СПУТНИК” НЕ ВЛИЗА В ОРБИТАТА
.
Скандалът с руската ваксина Спутник се разраства.
ЕМА (Европейската агенция по лекарствата) е категорична – не е получавала заявка за регистрация на ваксината.
.
Обаче първо руските медии, после публикации в социалните мрежи твърдят, че такова разрешение е поискано и са представени необходимите документи.
При това и онзи ден, и вчера Путин се похвали, че ваксината е забележително постижение на руската наука, но е жертва на пропагандата на враговете на Москва (самият Путин още не се е ваксинирал).
Руският фонд за директни инвестиции (Российский фонд прямъх инвестиций – РФПИ),който е финансирал разработката, опровергава ЕМА и твърди, че е подал заявка.
В Туитър РФПИ показа скрийншот на заявлението от 29 януари. Да, ама това показано нещо е в сайта на HMA – Ръководителите на агенции за лекарства, който е друг, различен орган и се занимава с други въпроси (координации и регулации на търговия и разпространение, а не с одобрение на лекарства).
.
И понеже скандалът с информацията и дезинформацията с разрасна, на Европейската комисия й се наложи също да вземе отношение.
__________________________________
„Мога да потвърдя, че EMA не е получила никакво искане за ваксината „Спутник“, нито за оценката й, нито за временното разрешение за търговия, така че цялата информация, която посочва друго, е очевидно невярна“, каза говорителят за здравеопазването на Европейската комисия, Щефан де Киерсмакер.
___________________________________
Така с хвалбите на Путин и реакцията на ЕК проблемът с руската ваксина вече е извън сферата на науката и медицината и твърдо навлезе в сферата на политиката.
Според руските политици „Спутник V“ се мери с двоен стандарт за това, че е руски продукт. Те твърдят, че става дума за „русофобия“. В петъка Кирил Дмитриев, директор на руския фонд заяви, че конкурентите и различни политически сили се опитват да попречат на одобрението на ваксината и че Москва дори „очаква провокации на тази тема“.
.
Междувременно в „Ланцет” (авторитетно научно медицинско издание) се появиха две статии с резултати от МЕЖДИННИТЕ ИЗПИТАНИЯ от трета фаза на ваксината. Първата е от руския колектив, а втората с двама автори от университет в Рединг (Англия) всъщност рецензира (преразказва) първата.
–––-
МОЯТ КОМЕНТАР
Лично на мен неприятно впечатление ми направи факта, че най-недоработената ваксина от всички в света още от края на лятото-началото на есента започна да се поставя на руснаците. Досега по официални данни са ваксинирани 2.3 млн. души. Същевременно Русия направи заявки и сключи договори за доставка и на другите световни ваксини и поведе преговори с „Астра Зеника” за евентуално производство на тяхната ваксина в Русия.
.
През есента РПФИ обяви, че започва съвместно производство на ваксината с Израел.
Но какво показа проверката ми?
Оказа се, че руски инвеститори набързо, буквално непосредствено преди това изявление са регистрирали компания с най-мизерния възможен капитал в Израел, с персонал само от няколко души, която да послужи като „доказателство”. Естествено, никакво съвместно производство не започна и няма, а ваксината на Москва не е одобрена в Израел.
.
Абсолютно същата история – „съвместно производство” се разигра сега, в края на януари, с Турция. Да напомня, че Ердоган разреши изпитания на руската ваксина, но след това турския лекарствен орган прекрати изпитанията, а Анкара отказа подписването на договор поради „незадоволителни резултати” (така беше съобщено) и се ориентира към китайските ваксини.
Въпреки това руснаците и досега твърдят, че такъв отказ няма.
Бразилия също след изпитанията се отказа от „Спутник“, макар че руският фонд я сочи като страна, в която тацзи ваксина се прилага широко.
.
От страните в ЕС руската „Спутник” се използва единствено в Унгария.
Орбан заяви, че всяка ваксина, която е използвана на повече от 1 млн. души в света ще получи одобрение за Унгария. Но досега със „Спутник” там са ваксинирани само 2300 души, пропадна и идеята за съвместно производство. Далеч по-широко приложение имат китайската ваксина, а най-масово се използват тези на „Пфайзер”, „Астра Зеника” и „Модерна”.
В крайна сметка Унгария се отказа от „Спутник“.
„Рycия има недостатъчен производствен капацитет“, заяви Геpгей Гyяш, началник на кабинета на Виктор Орбан. И посочи, че изпитанията са преминали добре, но „големи доставки на ваксини ще трябва да са част от процедурата в ЕС“.
.
Последното „съвместно производство” се организира със Сърбия.
„Първата фаза от производството на руската ваксина Sputnik V на територията на Сърбия е предварително одобрена,“ заяви в изявление министърът на иновациите на Сърбия Ненад Попович. Предстоят следващите фази, за да се стигне до масово производство.
Но засега сърбите ваксинират не със „Спутник”, а с „Пфайзер” и китайската „Синофарм”. (600 000 души общо).
.
Големият проблем не е само в качеството на ваксината, за които поне според мен малко е известно с изключение на данните от Русия.
Той е в производството й, които изисква строго спазване на технологиите, дисциплина и висока прецизност, трудно постижими в руските условия. Скандалите с руската космическа програма (например запушване на грешно пробити дупки с лепило, което доведе до теч на въздуха в руския сектор на орбиталната станция), подсказват за евентуалните проблеми и настойчивото търсене от Русия на производствен партньор в чужбина, както и за широкия скептицизъм и нежелание в ЕС и по света да се възползват от „най-голямото постижение на руската наука“ според Владимир Путин. .