Памукът – най-старото култивирано растение в човешката история
Терминът
Ботаническото му име е Gossypium, а международно използваният термин памук (английски coton, френски coton, испански algodón, италиански cotone) произлиза от испано-арабската диалектна дума qu-ún. В немския език има и дума с катун, която може да бъде проследена до този корен. Това обаче се отнася до специфична памучна тъкан. Памукът, който е често срещан в немскоезичните страни, се отнася до разпространението на растителни семена. Въпреки че височината на памука може да достигне до шест метра, той не е дърво. В ботаниката се прави разлика между общо 51 вида памук, но само четири вида се отглеждат като полезни растения:
- Левантов памук (Gossypium herbaceum)
- Дървен памук (Gossypium arboreum)
- Високопланински памук (Gossypium hirsutum)
- Памук от морския остров (Gossypium barbadense)
Най-важното за производството на памук е Gossypium hirsutum с глобален дял от 90 процента. Gossypium barbadense, който представлява около осем процента от световното производство, се счита за особено високо качество.
Gossypium hirsutum – този тип, известен още като високопланински памук или горски памук, представлява 90% от световното производство. Това го прави най-важният доставчик на памучни влакна. Отглежда се в цял свят.Gossypium hirsutum е родом от Америка. Растението расте до височина между 150 и 200 cm. Цветовете му са бели до жълтеникави и румени, когато избледняват. Влакна от този памук са с дължина от 25 до 30 мм. По-дългите влакна са бели, а по-късите влакна са оцветени в светло сиво.
Gossypium herbaceum – вторият най-важен вид памук се нарича Gossypium herbaceum или Levant памук. Смята се, че идва от Югозападна Азия и сега се отглежда главно в Китай, Индия и Пакистан.
По правило този вид се култивира като едногодишен. Техните влакна са къси и груби. Поради това се счита за по-ниско качество. Растението достига височина до 150 cm. Венчелистчетата на цветята му са жълтеникави и имат червеникаво петно в основата. Памучното влакно се използва от растението за защита на семената му. Те обвиват семето като мека козина и служат като резервоар за водата, която семето трябва да покълне.
Памукът е неразделна част от текстилната промишленост. Едва ли има други естествени влакна, които да са толкова важни в текстилната промишленост. Една трета от всички текстилни изделия в световен мащаб са направени от памучни прежди, плетива или тъкани. В допълнение към домашния текстил като спално бельо, кърпи и хавлии, олекотени завивки, тапицерии и завеси, има и основно дрехи от памучно влакно, особено дънки.
Текстилът от памук може да бъде оцветен или украсен по желание, например могат да бъдат пришити копчета. В допълнение, дървесната вълна се използва в санитарния и медицинския сектор като превръзки или вата. Въжета, мрежи и брезенти също са направени от памучни влакна. Остатъците на памучното влакно, облицовката, капсулите и други растителни остатъци се обработват допълнително и се използват за фураж за едър рогат добитък, домашни птици, захранки за риба или за производството на тор.
Памукът е универсален. Това се вижда в изключително многото области на приложение, в които се използват памучни влакна. Тъканите, изработени от дървесна вълна, могат да абсорбират висока част от влагата, устойчиви са на разкъсване, твърди и еластични са. Памучните влакна също са изключително нежни към кожата. Много малко хора са чувствителни или алергични към влакното. Платовете са устойчиви на топлина, както и на молци и други насекоми. Всички тъкани – независимо дали са дрехи или дамаски – се характеризират със своята издръжливост и дълголетие.
Свойства на памучните тъкани:
⤑ висока абсорбция на течности и масла
⤑ устойчиви на топлина
⤑ трайни
⤑ разтегливи
⤑ нежни към кожата
⤑ устойчиви на молци и насекоми
⤑ слабо до антиалергенни
Източник: www.spalnotobelio.com