На 1 май се навършват 124 години от рождението на „крилатата” самарянка Райна Касабова
ПЪРВАТА ЖЕНА В СВЕТА, УЧАСТВАЛА В БОЕН ПОЛЕТ
доц. д-р Петър Ненков
Тя е родена в Карлово на 1 май 1897 година в родолюбиво, семейство. Родственица е на Апостола на свободата по майчина линия. Вуйчо й Лило Иванов е заточен в Диарбекир, заради участието в национално-освободителната борба. Майка й Мария ЛиловА е кръстена от Васил Левски и когато пораства, става негова укривателка. Бащата на Райна, Васил се сражава, като опълченец през Руско-турската Освободителна война 1877-1878 г. на връх Шипка и при село Шейново.
През Балканската война 1912 – 1913 година петнадесетгодишната Райна Касабова, въпреки своето непълнолетие, се записва самарянка. Завършва кратък курс на обучение и е включена в състава на Първа полева подвижна болница, заедно с приятелката си Ана Иванова.
На 5 октомври 1912 г войната е обявена и започват бойните действия. Болницата на Райна Касабова е преместена на фронта и се установява в град Мустафа паша/дн.Свиленград/. В близост до болницата е уредено полевото летище на Първо аеропланно отделение .
На 30 октомври / 12 ноември персоналът на болницата посещава летището.Командирът на аеропланното отделение, поручик Радул Милков нарежда на поручик Стефан Калинов и авиомеханика Илия Младенов да подготвят аероплана им „Воазен” за излитане и изпълнение на бойна задача. Пилотът поканва Райна Касабова да вземе участие в полета, като разпръсне пропагандни позиви над обсадената Одринска крепост. Тя се съгласява . Екипират я за изпитанието.
Полетът трае точно 43 минути. Над Одрин Райна Касабова изсипва от коша на самолета хиляди позиви, написани на турски и френски езици, апелиращи турските войници в крепостта да сложат оръжие и да прекратят своята съпротива.
Малко се забавят със своето завръщане. Командирът на аеропланното отделение е притеснен и нарежда да се подготви нова машина за излитане, за да ги потърси . Изведнъж” Воазенът” на поручик Стефан Калинов се завръща с Райна Касабова. Двамата са щастливи от успешно изпълнената задача.
Полетът на Райна Касабова предизвиква истинска сензация сред акредитираните към Щаба на Българската армия западни и руски военни журналисти, които установяват че българката е първата жена в света, участвала в боен полет .Тя се превръща в героиня на деня. Фронтовите кореспонденти се надпреварват да я снимат и интервюират . Цяла седмица името и снимката на Райна Касабова не слизат от страниците на европейския и руския печат .
Тя взема участие, като самарянка и в последвалите войни за национално обединение. Наградена е с войнишки орден „За храброст” и медал за заслуги към Българската армия..
След войните се премества да живее в София при двамата си братя Никола и Роман. Продължава да работи, като милосърдна сестра. Дружи с известни представители на българската художествена интелигенция. През 30-те години на миналия век Райна Касабова участва във Варна в конкурс за красота и се класира на първо място.За съжаление, тя не създава семейство, тъй като любовта на живота й загива във войните за национално обединение.
След полета в космоса на 16 юни 1963 г. на първата жена в света, рускинята Валентина Терешкова, тя посещава България и се среща в София с Райна Касабова. Срещата е много трогателна и сърдечна.
До последните години на своя живот Райна Касабова е жизнена, със запазена памет и мисъл. Често я канят в авиационните поделения на Българската народна армия, за да разказва спомени за своя звезден миг в Балканската война.
На 71 годишна възраст Райна Касабова умира в столицата на 25 май 1969 година. Погребана е в софийските гробища.През 2009 г. ледник в Антарктика е кръстен на Райна Касабова.
На снимките : Райна Касабова, пилотът, поручик Стефан Калинов, с който лети Райна Касабова, самолетът“Воазен“, Райна Касабова и Валя Терешкова







