НАСА; Pixabay
В продължение На векове на различни лица, корпорации и дори на правителството на Русия и САЩ лобира изграждане на мост или тунел през Беринговия проток, който да свързва два континента-Северна Америка и Евразия.
Обаче грандиозен проект така и не се осуществил поради пречки, съмнения, липсата на финансиране и на войната.
Царско разрешение
„Царят разрешава на Американския синдикат да започне работа“ – докладва „Ню Йорк таймс“ на 1 август 1905 година.
Според изданието, американският синдикат получи зелена светлина от руския цар Николай II в началото на изпълнението на проекта Транссибирско-Аляскинска железопътна линия, която трябвало да обедини САЩ с Руската империя през Аляска и Чукотка -два региона, принадлежащи съответно на САЩ и Руската империя, и разделени от тесен проток.
Портрет на цар Николай II.
За финансиране на амбициозните предприятие е трябвало да бъдат разпределени от 250 до 300 милиона долара, се казва в доклада. Въпреки това, планът е обречен на провал, тъй като след няколко години над Руската империя надвисва война и революция.
Старата идея
Мост или тунел през Беринговия проток, тесен воден обект, който се намира между Американската Аляска и руските Чукотка, – това е стара идея, нараства към края на 19 век.
Аляска, 1918 година.
Колекция Smith Collection/Gado/Getty Images
Още през 1890 година за първи губернатор на територията на Колорадо Уилям Гилпин представи футуристична предложение за изграждане на така нареченият Космополитен железопътна линия-голяма система от взаимосвързани железници, която опасва всички континенти на света с център в Денвър, щата Колорадо.
Уилям Гилпин.
Освен всичко друго, управителят Гилпин е и хазартна личност и идеята за Единнна железопътна линия, може би, предшествано от своето време.
Въпреки това, идеята не умира: през 1904 г. синдикат на американските железопътни магнати предлага да се изгради тунел под Беринговия проток от нос Уелс в Аляска до нос Дежнева, най-източната точка на континенталната част на руската суша.
Несигурно положение на руската политика по това време, предотвратява амбициозните планове на американските магнати. През 1905 г., същата година, когато цар Николай II твърди, че е одобрил това предложение, избухва първата руска революция . В рамките на следващите десет години в Русия да се случват много революции и пълна реорганизация на обществено — политическия живот, както и появата на съвсем нови политически образование-СССР.
Охрана на границите на бившия СССР патрулират по протежение на залива Провидение и Берингово море.
Робърт Уолис/Corbis/Getty Images
Просто не е имало нито време, нито пари, нито увереност в бъдещето, нито политическа воля за стартиране на амбициозните инфраструктурни проекта.
Нийл Буш
През 2005 г. преподобният Сун Мьонг Мун, един самозван месия от корейски произход, известен със своите бизнес авантюри, предложи нещо не толкова оригинално, но е наистина драматично: тунел, свързващ Изтока и Запада.
Сун Мьонг Мун.
Оуен Франкен/Корбис/Getty Images
– Хиляди години, сатаната е използвал Беринговия проток, за да раздели географски на Изток и Запад, Север и Юг, а също Северна Америка и Русия. Аз предлагам да се построи мост над Беринговия проток или да копаем чрез под него тунел“, – каза Муун.
Мун прави голяма реклама на своите идеи: „Някои могат да се съмнява, че подобен проект може да бъде завършен. Но там, където има воля, винаги има начин—особено ако това е волята на Бог. Наука и технологии в 21 – ви век позволяват да се изгради тунел под Беринговым проток. Този тунел може да помогне направи света една общност, – продължи Мун.
Нийл Буш.
Марк Рейнштейн/Corbis/Getty Images
Пътувайки , за да популяризират своите идеи и да се осигури финансиране, този самозван месия намери неочаквани съюзници, включително, като се съобщава, Нейл Буш, син на президента на САЩ Джордж Буш-старши, който, както се съобщава, е пътувал заедно с Муном за части от пътуването си, за да подпомогнат това начинание.
Въпреки това, въпреки публичността и подкрепа от високопоставени лица в различните места на света, проектът така и не набра достатъчно обороти, за да може в крайна сметка да започне изграждането му.
Може би липсата на силно финансиране се дължи на факта, че хипотетичното икономическата изгода на тунела е доста неясен, тъй като той трябва да свърже Аляска с най-слабо населената част на Русия.
На Остров Диомед в Берингово пролив.
Жак Ланжевен/Sygma/Getty Images
Освен това, тежки метеорологични условия създават сериозен проблем, като строителство е възможно само в рамките на пет месеца в годината.
Като се има предвид, че двустранните отношения между САЩ и Русия в последните години са се влошили, тунел или мост над Беринговия проток изглежда прекалено далечна перспектива. Въпреки че може да бъдете сигурни, че в бъдеще някой отново ще вдигне въпрос: можем ли най-накрая да има свързване на два континента?
https://www.rbth.com/