• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result

На 15 февруари 1866 година е роден полковник Константин Каварналиев,доц. д-р Петър Ненков

Петко Русанов by Петко Русанов
февруари 15, 2021
in България
0
На 15 февруари 1866 година е роден полковник Константин Каварналиев,доц. д-р Петър Ненков
0
SHARES
160
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter
На 15 февруари 1866 година е роден полковник Константин Каварналиев, загинал геройски в битката при Дойран през Междусъюзническата война-1913 г.
„АЗ НА ГРЪК, ГРЪБ НЕ ДАВАМ !”
доц. д-р Петър Ненков
Само на една ръка разстояние, в паметта ни се крият вдъхновяващите примери на паметни битки и пълководци от нашето героично минало, които трудно могат да бъдат открити в чужда военна история. Нужно е само да открехнем вратата към тях и да ги погледнем с други очи.
Един от тях е полковник Константин Каварналиев. Той е от онова поколение български офицери, което завършва Военното училище с първите му випуски и изнася на плещите си войните за национално обединение. Това поколение води победоносните български полкове по прашните фронтови пътища на Балканите и покорява света със своя героизъм в паметни битки.Тези офицери бяха обединени не от жажда за слава и военни отличия, а от любовта и преклонението си пред родината.
Константин Каварналиев е роден в Шумен на 15 февруари 1866 г., в семейството на шуменския търговец Велико. Дълги години той търгувал с кожени изделия в Каварна, където имал магазин. През почивните дни, когато се връщал в Шумен, приятелите му се обръщали към него с думите „Ей, Каварналията”. Така и си останал с прякора Каварналията. Търговецът имал четирима синове. Тримата приели за фамилия собственото име на баща си Велико, а четвъртият – прякора му.След като завършва средното си образование в родния си град, през 1882 г. Коста Каварналиев кандидатства и е приет във Военното училище в София. Обучението му в училището е прекъснато от избухналата Сръбско-българската война 1885.
Каварналиев е произведен в чин портупей-юнкер и е изпратен на фронта, като младши офицер в Пети пехотен Дунавски полк. Проявява се, като храбрец в боя при село Банкя. Командването на полка го назначава за командир на пехотна рота. Взема участие в тридневното генерално сражение на Сливница – от 5 до 7 ноември 1885 г., което решава изхода на войната След това участва в контранастъплението на българската армия и разигралите се сражения при Драгоман, Цариброд и Пирот, в които сръбската армия е напълно разгромена. На 3 декември 1885 г. е произведен в първо офицерско звание – подпоручик.
След войната се завръща отново във Военното училище, за да завърши обучението си. Служи, като млад офицер в 4-ти артилерийски полк. През 1892 г. кандидатства в Генералщабната военна академия в Белгия. Една година изучава френски език в Брюксел, но поради липса на свободни места в курса на белгийската генералщабна академия, не успява да постъпи в нея и е командирован в Италия, където завършва тригодишния курс на Генералщабната академия на италианската армия.
През Балканската война 1912-1913 г. е началник-щаб на пета пехотна Дунавска дивизия, с командир генерал майор Павел Христов, която действа на левия фланг на Трета армия, с командващ, генерал лейтенант Радко Димитриев. Дивизията се проявява в Лозенградската армейска операция, в боевете при село Ериклер и в Люлебургазко-Бунархисарската армейска операция, в боевете при село Бунархисар.
През Междусъюзническата война 1913 г. генералщабният полковник Каварналиев е назначен за командир на 3-та пехотна бригада от Трета Балканска дивизия . Тя е в състава на Втора българска армия, която е разтеглила фронта на своята полоса от река Вардар до река Места. Срещу армията, командвана от генерал лейтенант Никола Иванов настъпва цялата гръцка войска, начело с крал Константин I. Гърците настъпват в три направления: по долината на Места по направлението Драма – Неврокоп – Банско – Разлог; по долината на Струма – Серес – Петрич – Кресна – Горна Джумая – София и по направлението Солун- Кукуш – Дойран – Валданово – долината на Вардар. Те имат успех, и в първите дни на юли достигат Разлог и Горна Джумая. За съединяване на сръбската и гръцка армии които дотогава нямат оперативна връзка помежду си, особено важно е направлението Солун – Кукуш – Дойран – Валданово, пазещо долината на Вардар.
В хода на бойните действия, на 19 юни шест гръцки дивизии нанасят концентрични удари по българските позиции при Кукуш и Лахна. Позицията при Кукуш се отбранява от два полка / 29-ти и 32-ри / от 2-ра бригада на Трета пехотна Балканска дивизия. С помощта на подкрепления от Серската бригада прехвърлени от левия бряг на река Струма те задържат противника три дни – до сутринта на 21 юни и дават възможност на местното население да се изтегли без жертви към Стара България.
По обяд на 21 юни гръцката артилерия открива убийствен огън по българските позиции и атаките на неприятелските части стават много интензивни. Противникът упорито се опитва да обходи по фланговете българските позиции, образуващи полукръг около Кукуш. Под напора на неприятеля, българите се изтеглят на север през Кукуш и Мутулово. Гърците губят в боевете при Кукуш и Лахна общо 8700 убити и ранени. Само в боя при Кукуш българите дават 3000 убити и ранени. Като отмъщение за дадените жертви гърците изгарят до основи българския град Кукуш – родно място на Христо Смирненски, Тома Измирлиев, полковник Петър Дървингов и Гоце Делчев.
След това гръцките войски настъпват към Дойран.
Подстъпите към Дойран се отбраняват от 3/3 бригада на полковник Каварналиев. Той разполага с два полка , които обаче са с непълен личен състав и имат общо едва 4 200 бойци и три батареи от 6-ти нескорострелен артилерийски полк. Българите заемат позиция на височината Хисар, южно от Дойран, със задача да не допуснат пробив на противника в направлението Дойран-Струмица. Срещу двата полка на бригадата настъпват три гръцки дивизии от 42000 войници, поддържани от два артилерийски полка .
На 22 юни 1913 г. боят за Дойран пламва със страшна сила и нарастващо ожесточение. Вследствие на своето десетократно превъзходство в жива сила и артилерия неприятелят настъпва, уверен в своята победа. Гръцките атаки следват една след друга, но са отбити с големи загуби за врага. Дружините на двата български полка оредяват с всяка измината минута. Почти не остават живи офицери в строя. Отстъплението обаче е немислимо, защото цялото българско население на Дойран ще бъде поголовно изклано от гърците, които са получили заповед от своя крал да не остават жив българин в завладените територии. Освен това българското командване знае, че през Дойран преминава най-прекия път към София.
В решителния миг на боя, с ускорен марш от Струмица пристигат на помощ две дружини и една скорострелна батарея от Шеста пехотна дивизия, които спират настъплението на противника, но само временно стабилизират положението. Малко по-късно пристигат и останалите части на Шеста пехотна дивизия, които за да облекчат участта на 3/3 бригада атакуват левия фланг на противника, но понасят тежки загуби.
Когато вижда, че трудно ще удържи натиска на неприятеля, полковник Каварналиев изпраща в тила адютанта на бригадата, поручик Дуров с думите: „Поручик, тръгни по пътя за София и ако срещнеш дори един български войник, прати ми го, за да го хвърля в боя!“
Подкрепления обаче така и не пристигат. Въпреки това полковник Каварналиев не мисли за отстъпление и изрича паметните дум: „Аз на грък гръб не давам!” На 23 юни той хвърля в боя единствения резерв – себе си. Напуска командния пункт и с пушка в ръка повежда в решителна контраатака войниците си.
Българите се сражават, като лъвове. Противникът не издържа вихрения им удар на нож и отстъпва. Позицията е удържана. По време на сражението обаче полковник Каварналиев е ранен в крака. Раната изглежда лека и той не напуска бойното поле, но се оказва, че куршумът е пронизал важна артерия и предизвиква голяма загуба на кръв. Няколко часа по-късно храбрият български офицер умира от загуба на кръв на брега на Дойранското езеро. Произведен е посмъртно в звание генерал-майор.
През 1917 г., в разгара на Първата световна война, когато Македония е отново българска, в чест на геройски загиналия полковник Каварналиев, воините от 9-та пехотна Плевенска дивизия издигат седемметров паметник на мястото, където е погребан. Намира се на малък хълм, непосредствено до пътя за Валандово, на 3-4 км от Дойран. Като форма наподобява паметниците на Васил Левски и на Цар Освободител в София. Той е бил с надпис „Полковник Каварналиев, загинал за свобода и родина от 9-та Плевенска дивизия!“ Паметникът е открит с прочувствена реч на легендарния подполковник Борис Дрангов, който по-късно загива в боевете при Завоя на река Черна, като командир на 9-ти пехотен Пловдивски полк. Слово произнася и писателят Антон Страшимиров. В присъствието на войскови части от дивизията е извършена панихида от полковите свещеници. Освен полковник Каварналиев на мястото са погребани и петима негови войници загинали в боевете през Първата световна война 1915-1918 г.
През 1966 г. паметникът на полковник Каварналиев е взривен по разпореждане на комунистическата клика на Йосип Броз Тито в Македония, която провежда акция по заличаване на българското културно-историческо наследство и унищожаване на всички български военни паметници и гробища. Отломките от паметника са разхвърляни в района. По инициатива на Сдружение „Плиска” паметникът е възстановен, но не получава разрешение от македонските власти за поставянето му През 2000 година гробът на полковник Каварналиев е осквернен от вандали. В негова чест през 2009г. в Шумен бе издигнато копие на паметника му .
Все пак паметникът на полковник Каварналиев край Дойран бе възстановен, като бе открит повторно на първоначалното си място, на 1 август 2019 г. от премиерите на България и Северна Македония.
ADVERTISEMENT
Previous Post

76 ГОДИНИ ОТ УБИЙСТВОТО НА ГЕНЕРАЛ ХРИСТО ЛУКОВ С АНГЕЛ ДЖАМБАЗКИ

Next Post

ЕЛЕНА ТИЛОВА:Фондация „Обществен дарителски фонд – Стара Загора“: 18 години подкрепа за местната общност и общественозначимите каузи в Града на липите

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
ЕЛЕНА ТИЛОВА:Фондация „Обществен дарителски фонд – Стара Загора“: 18 години подкрепа за местната общност и общественозначимите каузи в Града на липите

ЕЛЕНА ТИЛОВА:Фондация „Обществен дарителски фонд – Стара Загора": 18 години подкрепа за местната общност и общественозначимите каузи в Града на липите

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

21
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9

ТРАГЕДИЯТА НА ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В ГЪРЦИЯ . СЕМЕЙНАТА ИСТОРИЯ НА ПАВЛОС ВАСКОПУЛОС ФИЛИПОВ

май 30, 2025
Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

декември 30, 2024
ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ.  АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ. АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

декември 24, 2024
Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния  ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

декември 21, 2024

Последните публикации

ТРАГЕДИЯТА НА ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В ГЪРЦИЯ . СЕМЕЙНАТА ИСТОРИЯ НА ПАВЛОС ВАСКОПУЛОС ФИЛИПОВ

май 30, 2025
Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

декември 30, 2024
ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ.  АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

ПРАВНИЯТ СТАТУТ НА ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ В ДНЕШНО ВРЕМЕ – ИНЖ. АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

декември 24, 2024
Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния  ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

Как украинските казаци се заселват отвъд Дунав в Румъния ЮГЪТ ДНЕС ДИАНА ГЕРГИНОВА

декември 21, 2024
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

ТРАГЕДИЯТА НА ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В ГЪРЦИЯ . СЕМЕЙНАТА ИСТОРИЯ НА ПАВЛОС ВАСКОПУЛОС ФИЛИПОВ

май 30, 2025
Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци

декември 30, 2024
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist