танкове! Специално за Нормандия Higgins Industries, които произвеждат тези кораби създава нова модификация. За да произведе 20 000 лодки по време на войната (наред с други материали), Хигинс, който разполага само със 75 работника разширява производството, построява няколко завода и наема 25 000 работника.
В десантната в Нормандия участват 4126 десантни лодки Higgins. На този ден загиват 6603 американски войници.
Днес прочетох и още един мит, че СССР „скъсал бодливата тел и загасил пещите“ в нацистките концлагери, в частност Бухенвалд. Съветите освобождават Аушвиц, Щутхоф, Заксенхаузен и Равенсбрук. Американските сили освобождават Бухенвалд, Дора-Мителбау, Флосенбуерг, Дахау и Маутхаузен. Пещите в Бухенвалд са угасени на 11 април 1945 г. от Шеста бронирана дивизия на Трета американска армия, факт!
Британските сили освобождават лагери в Северна Германия, включително Нойенгамме и Берген-Белзен. „Денят на Победата е празник по случай победата на СССР над Нацистка Германия във Великата Отечествена война.“ Така пише в българската версия на Уикипедия. Миналата година обърнах внимание на този факт и беше направена нужната редакция. Днес, обаче в българската Уикипедия пак е написано същото. Войната е „Велика отечествена“, а победата се дължи само и единствено на Съветския съюз.