На 21 април 1967 година в Гърция е извършен военен преврат, с който се слага началото на военна диктатура, продължила до 1974 година.
ДИКТАТУРАТА НА „ЧЕРНИТЕ ПОЛКОВНИЦИ“
доц. д-р Петър Ненков
На 21 април 1967 г., група от дясно настроени офицери, водени от бригаден генерал Стилианос Патакос и полковниците Георгиос Пападопулос и Николаос Макарезос извършват държавен преврат. Полковниците успяват да завземат властта бързо, използвайки елемента на изненадата и объркването.Всички водещи политици в страната, включително и министър-председателя Панайотис Канелопулос са арестувани и държани в изолация от заговорниците. Според предварително изготвен списък, са арестува над 10 000 души.
Пападопулос обявява, че единадесет члена на гръцката конституция са суспендирани. Едно от последствия от суспендирането е, че всеки може да бъде арестуван по всяко време и да бъде изправен пред военен съд.
Полковник Пападопулос както и другите членове на хунтата, са известни в Гърция с термина „Априлци”, обозначавайки месеца на преврата. Под натиска на хунтата гръцкият крал Константинос Втори назначава ново правителство, в което ключовите министерства се държат от военни, но министър-председателят е цивилен. Това е Константинос Колиас – бивш главен прокурор във Върховния съд. Ролята на премира е напълно фигуративна, тъй като военната хунта контролира положението в страната.
Президентът на САЩ Линдън Джонсън, в опита си да избегне международната реакция, казва на гръцкия крал Константинос, че е най-добре да замени режима на „черните полковници” с ново правителство. Константинос приема това като окуражение, за да организира контрапреврат.
Той решава да задейства план за контрапреврат, като отпътува за град Кавала, където се надява да намери войски, лоялни на него, с чиято помощ да свали правителството на хунтата в Атина. В ранните часове на 13 декември Константинос се качва на личния си самолет заедно със семейството и министър-председателя Колиас.
В началото планът на краля се развива успешно, но след това офицерите от хунтата вземат положението в свои ръце. Те арестуват генералите, верни на Константинос, поемат командването на техните войскови единици и се отправят към Кавала да арестуват краля.
Осъзнавайки, че контрапревратът се е провалил, Константинос напуска Гърция на борда на самолета си, вземайки със себе си семейството си и безпомощния Колиас. Те се приземяват в Рим рано сутринта на 14 декември.
Гръцкият крал Константинос остава в изгнание до края на военното управление. След завръщането си в Гърция, страната изоставя монархията през 1973 година и му отнема статута на крал. /по материали от Интернет/