БРАКОВЕТЕ в Унгария са се УДВОИЛИ почти, благодарение на прилаганите СЕМЕЙНИ политики.
Политиките на Унгария за семейството постигат резултати и могат да помогнат за драстично повишаване на раждаемостта в страната през следващите години.
Процентът на браковете е нараснал рязко в Унгария, откакто правителството на министър-председателя Виктор Орбан встъпва в длъжност през 2010 г., съгласно данните, публикувани от статистическата агенция на Европейския съюз Евростат.
Цифрите, датиращи от 1960 г., показват броя на браковете на 1000 души в ЕС. Според данните средната стойност за Европейския съюз е 4,5 брака на 1000 души годишно и тези цифри не показват значителни промени през последните 20 години. През 1964 г., когато са започнали преброяванията, в ЕС на 1000 души са се падали средно 8 брака и тенденцията е отчитала постоянен спад до настоящия им брой.
През 2010 г., когато правителството на Орбан встъпва в длъжност, броят им е едва 3,6, много под средното за Европа. Редуване на социалистическо / либерално правителство води унгарската икономика близо до фалит, като националният дълг нараства от 50% до 80% от БВП, което оставя много малко възможности за реализиране на проекти за социална политика. Липсата на финансова подкрепа, която брачните двойки изпитват, е съчетана с липсата на подкрепящ политически разчет, ориентиран към семейството и децата, от страна на социалистическите правителства. Смяната на правителството бележи бърз ръст във въвеждането на про-семейни политики, които означават финансова и системна подкрепа за тези, които имат едно или повече деца.
До края на първия мандат на правителството на Орбан през 2016 г. броят на семейните двойки надвишава средното за Европа – 5,3 на 1000 души. Според Евростат до 2019 г. броят им е нараснал до 6,7, а последните данни от 2020 г., публикувани от унгарската статистическа агенция KSH, показват, че в момента браковете са 6,9. Последният брой е толкова висок, колкото и през 1985 г., което е преди падането на комунистическия режим.
Историческите примери, поне в рамките на унгарския контекст, показват, че политиките, насочени към семейството и децата, оказват пряко въздействие върху желанието на хората да се бракосъчетаят и да раждат деца.
Въвеждането на период на платен отпуск по майчинство през 1967 г. веднага увеличава броя на браковете до рекордните 9,4, а въвеждането на социална политика от 1975 г., която включва големи отстъпки за млади, които купуват дом за първи път, достига своя връх от 9,8. Изследванията показват, че в брака се раждат повече деца, отколкото във всяка връзка извън брака, стимулирането на тази институция е декларирана цел на правителството на Орбан, целяща да обърне негативните демографски тенденции в страната.
Повтаряйки семейните политики от 60-те и 70-те години, правителството на Орбан въведе значителни намаления на данъците за двойки с две или повече деца, специални ипотеки за двойки и държавна помощ за семейни автомобили за многодетни и т.н. Наред с финансовите и икономическите стимули правителството на Орбан коренно промени политическия дискурс относно значението и ролята на брака, семейството и раждането на деца – ясно противопоставяне на политиката на Брюксел за допълване на намаляващия брой на застаряващото европейско население с мигранти от пренаселените региони на света, застъпвайки се за въвеждането на политики, директно предназначени да спрат дългогодишните негативни тенденции.
Например, през 2018 г. Орбан каза, че „в цяла Европа има все по-малко и по-малко деца и отговорът на Запада на този проблем е миграцията. Те искат толкова мигранти, колкото са липсващите деца, така че да бъдат постигнати необходимите цифри. Но унгарците имат различен начин на мислене. Вместо просто цифри, искат унгарски деца. Миграцията за тях означава да се предадат.
За разлика от левите политици, които виждат бъдещето на Европа в масовата имиграция, правителството на Орбан успя успешно да забави отрицателната раждаемост в Унгария. Унгария също така се справи с атаката срещу традиционните семейства на необузданите радикално зелени и леви движения, като Black Lives Matter. Освен това, идентифицирането на европейската култура като фундаментално християнска култура спомогна за укрепването на Църквата срещу абортите, за разлика от гласовитото лоби в Европейския съюз, подкрепящо абортите.
През 2020 г. беше въведена и промяна в конституцията на Унгария, която определя ролите на пола, където бащата е мъж, а майката е жена, като по този начин определя традиционното семейство от гледна точка на двойка., която създава поколение. Докато през 2010 г., в края на мандата на последното ляво правителство, Унгария беше на номер 23 от 27 по бракове в Европейския съюз, през 2020 г. тя достигна трета позиция след Кипър и Литва. От съседните страни само Румъния има показатели, подобни на Унгария, докато броят на браковете в Словакия е 5,4, в Чехия 5,1 и Полша 4,8.
22.02.2021
Превел за страница ЗА Семейството: Христина Айналиева-Кавадиас