4 важни фактора, които могат да доведат до липса на реколта
Стерилните, или празните цветове, са много неприятно за стопаните явление, което много често се случва при краставиците. Случва се растенията да имат много цвят, а да не връзват никакви плодове. Причините за това могат да бъдат най-различни. Ще ви кажем кои са основните.
Качеството на семената
Празните цветове обикновено са мъжките при краставиците. Забавянето на появата на женски цветове обикновено се свързва с качеството на семената. Ако семената, с които разполагате, са тазгодишни, вероятно първо ще се появят мъжки цветове, а след това и женските със завръзите. За да избегнете това, използвайте семена, които са на 3-4 години. Висок процент на стерилност на цветовете се получава и когато семената са държани на студено
Предшествениците
Краставиците са култура, която не понася засаждането на едно и също място дълго време, защото в почвата се натрупват патогени, които влияят на растенията. Трябва да спазвате сеитбооборота. За краставиците най-добрите предшественици са култури като бобови (грах, фасул), лук, домати, ранните сортове зеле, кореноплодите, пиперът, картофите
Важно при засаждането е да не допуснете прекомерно сгъстяване на насажденията, тъй като тогава те не получават достатъчно въздух и слънчева светлина и цъфтят по-слабо като резултат. Разстоянието между растенията трябва да поне 20 см, а почвата да е хранителна и с неутрална реакция.
Грешки при напояването
Тъй като краставиците са топлолюбива култура, основна грешка при грижата за нея се явява поливането със студена вода. Това е една от най-честите причини за появата на стерилни цветове. Поливките е най-добре да се правят сутрин или вечер, като се внимава коренова шийка на растенията да се мокри. Младите насаждения се поливат по-обилно, като след това дозите вода се намаляват. Това способства за залагането на повече женски цветове, които ще плододават. При температура под 27 градуса поливките се ограничават, а когато е горещо могат да бъдат и двуразови. Малкото вода пък ще доведе до горчиви плодове.
Торовете
Торенето също е от значение, ако не искате да имате стерилни цветове при краставиците. Прекомерното торене с азот може да доведе до дефицит на фосфор и калий. Освен това краставиците ще започнат да развиват прекалено много вегетативна маса и може изобщо да не цъфтят, а ако това се случи цветовете да са празни.
Ако все пак спазвате правилната агротехника и въпреки това имате празни цветове, тогава направете резитба на насажденията. Прищипете всички върхове. Това ще доведе до развитие на странични филизи, на които обикновено се формират женски цветове.