Току-що НС прие “Програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили на Република България 2032“ (Програма 2032). Програмата е разработенa в Министерството на отбраната на база резултатите от проведения Стратегически преглед на отбраната.
Държа да подчертая, че преглед от такъв мащаб и характер се прави за първи път у нас.
Той беше иницииран, за да адаптираме в дългосрочен план отбранителните способности на българските въоръжени сили към предизвикателствата на променената стратегическа среда. В тази връзка трябва да отбележа, че оценката ни на средата за сигурност е в пълно съответствие със съюзните оценки, като са отчетени и основните изводи от процеса на стратегически размисъл в НАТО.
Използваната методологията е за планиране на отбраната, базирано на способности, като са отчетени рисковете и заплахите за националната сигурност. Работата по прегледа на отбраната продължи повече от година и половина, като беше организирана в рамките на 4 основни направления по функционални области с над 20 работни групи, в които работиха повече от 500 военни и цивилни експерти. В хода на процеса от страна на политическото ръководство на Министерството на отбраната не са налагани никакви ограничения от ресурсен или нормативен характер. Видовете въоръжени сили и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната самостоятелно разработиха и предложиха концепции за своето дългосрочно развитие. Определените минимално необходими приоритетни военни способности за развитие до 2032 г. са реалистични, тъй като са съобразени с предоставената от Министерството на финансите дългосрочна прогнозна финансова рамка.
Прегледът потвърди валидността на стратегическата рамка на отбраната. Поради това, в Програма 2032 стратегическата цел на отбранителната политика, ролята и мисиите на въоръжените сили, както и нивото на политическа амбиция за тяхното използване като цяло запазват своите параметри.
Хоризонтът на Програма 2032 е синхронизиран със срока на средносрочните цели от процесите на планиране на отбраната в НАТО и ЕС и обхваща два пълни 6-годишни програмни периода.
Определени в хода на прегледа са 188 минимално необходими военни способности.
Програмата предвижда към 2032 г. въоръжените сили да са обща численост не по-малка от 43 000 души, от които 3 000 души доброволен резерв.
Определена е необходимостта от нова функционална структура на въоръжените сили, съответстващи на приетата категоризация, съгласно системата на НАТО – Сили за сдържане и Сили за отбрана. В Програмата са заложени и някои съществени промени в организационната и командна структура. Изпълняваните задачи налагат потребността от сформиране на две нови командвания на оперативно ниво – Командване за логистична поддръжка и Командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана.
Освен реализацията на трите основни модернизационни проекта на видовете въоръжени сили, Програма 2032 разглежда придобиването на нови три-координатни радари, дистанционно управляеми системи и дронове, както и средства за защита от такива и модернизация на наличните системи въоръжение и техника.
Преди одобрението от Министерския съвет, проектът на Програма 2032 премина през процедура на широко обществено обсъждане с обществени организации, представители на научната общност и отделни граждани, като сме разгледали и отчели всички постъпили при нас оценки, мнения и предложения.
Основен фокус насочваме към човешкия капитал в сектор отбрана!
Целта ни е към 2032 г. въоръжените сили да разполагат с основните приоритетни способности, адекватни на средата за сигурност, и да са в състояние да покрият голяма част от минималните военни изисквания към способностите за изпълнение на задачи и по трите мисии.
В заключение, благодаря на всички военнослужещи, цивилни служители в МО и БА, работили по този уникален по съдържание стратегически документ!