• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result
Home Българи зад граница

На 13 март 1993 г. умира карловецът Иван Ночев доц. д-р Петър Ненков

Петко Русанов by Петко Русанов
март 13, 2021
in Българи зад граница
0
На 13 март 1993 г. умира карловецът Иван Ночев доц. д-р Петър Ненков
0
SHARES
45
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter
На 13 март 1993 г. умира карловецът Иван Ночев – конструктор на двигателите на лунния модул „Орел” на космическия кораб „Аполо-11”, с който американците стъпват на Луната през юли 1969 година
доц. д-р Петър Ненков
На 16 юли 1969 г. от космическата база в Кеймп Канаверал в щата Хюстън, САЩ е изстрелян космическият кораб „АПОЛО-11″, който има за цел да изпрати човек на Луната. Направен е опит за осъществяване на една вековна мечта на човечеството – да стъпи на друго небесно тяло. Четири дни пътува „АПОЛО-11″ с трима астронавти на борда Нийл Армстронг, Бъз Олдрин и Майкъл Колинс, за да измине 386 000-километровото разстояние от Земята до Луната.
След 76 часов полет корабът „Аполо” навлиза в окололунна орбита. В него остава астронавтът Майкъл Колинс, а Нийл Амстронг и Едвин Олдрин с лунния модул „Орел” се отправят към лунната повърхност. 800 млн. души в 54 страни на света наблюдават пред телевизионните екрани, как на 20 юли спускаемият апарат се отделя от космическия кораб и се насочва към Луната . Модулът благополучно се прилуняват в Морето на спокойствието. Американският астронавт Армстронг внимателно отваря люка, спуска по стълбичката и в 4.56 часа става първият човек стъпил на лунната повърхност.
Той направил три малки крачки и изрекъл паметните думи : „Малка стъпка за човека – голям скок за човечеството!” 19 минути по-късно на Луната стъпва и астронавтът Бъз Олдрин, който потресен от гледката, казва: „Величествена самота.“ След това двамата астронавти поставят на Луната стоманена плоча, текста на която прочитат пред камерата. На нея пишело: „Тук хора от планетата Земя, първи стъпиха на Луната, юли 1969 г. след раждането на Христос. Дойдохме с мир, от името на цялото човечество.” Плочата била подписана от Армстронг, Колинс, Олдрин и президента на САЩ, Ричард Никсън. Те забиват знамето на САЩ , вземат скални късове от нея и заснемат околната местност. След това се прибират в спускаемия апарат, който плавно се откъсва от Луната и скоро се скачва с „АПОЛО-11″, където ги чака Майкъл Колинс. Оттам – всички заедно поемат обратно към Земята, където ги посрещат триумфално, като герои.
Малцина в страните зад “желязната завеса” в това число и в България разбират за този знаменит факт и знаят, че един от основните конструктори на двигателите на спускаемия модул на “АПОЛО-11”е българинът Иван Ночев.
Той е роден в Карлово на 23 септември 1916 г. Завършва с отличен успех местното техническо училище “Братя Евлоги и Христо Георгиеви”. Започва работа в казанлъшкия военен завод “Арсенал”, а по-късно се прехвърля в Държавната аеропланна работилница в Божурище.
Когато край карловското село Марино поле се построява модерно военно летище и авиоремонтна работилница, Иван Ночев започва ра- бота там. Присъединяването на България към оста Берлин, Рим и Токио през 1941г., води до превъоръжаването на българската бойна авиация с немски изтребители “Месершмит”. Те обогатяват морално остарелия авиопарк на българските Въздушни войски. За да усвои ремонта на немските изтребители, за Германия заминава група български авиотехници. В нея е и Иван Ночев.
През есента на 1942 г.той кандидатства и е приет инженерна специалност в Берлинската Политехника. В столицата на Райха вече се чува леденият полъх на войната и въпреки истеричните обещания на министъра на хитлеристката пропаганда д-р Гьобелс, че над Берлин няма да падат съюзнически бомби, истината е съвсем друга.
След една жестока бомбар- дировка, при която изгарят квартирата на Ночев и Берлинската Политехника, младият българин продължава своето висше образование в Пражката Политехника.
След войната, Ночев се прибира за кратко в България, след което заминава за Виена, където се дипломира в Техническия университет като машинен инженер. Много скоро защитава и докторска дисертация. Работи известно време на летището на австрийската столица и отново се връща у нас.
След разгрома на хитлеристка Германия , командващият американските войски в Европа и бъдещ президент на САЩ генерал Дуайт Айзенхауер депортира в Америка 128 немски ракетни конструктори начело с “бащи- те” на тайното оръжия на Фюрера. “ФАУ-1” и “ФАУ-2”- Вернер фон Браун, Ото Рудолф и Валтер Дурнбергер. Заедно с един тон документация и десетки вагони оборудване за немските балистични ракети те са транспор- тирани в американската военновъздушната база “Уайт сендс” и при пълна секретност създават първата американската междуконтинентална ракета “Юпитер”с ядрена бойна глава.
След като загубват битката с руснаците за изстрелване на човек в звездното пространство, американците решават на всяка цена да потърсят реванш чрез своята програма за покоря- ване на Луната. Конгресът на САЩ отпуска на НАСА милиарди долари за изпълнение на тази свръхамбициозна задача. В името на нея са привлечени най-големите учени по света и са замразени останалите перспективни проекти – за изработване на космически кораб за многократно използване “Даяна сор” и корабът “Джемени”. Започва конструирането на знаменитата серия космически кораби “Аполо” и ракетата носител “ Сатурн” създадена от Вернер фон Браун .
В Лунната програма се включва и българинът Иван Ночев. През 1951 г. той напуска Европа и заминава за канадския град Торонто, където работи в „Канада еър”.
През 1956г. се прехвърля в Калифорния, където постъпва на работа в авиокосмическия гигант “Дженерал дайнамикс корпорейшън”. Тук, в Силиконовата долина се разработват най-новите самолети и ракетни системи за нуждите на Пентагона и НАСА.
Получавайки американско гражданство през 1962 г., той приема името Джон Ночев и се включва в екипа от учени в Американската национална агенция за изследване на Космоса – НАСА при разработването на космическия кораб “Аполо”.
Корабът се дели на две основни модули. С единият модул американците кацат на Луната през юли 1969 г. и той им служи, като база и стартова площадка, а другият по същото време кръжи в орбитата на Луната и след това завръща астронавтите на Земята.
Цялото човечество следи със затаен дъх грандиозния подвиг на тримата астронавти Армстронг, Олдрин и Колинс, но едва ли някой у нас е предполагал, че зад това велико постижение на човешкия гений стои и един българин.
Изобретените с участието на Иван Ночев реактивни двигатели осигуряват плавното кацане на модула „Орел“ с двамата американски астронавти на Луната и гарантират, че модулът да бъде в хоризонтална позиция, когато се прилунява. Освен това подсигуряват успешното им завръщане и скачване с очакващия ги в окололунна орбита космически кораб „Аполо”. За неговите огромни заслуги при изработването на ракетните двигатели, Джон Ночев е награден с медал от Конгреса.
Натрупал солиден опит и знания той открива своя собствена фирма за авиоинженерингова дейност в областта на ракетно-космическите изследвания, наречена „Лансиа”.
Мечтае един ден да се завърне в своето родно Карлово и да вложи средства за построяване на колеж, но съдбата решава друго . На 13 март 1992г. умира в Сан Диего, Калифорния.
Редом с други велики българи, работещи по това време в САЩ, като Асен Йорданов, Петър Петров, Кръстьо Кръстев, Виден Табаков и Джон Атанасов, Иван Ночев нареди името си в Златния фонд на човешката мисъл и даде възможност на САЩ да забият първи в света националния си флаг на Луната.
Съдбата събира с горчива ирония около гроба на Иван Ночев, трима президенти на САЩ Рейгън, Картър и Буш – Старши, за да отдадат последна почит на великия българин .
На снимките: кацането на „Аполо-11“ на Луната, през юли 1969 година, екипажът на американския космически кораб „Аполо-11“, Иван Ночев, като авиомеханик на летище Карлово през Втората световна война и д-р Иван/ Джон/ Ночев, като конструктор в САЩ.
ADVERTISEMENT
Previous Post

ЗЕЛЕНАТА СДЕЛКА И ВАКСИНИТЕ СВЕТОСЛАВ СТАМОВ

Next Post

На 13 март 1899 г. е роден изтъкнатият български композитор ПАНЧО ВЛАДИГЕРОВ доц. д-р Петър Ненков

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
На 13 март 1899 г. е роден изтъкнатият български композитор ПАНЧО ВЛАДИГЕРОВ доц. д-р Петър Ненков

На 13 март 1899 г. е роден изтъкнатият български композитор ПАНЧО ВЛАДИГЕРОВ доц. д-р Петър Ненков

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

21
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

9
Аргир Авков     АТАНАС ФИЛИПОВ

Аргир Авков АТАНАС ФИЛИПОВ

март 30, 2023
Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023

Последните публикации

Аргир Авков     АТАНАС ФИЛИПОВ

Аргир Авков АТАНАС ФИЛИПОВ

март 30, 2023
Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

Аргир Авков     АТАНАС ФИЛИПОВ

Аргир Авков АТАНАС ФИЛИПОВ

март 30, 2023
Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist