Търновските кокони обожавали козметиката и конкурирали европейките
В началото на миналия век се появили първите дрогерии, в които голямо внимание се отделяло на козметичните средства
Красотата на жената и начините за нейното поддържане по традиция са обсъждани теми в навечерието на празника 8 март.
„Жената без козметика е като яденето без сол” е казал още римският философ Платон, живял преди новата ера (254184 г.). Още от древността нежната половина на света употребявала различни козметични средства и се грижела за красивия си вид.
Великотърновки още преди десетилетия се славели като едни от най-красивите жени, които поддържали своята красота с модерните за времето козметични средства, пише в книгата си „Споменъ за Търново” Катя Митова-Ганева.
През периода на Възраждането в излизащите тогава вестници понякога с доста насмешка се описвали „търновските кокони”, които сляпо подражавали на европейките. Например във вестник „Гайда” от 1864 г. авторът с известна ирония разказва за посещението си в църквата „Свети Константин” „Сякаш не бях на черква, но на театро, не можих да проумея никак събраните тук жени за молба на храм ли бяха дошли, или за хоро на бал бяха калесани. Черквата не миришеше, както е обикновено на тамян, но миришеше на хиляди тюрлии ливандо, помади, с каквито и дявола брадата си не глади. По миризмите като съдях сякаш, че се намервах на някоя залхана около гропота, по дрехите като гледах сякак, че съм в сърцето на Европа, ама на онази, дето я викат куклишка Европа. И наистина събраните тука търновски кокони на друго и не мязаха освен на шарени кукли, таквиз, дето ги разиграват кукладжиите с малко тъпанче в краката клечести, в полите перести, в кръста чоперести, в главата чумести, гологлави, нарошени, набухлени…”
В началото на миналия век се появили и първите дрогерии, в които голямо внимание се отделяло на козметичните средства.
Първоначално били само щандове в аптеките, а по-късно се появили специализираните за това магазини. Първият значим дрогерист в Търново бил фармацевтът Йордан Стефанов. Той е от известната фамилия Хаджистефанови, дала на старата столица над 30 магистър-фармацевти. Роден е във Велико Търново на 14 декември 1905 г. Завършва фармация в Страсбург (Франция) и открива първата дрогерия в родния си град на главната улица „Макензен” (днес „Независимост”) през далечната 1928 г. Развива тази дейност цели двадесет години до 1948 г., а след това продължил да работи като аптекар. В неговата дрогерия можели да се закупят фини и обикновени одеколони, парфюми течни и кристални, брилянтини, пудри, кремове, помади, червила и чернила, тоалетни сапуни. Сред така използваните пудри с най-добри качества се славела марката „Идеал”, която още през 30-те години на миналия век придобива съвременния си вид компактна кутийка с огледалце и гъбичка. Йордан Стефанов бил и главен дистрибутор на появилата се от началото на века и така популярна до днес немска козметична фирма Nivea. На вратата на неговата дрогерия винаги се усмихвала от плакат красива дама, която рекламирала „Нивеа-кремъ кожено масло”, както и различни продукти, произведени от авторитетната немска диктаторка на световната козметика.
Мила МИЛЧЕВА
сн. Регионален исторически музей