На 27 април 1905г. в българското кратовско село Райчани в героично сражение с турци пада убит легендарният Никола Янакиев Карев. Една от най-популярните фигури на националноосвободителното движение на българите в Македония. Български революционери и национален герой, участник в славното Илинденско-Преображенско въстание в бунтовната 1903г. и ръководител на Крушевската република (С названието се нарича сформираната власт на въстаниците от ВМОРО в град Крушево по време на въстанието. Съществуването на Крушевската република трае само 10 дни – от 3 до 13 август 1903г. Тя е най-големият успех на бунта. Републиката е обявена в семейната къща на Наум и Георги Томалевски, в която днес се помещава „Музеят на Илинденското въстание и Крушевската република“).
Никола Карев е роден в българския град Крушево, днес Република Македония, като четвърто дете в бедно въглищарско семейство. Един от братята му – Георги Карев, по-късно е кмет на града. Има и друг известен брат – Петър, който също е деец на ВМОРО. 16-годишен Никола Карев е принуден да прекъсне обучението си и през 1893г. идва в София, където постъпва на работа като зидар, а впоследствие и като столар.
В Крушево се връща през 1899г. и се заема да довърши образованието си. През 1900г. завършва българската класическа гимназия в Битоля и се включва в редовете на Българските македоно-одрински революционни комитети, като става член на Битолския революционен окръжен комитет. От 1900 до 1903г. учителства в българските училища в село Горно Дивяци и в родното си Крушево. За известно време застава начело на революционна чета. На Смилевския конгрес (1903), на който се утвърждава планът на предстоящото Илинденско-Преображенско въстание, Карев е поставен за ръководител на Крушевското горско началство. В разгара на въстанието оглавява Крушевската република, а години по-късно Никола Киров приписва на своя литературен герой Никола Карев авторството на Крушевския манифест. След потушаването на въстанието успява да се изтегли към свободна България.
На 16 март 1905г. четите на Никола Карев и Петър Ацев преминават през Кюстендилския пункт на ВМОРО, като са придружени от трима влашки терористи. Скоро след това четата на Карев е открита от турски аскер, войводата пада убит край кратовското село Райчани, днес Република Македония.
В България и Република Македония, Никола Карев е една от най-популярните фигури на националноосвободителното движение на българите в Македония. Днес костите му лежат в паметника Македониум над град Крушево, Република Македония, издигнат в памет на загиналите в Илинденско-Преображенското въстание за свободата на родния край борци. Там те са пренесени на 11 април 1990г. Преди това, през 1953г., по случай 50-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание костите на Никола Карев са пренесени в родния му град Крушево.
Днес в България и Република Македония името на Никола Карев носят редица училища, улици и други. Негови паметници са издигнати в различни градове в двете страни.