Има интервюта за които чакаш с години . Има хора , за които всичко започва от случайно запознантсво . Такива хора са оная част от обществото , които невидимо с поведение , изказвания или нещо друго определят мисленето му . Общ познат ми обърна внимание на анализите му . Отначало с недоверие , а после с възхищение започнах да чета написаното от него лично или в сайта ИНФАКТО . Първите контакти бяха опознавателни , но едно мога да призная не бяха пренебрижителни . По- скоро защитна реакция на човек , който не желае да се шуми около него . Съдбата си знае работата и така се получи , че го видях на живо .
Удивително е , не съм някой професионален журналист ,но моят събеседник се отнесе напълно сериозно към идеята да се видим и да поговорим за него . Вече годините на които съм ,не ми позволяват излишни емоции , но едно от нещата , които ме впечатляват винаги е точността .За мен това е показател на уважение и затова определено смятам , че моят събеседник е човек на думата си . Едно съобщение в нета , едно уточняване за време и час и се получи . Никакви уговорки , никакви други неща . За него може много да се пише , но едно от нещата което лично друго ме впечатли , че е прекалено земен . Такъв като него бил по върховете на властта можеше да подходи към мен и по друг начин , но не го направи . Откровенно преди да премина към същността на мен ми се искаше времето да спре . Толкова много имаше какво да ми каже и разкаже .
Едно от нещата което свързва Боян Чуков със Стара Загора и хората от областта е мъглижките му корени . Обикновенно българско семейство и съдба . Баба Бонка останала сирак и един трънски майстор тръгнал да дири прехрана из страната . Нищо особенно и нищо необикновенно . Необикновенното е , че този род е дал имена , които са прославили страната . От този род произхожда оперна певица , която е пяла във Виенската опера .
Естествено нещата се завъртяха около балканската политика на България и тогава бих препоръчал на всички български политици да чуят личните му впечатления и мисли . Едно е вярно нямаме единна българска политика по въпроса . Ще използувам негов пример за Егейска Македония . На ръководни постове в държавата се издигат хора само с произход от същинска Гърция . Хора с произход от Егейска Македония никога не могат да бъдат по висшите етажи на властта . Следващият пример е още по- шокиращ . Преди години е трябвало да се приведе Димитър Талев на гръцки . Не е успял да намери , защото негов приятел гръцки комунист му е обяснил нещата много просто
И ако в Гърция нещата са по – префинени , то сръбският македонизъм е по- груб и безцеремонен . Съгласен съм с него , че досега много сме изтървали благодарение на безхаберието на нашите политици и гоненето на някакви мними икомически интереси , но има и другото , че цялата ни политическа класа трябва да разбере , че икономическите проблеми на страната са едно , а политическите приоритети друго . И докато няма консенсус по въпроса , няма да има и икономически просперитет .
Чудесен пример за това е коридор 8 , който може да помогне и за икономческото развитие на Старазагорски регион на фона на Зелената сделка и очертаващото се затваряне на централите използуващи въглища . Неговото развитие и значение може да се сравни с Китайският път на коприната , по чиито следи сега Китай прониква в Азия , а след това и в Европа
Това са малка част от нещата , които научих от г-н Чуков . Затова неслучайно писах , че ми се искаше времето да спре . Твърде , твърде много е видял , твърде лични контакти има за да не бъде използуван въобще от българската държава . Все пак каквито и задачи да е изпълнявал името му не е оцапано с нещо от което да се срамува . Нека постъпим така , както болшевиките в Гражданската война . Една от причините да я спечелят е ползуването на бивши царски офицери в Червената армия .
А война ще има . Макар , че сега се чува само тътена , тя наближава и в такива времена не е зле да бъдат използувани такива хора като Боян Чуков.