• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result
Home България

МИНАЛО НЕЗАБРАВИМО : ХИМНЪТ “ МИЛА РОДИНО“ доц.д-р Петър Ненков

Петко Русанов by Петко Русанов
април 19, 2021
in България
0
МИНАЛО НЕЗАБРАВИМО : ХИМНЪТ “ МИЛА РОДИНО“  доц.д-р Петър Ненков
0
SHARES
51
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter
МИНАЛО НЕЗАБРАВИМО
На 19 април 1863 година е роден Цветан Радославов, чиято песен „Мила Родино „, написана в навечерието на Сръбско-българската война – 1885 г., става по-късно български държавен химн
доц.д-р Петър Ненков
Първият български химн е «Шуми Марица» е създаден през 1876 г. от учителят, книжовник и революционер от Търново Никола Живков. През Руско-турската Освободителна война 1877-1878 г. той за кратко време се превръща в боен марш на българските опълченци, които с песента на уста се хвърлят в епичните боеве с турските войски при Стара Загора през юли 1877 г., при отблъскването през август същата година на бесните юруши на Сюлеймановите пълчища на връх Шипка и при неудържимата атака на турския укрепен лагер Шипка-Шейново през януари 1878 г.
В Сръбско-българската война през ноември 1885 г. песента се пее масово от младите български воини в сражениата със сръбските агресори при Сливница, Гургулят, Видин, Драгоман и Пирот . След като получава популярност и се запява от целия български народ, тя е избрана през 1886 г. за държавен химн на Княжество България. Иван Вазов прави обработка на текста на песента и изглажда някои нейни несъвършенства.
През войните за национално обединение 1912-1918 год. песента се пее от българските воини в окопите и при шеметните им щикови атаки на нож. Тя се изпълнява от полковите духови музики застанали в първа бойна линия и така наелекризира българските пехотници, че те политат, като лъвове, презрели смъртта, срещу дъжда от куршуми и превъзхождащия ги враг и го карат да побегне панически от бойното поле.
След паметните победи при Лозенград, Люлебургаз, Бунархисар и връх Средногорец в Родопите често пъти по медните си духови инструменти, военните музиканти откривали множество дупки от вражески куршуми и осколки от снаряди . Тази велика песен, свързана органически с борбите на българския народ за национално освобождение и обединение, остава държавен химн на Царство България до 1944 г.
След победата на ОФ на 9 септември 1944г. във връзка с новите идеали, цели и усло-вия партийното и държавно ръководство на страната решава да смени държавния химн „Шуми Марица” с нов. Новата комунистическа власт избира партийния марш „Репу- блико наша здравей”, който се изпълнява през периода 1947-1950 г.
Освен него, през периода 1947-1948г. се изпълнява и химнът „Хей славяни” – във връзка с модерната по това време идея на Сталин, Г. Димитров и Тито за създаване на голяма балканска социалистическа федерация между България и югославските републики .В публичното пространство също така се налага и песента „ България мила – страна на герои”.И трите песни обаче не са възприети от българския народ, като масови, патриотични и любими .
Това налага през 1964 г. да се сформира комисия, която провежда всенароден конкурс за избор на нов държавен химн. За такъв е избрана масовата патриотична песен написана от свищовския студент, доброволец в Сръбско-българската война 1885г. Цветан Радославов – „Мила Родино“. На това решение на комисията се противопоставя изтъкнатия композитор, академик Петко Стайнов, който твърди, че мелодията на песента не е оригинална, а е стара еврейска мелодия . Гласът му обаче е игнориран и комисията предлага с пълно единодушие песента „Мила Родино” за ново държавен химн.
С указ на Президиума на Народното събрание от 7 септември 1964 г. песента на Цветан Радославов е избрана за държавен химн на Народна Република България. Впоследствие отделни пасажи от текста на песента са преработени от видните поети Димитър Методиев и Георги Джагаров. Направена е допълнителна хармонизация на музикалното звучение от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев. Тази песен не е изкуствено творение, нито пък е рожба на предварително задание. Тя е любима патриотична песен на българския народ. Тя превъплъщава в себе си синовното ни преклонение пред Родината, тя носи в себе си барутния дъх и тревожната романтика на една бурна епоха, в която страната ни възкръсна от забравата, като Жар птицата Феникс, след пет века на робство и зае достойно място всред семейството на европейските държави, тя е нашата клетва пред дедите ни, загинали за свободата на Отечеството, които ни завещаха да я пазим зорко, като зениците н очите си !…
Авторът на настоящия ни държавен химн е роден в Свищов на 19 април 1863г. в семейството на Пауника и Георги Хаджиденкови. Майка му е дъщеря на възрожденския просветен деец и книгоиздател Христаки Павлович, който пръв въвежда в дунавския град съвременни методи в учебното дело. Цветан Радославов е племенник на първия български художник с академично образование Николай Павлович, на радетеля за независима българска просвета Димитър Павлович и на Николай Катранов – прототипът на Дмитрий Инсаров, главния герой от романа на Тургенев ”В навечерието”. Той израства в семейството на богатия търговец Цвятко Радославов, който го осиновява. Близък е с Иван Шишманов и Алеко Константинов . Първоначално учи при Емануил Васкидович. След завършване на Априловската гимназия в Габрово записва история и славистика във Виенския университет.
Условията при създаването на песента „Мила родино” удивително прилича със създаването от Роже дьо Лил на легендарната песен на френските революционери „ Марсилезата”, с която те отблъсват настъплението на вражеските войски на Стара Европа към техните граници. И двете песни са създадени в мигове на върховно изпитание за френския и българския народ, когато са заплашени правото им на свобода и независимост, когато са заплашени завоеванията на Великата френска буржоазна революция от 1789 г. и Акта на Съединението на България от 1885г.
През септември 1885 г., той потегля с други студенти и гурбетчии от Виена за България, с параход по Дунава , за да се запише като доброволец в българската войска в предстоящата война със сръбските нашественици. При навлизането на кораба в българския участък на реката, обхванат от патриотични чувства и огнен патос, набързо нахвърля на белия лист текста и музиката на песента „Горда Стара планина“. Всъщност той няма да има възможност да се сражава с войските на сръбския крал Милан, защото военната комисия го отхвърля, заради късогледство, но песента му много бързо става любима на българските воини и воюва вместо него . През 1895 г. тя е отпечатана в учебника по музика на Карел Махан, а през 1905 г. е обработена от популярният композитор Добри Христов .
Песента „ Мила Родино” се пее в ледените окопи и землянки от българските воини при Одрин, Шаркьой и Булаир през Балканската война при епопеята на Калиманци през Междусъюзническата война, в жестоките отбранителни боеве през Първата световна война при Дойранското езеро, Завоя на река Черна, Червената стена, Каймакчалан и Кенали. Тази песен е носталгичен зов, тя стопля сърцето на всеки българин, без значение, къде се намира по света. Тя става любима за прокудените в чужбина от финансовия недоимък и политическите репресии български емигранти. Тя ражда горещи сълзи в очите и на най-коравите мъже и поражда спомена за бащиния край, за скъпата татковина , за свидните образи на техните майки и бащи.
Освен създател на държания ни химн, Цветан Радославов е блестящ учен. През 1897 защитава докторска титла по философия в Лайпциг, Германия при бащата на съвременната научна психология Вилхелм Вунт. Впоследствие отхвърля всички покани за преподавателска кариера във Виена, Лайпциг и Прага и се завръща в родината си. През периода 1888 и 1893 г. е гимназиален учител и библиотекар в Априловската гимназия в Габрово, след 1897 г. е преподавател в Мъжката гимназия в Русе, а по-късно в Трета мъжка гимназия в София, където учи своите ученици на етика и философия, естетика и психология. Занимава се дърворезба и църковна иконопис, пише стихове и събира нумизматични, археологически и етнографски предмети. Умира в столицата през 1931г. на 68 годишна възраст.
ADVERTISEMENT
Previous Post

На 19 април 1894 години умира Сава Доброплодни доц.д-р Петър Ненков

Next Post

КРУШЕВО – КЛУБ РОДОЛЮБИЕ И ОТЕЧЕСТВОЗНАНИЕ – ДИАН БОРИСОВ , ДИМИТЪР ПАНЧЕВ

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
КРУШЕВО – КЛУБ РОДОЛЮБИЕ И ОТЕЧЕСТВОЗНАНИЕ – ДИАН БОРИСОВ , ДИМИТЪР ПАНЧЕВ

КРУШЕВО - КЛУБ РОДОЛЮБИЕ И ОТЕЧЕСТВОЗНАНИЕ - ДИАН БОРИСОВ , ДИМИТЪР ПАНЧЕВ

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

21
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

9
Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023

Последните публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist