• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result
Home България

ЗА ПРАЗНИКА НА БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ И ДЕНЯ НА ХРАБРОСТТА полковник от запаса, доц. д-р Петър Ненков

Петко Русанов by Петко Русанов
май 6, 2021
in България
0
ЗА ПРАЗНИКА НА БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ И ДЕНЯ НА ХРАБРОСТТА полковник от запаса, доц. д-р Петър Ненков
0
SHARES
41
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter
ЗА ПРАЗНИКА НА БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ И ДЕНЯ НА ХРАБРОСТТА
“ Величието на родината се гради върху костите на ония, които достойно живяха и умряха за нея.”
полковник от запаса, доц. д-р Петър Ненков
В тринадесетвековната ни история, подвизите на българските воини винаги са предизвиквали възторг и признателност всред народа. Не дипломацията, а победите на българското оръжие над враговете на Отечеството са утвърдили завинаги България, като държава в сърцето на Балканския полуостров.
Героичните дела на българските воини са увековечени в безброй картини, книги, стихове и песни . Пластиките на знаменитият скулптор Иван Лазаров “Те победиха” и стиховете на народният поет Иван Вазов, изсечени на Паметника на незнайния воин „ Българийо за тебе те умряха” отдавна са се превърнали в еманация на народната почит и преклонение пред техния безсмъртен подвиг.
Всяка пролет, природата измива с дъждовни капки и роса, като грижовна майка паметниците на загиналите за Свободата на България воини, украсява братските им могили с бели маргарити, алени макове и зелена трева, сякаш родният трибагреник отново и отново се свежда в преклонение пред великата им саможертвата пред Олтара на Отечеството.
След Освобождението ни от петвековното османско робство, войнските части на Българската армия се превръщат в „емблеми” на населените места, в които са разположени и представляват неразделна част от тяхното развитие. Затова всяка година Празникът на армията и на кавалерите на военния орден за храброст – 6 май се е очаквал с голямо нетърпение.
Този празник започва да се отбелязва след Освобождението през 1878 година. С Указ № 1 от 1 януари 1880 г. се учредява военния орден за храброст, с който се награждавали воините, извършили подвиг на бойното поле. С Указ № 5 от 9 януари 1880 г. се определя и ден на който се празнува храбростта. Това било 17 април – деня, в който руският император Александър II издава заповед за формирането на българското опълчение в Руско-турската война 1877-1878 г. Цар Фердинанд узаконява традицията, наложена от неговия предшественик княз Александър Батенберг.
Той заповядал на 23 април – деня на Свети Георги Победоносец да се извърши тържествена церемония по гарнизоните, включваща панихида за загиналите воини, поздравления и обяд за кавалерите на ордени за храброст и военен парад, който монархът приемал, като върховен главнокомандващ на българската армия.Датата 6 май – Гергьовден не била избрана случайно за празник на Българската армия.
Храбростта на Свети Георги и последователността, с която отстоявал християнската вяра, когато тя правила първите си стъпки в Римската империя, са достойни за подражание. Жестоките инквизиции, на които бил подложен по заповед на римския император и неговото обезглавяване на 25 април 303 година в град Никомедия, Мала Азия – го превръщат във великомъченик на Христовата вяра и съвършен пример за храброст и вярност към религията, която изповядва.
В църквите живописците изографисвали светеца, качен на кон, с копие в ръка да побеждава страшния змей като символ на победата на доброто над злите сили. Затова започват да го наричат Свети Георги Победоносец.
Тежките години на Първата световна война 1915-1918 г. не позволяват да се празнува тържествено Деня на храбростта, но победите на българската армия във войните за национално освобождение и обединение – при Сливница и Лозенград, Одрин и Люлебургаз, Булаир и Шаркьой, Тутракан и Дойран са живи в народната памет.
До подписването на Ньойския договор, Денят на бойната прослава – 27 ноември, свързан с победата на Българската армия в Сръбско-българската война от 1885 г. и Празника на кавалерите на ордена „За храброст” – 6 май се чествали, като отделни празници във военноисторическия календар.
Строгите клаузи на Ньойския мирен договор от 27 ноември 1919 г. стягат като клещи духа на народа и помрачили желанието му да отдава достойна почит на героите, паднали във войните за национална независимост.
През 1926 г. празникът на бойната прослава 27 ноември и празникът на кавалерите на ордена за храброст – 6 май били обединени от държавното и военно ръководство в един общ празник и той започнал да се чества на 6 май – Гергьовден. Този факт бил обусловен от съвпадението на Денят на победите с подписването на Ньойския диктат, донесъл Втората национална катастрофа на България и ампутирал жестоко Българската армия.
Съгласно клаузите на този унизителен за България договор, наложен и от държавите-членки на Антантата, победителки в Първата световна война, страната ни нямала право да притежава брегова и тежка артилерия, военноморски флот, бронетанкови войски, бойна авиация и редовна армия. Наборната военна служба била отменена . Числеността на войската ни била сведена до 20000 души, 3000 погранична стража и 10000 души жандармерия, набирани по доброволен принцип.
След Първата световна война, народът се простил завинаги със своя национален идел за единна и целокупна България, обединяваща населението на трите области Мизия, Тракия и Македония, но запазил онзи стожер на националната чест и достойнство, наречен българска войска.
От 1931 г. Денят на храбростта и Победите на Българската армия – 6 май официално е обявен за боен празник на войската. За първи път през 1937 г. честването на Гергьовския празник на войската и кавалерите на ордена за храброст, започва предишната вечер с тържествена вечерна проверка – заря .
До 9 септември 1944 г. 6-ти май се чества тържествено всяка година, като празник на Българската армия. За последен път той е празнуван през 1945 г. на фронта в Унгария през Втората световна война. Голямо тържество е устроено в град Надканиджа, където командващият Трети украински фронт, маршал Толбухин и командващият Първа българска армия, генерал Стойчев държат вълнуващи речи и връчват български и съветски ордени на воините, проявили героизъм в бойните действия срещу хитлеристите.
След Втората световна война, с Постановление на МС от 10 март 1953 г. за празник на БНА е определена датата 23 септември – денят в който избухва Септемврийското въстание през 1923 година. С течение на времето, Празникът на храбростта – 6 май неоснователно бе забравен, а кавалерите на военния орден „За храброст” са избутани в най-задните редици. Стремежът на народнодемократичната власт е да докаже, че първообразът на БНА са работническо-селските отряди, формирани по време на Септемврийското въстание от 1923 година.
След промените на 10 ноември 1989 г. за кратко време празник на Българската армия бе 23 август – денят в който е била кулминацията на героичната Шипченската епопея през Руско-турската война 1877-1878 година, когато шестхилядният българо-руски отряд, под командването на началника на Опълчението, генерал майор Николай Столетов храбро отблъсква яростните атаки на армията на Сюлейман паша, удържа старопланинския проход и решава изхода на войната. С безсмъртния си подвиг българските опълченци и руските войни написват една от най-славните и героични страници в бранната летопис на Майка България. Това бе една от причините за обявяването на този ден за празник на Българската армия. Другата причина бе фактът, че Българското опълчение се явява прототип на днешната ни армия .
През 1993 г. след дискусия между висши военни, историци и политици, бе предложена и одобрена датата 6 май – Гергьовден за празник на Българската армия като символ на приемствеността, защото армията ни не започва своето летоброене през 1923г., нито през 1877г., а много по-рано, още с възникването на българската държава през 681 година.
Днес българският народ, който винаги е обичал своята доблестна армия, отдавна се е обединил около тази дата и това е достойно за адмирации, защото е крайно време да спрем политическите си ежби и деленето на празниците – на наши и ваши! Защото те са само едни – български.
ADVERTISEMENT
Previous Post

Петър Бурлак-Вълканов УК ОСНОВОПОЛОЖНИК НА БЪЛГАРСКАТА БЕСАРАБСКА ЛИТЕРАТУРА

Next Post

АКЦИЯ ФОТО PRZONE – СЕЛО СЪРНЕВО ФОТОГРАФ ГАБРИЕЛА РУСАНОВА

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
АКЦИЯ ФОТО  PRZONE – СЕЛО СЪРНЕВО  ФОТОГРАФ ГАБРИЕЛА РУСАНОВА

АКЦИЯ ФОТО PRZONE - СЕЛО СЪРНЕВО ФОТОГРАФ ГАБРИЕЛА РУСАНОВА

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

21
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

9
Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023

Последните публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist