ПОЛЕЗНИТЕ НАСЕКОМИ В НАШАТА ГРАДИНА
Вредителите са неканени, но чести гости в градината ни. Въпреки грижите, които полагаме, те превземат любимите ни декоративни растения, а повишената им адаптивност към химичните препарати прави борбата с тях трудна и продължителна. Наред с инсектицидите и рецептите за домашно приготвени отвари и настойки, с които можем да ги атакуваме, имаме прекрасната възможност да потърсим и съюз с естествените им врагове. Ефективността на сътрудничеството ни зависи от способността ни да ги привлечем в точния момент.
Романтичното присъствие на светулките (Lampyridae) в лятната градина има и друг положителен ефект. Тези хищни инсекти нападат гъсениците, червеите и различни мекотели, които се хранят с листата на декоративните видове.
Щипалките (Forficula auricularia) са хищници, които носят ползи, но причиняват и вреди. Хранейки се с гнили плодове и насекоми те унищожават вредителите по цветята, но нанасят сериозни поражения по розите. Обект на техните нашествия са различни селскостопански култури – ягоди, салати, млечна царевица, слънчоглед, целина и картофи. Това силно ограничава използването им в защитата на растенията.
Хищните акари (Acari) дават по едно поколение в годината. Способността им да пробиват защитното покритие на яйцата на вредните насекоми или повърхностната мембрана на техните ларви и лакомо да изсмукват вътрешността им, ги нарежда сред най-ефективните пазители на градината от едри гъсеници, бръмбари, мухи и комари. Благодарение на тези лакомници цветята, плодовете и зеленчуците ще бъде защитени за продължителен период от време.
Друг добър помощник в борбата с вредителите са земните бръмбари (Coleoptera). Сред любимите им лакомства са яйцата и ларвите на вредните насекоми. Можем да разчитаме на тяхното съдействие, ако осигурим мулчирана почва и няколко коренчета бяла детелина.
Златоочицата (Chrysopidae) е почти невидима в градината. Тя се храни с яйцата на насекомите, с листни въшки и гъсеници. Копърът и маргаритките са сред любимите ѝ растения. Наличието им в градината ще гарантира безценната помощ от страна на този, иначе невзрачен представител на насекомите.
Ценна помощ в градината могат да окажат и паразитните оси (Vespidae). Те снасят яйцата си в яйцата и ларвите на листните въшки и гъсениците. Младите ларви, след излюпването си, се хранят с плътта на вредителите до тяхното пълно унищожение. В градината ги привличат мащерката, салвията, ментата, кориандърът, копърът и други ароматни подправки.
Земната пчела (Bombus) е сред малко познатите насекоми. Тя гнезди в почвите или тревите, заемащи засенчените участъци на градината. В Западна Европа я отглеждат с комерсиална цел, тъй като опрашва различни видове зеленчукови култури. Най-ефективни са резултатите в масивите с домати.
За да населим лехите с множество малки помощници, трябва да съумеем да им осигурим добри условия за пребиваване. Купчинката от клонки и сухи листа би се превърнала в подходящо укритие за част от тях, но ще изглежда неестетично. В търговската мрежа вече се предлагат къщички за насекоми, които не само осигуряват комфорт на обитателите си, а и допълват градинската декорация. За да разчитаме на тези невидими и безценни „санитари“ в градината трябва да ги пазим. В тази връзка се налага много прецизно да подхождаме към използването на химически препарати за растителна защита.