На днешния ден се изпълват 79 години от гибелта на стотици еврейски бежанци – мъже, жени, деца и български моряци загинали на кораба „Струма“, торпилиран и потопен от съветска подводница на 24 февруари 1942 г. в Черно море.
През 1941 г. еврейски организации наемат „Струма“ от Жан Панделис да превози еврейски бежански от Румъния до Палестина. На 12 декември 1941 г. корабът напуска пристанище Констанца с 10 души екипаж с Капитан Григорий Горбатенко и 781 пътници. На пътниците е позволено да вземат по 20 килограма багаж, като много от ценностите им са конфискувани от румънските митничари.
На няколко пъти дизеловият двигател спира да работи и се налага „Струма“ да бъде теглена на буксир. Корабът достига до Истанбул, където остава в пристанището, докато се решава съдбата на пътниците. Британските дипломати настояват пред турските власти да не позволят на кораба да продължи по пътя си, тъй като следват политика на минимизиране на еврейската емиграция към Палестина. Турция, от своя страна, не позволява на пътниците да слязат от кораба на нейна територия.
На 23 февруари 1942 г., след безуспешни преговори, корабът е закачен на буксир и изведен обратно през Босфора в Черно море, на около 10 мили от брега. Дизеловият двигател така и не е бил поправен, докато корабът е бил в Истанбул. След няколко часа, на сутринта на 24 февруари, безпомощният кораб е торпилиран и потопен от съветската подводница „Щ-213“, убивайки 768 мъже, жени и деца, със само 1 оцелял – 19-годишен мъж.
„ Подводницата „Щука 213“… вижда на сутринта на 24.02.1942 г. неохранявания вражески съд „Струма“… Корабът беше успешно торпилиран от разстояние 1118 метра и потопен… Младши офицерите… Командирът на поделението и сержантите… и морякът на Червения флот, който е изстрелял торпедото…, са показали храброст“ /W/