Оттам 4058 души са транспортирани до Лом и после на 4 корабчета са изпратени до Виена. Оцеляват само 100 от тях. Български полицейски части в Битоля и Скопие събират евреите от Вардарска Македония и от 10 март започва депортирането на 7144 души с вагони до дунавските пристанища Лом и Видин. Оттам те са отведени в Треблинка. Оцеляват само около 200 от тях. На 12 март са депортирани 161 евреи от Пиротско през Лом за Виена.
„Из отчета за проведената от 25 април до 6 май 1943 г. „събирателната акция на евреите“ в Беломорието
„Акцията за събирането на евреите е била проведена от полицейските органи със съдействието на всички административни и други власти в съответните градове, включително и военните такива. В акцията са взели дейно участие както по организирането, така и провеждането ѝ и органите на Комисарството за еврейските въпроси, специално командировани …
Снимка „Документи“
Комисиите на всички градове на Беломорието, които са се занимавали с описването на движимостите на евреите са се състояли от по- висши държавни и др. органи на съответния град, като са били привлечени като членове и по-видни граждани, адвокати и пр. за членове напр. в гр. Кавала. Последните са се председателствали от шефовете на учрежденията като директори на гимназии, околийски агрономи, началници на пощи и пр., а комисиите по изземването на ценностите от директорите на Б.Н. Банките. В тази комисия е влизал и съответният данъчен началник. Тези комисии са имали за описване средно по 8–10 максимум до 12 къщи…
За конфискуваните имущества на лицата от еврейски произход, които се изселват от България бяха постъпили редица искани от държавни учреждения, институти и организации искания Поради изпразването на еврейските жилища, собственост на евреите, от техният багаж последните са изложени на разрушаване, защото и самото местно население, гърците, правят това, като им изкъртват вратите, прозорците, мушамите
…
„Ето защо моля, от конфискуваното еврейско имущество да бъде предпочетено, при снабдяване на държавните и общински учреждения с вещи от еврейско имущество, пред всичките, като се предадат било срещу заплащане, било чрез зачисляване, следните вещи:
1) 5 хубави килима.
2) 5 големи кристални огледала.
3) 5 луксозни рамки за портретите на Царя и Ц. семейство.
4) Материя за направа на пердета за 20 прозорци.
5) 20 покривки за маси.
6) 80 салфетки.
7) 80 комплекта прибори за ядене (ножове, вилици, лъжици и чиний).
8) 1 писалищна маса за домакина на офицерското събрание.
9) 3 електрически полюлей.
10) 3 големи пернишки печки.
11) 50 броя саксий с цветя.
12) Мека мебел за кабинета на управителя на събранието.
13) 200 броя столове обикновенни – по възможн. еднакви.“
…
Молба от пощенската станция в Драма:
„Моля, разпореждание да ни се дадат от еврейските имущества чинии, чаши, вилици, лъжици, чаршафи за маса, тенджери и други кухненски принадлежности.“
…
Молба от организациятао на „Бранник“ в гр. Драма:
За нуждите на бранническите дружини, общежитието и стола при същите, моля нарежданията Ви, да ни се дадат от взетите еврейски багажи, следните кухненски, спални и къщни предмети и необходимости, както и необходимата мебел за обзавеждането на канцеларията, както следва:
1) Кревати комплект за спане 25 броя
2) 10 броя тюфлека
3) 30 броя одеала или юргани
4) 60 броя чаршафи
5) 40 броя нощни шкафчета
6) 25 броя гардероби за дрехи
7) 20 броя хладилници за ядене
8) 20 броя маси за сервиране на храна
10) 5 броя бюра за писане
11) 5 броя канцеларски маси
12) 25 броя библиотечни шкафчета
13) за 100 бранника кухненски прибори, като чиний, лъжици, ножове, вилици, салфетки и други
14) 70 броя кърпи за лице
15) 500 кгр. дървени въглища
16) 15 броя готварски тенджери
17) 5 броя готварски печки
18) 10 броя обикновенни печки за отопление
20) 25 броя легени за миене
21) 20 броя бакърени легени за пране
22) 15 броя казани
23) 40 броя съдове за вода носене
24) 40 броя съдове за вода носене малки
25) 30 броя панталони за бедни бранници
26) 30 чифта обувки
27) 60 чифта чорапи
28) 60 броя долни ризи
29) 60 броя горни ризи
30) 25 броя пуловери
31) 60 броя гащета
32) канцеларска мека мебел за обзавеждане на 3 щабни канцеларий
33) мека мебел за приемната на бранническото общежитие.
ЗА БЪЛГАРИЯ!
ДРУЖИНЕН КОМАНДИР: [подпис]
Никола Д. Велев
…
Молба от Николай Георгиев до председателя на Дружеството на бойците в Драма да му бъде съдействано да получи лимонадена фабрика, собственост на депортиран евреин
Драма, 11 март 1943 г.
До Господина
Председателя на Бойците
гр. Драма
Молба
от Николай Георгиев – боец
запасен фелдфебел гр. Драма
ул. 121 № 1
Г-н Председателю
Аз – бивш жител на с. Сулица – Ст. Загор. Минерални бани се преселих на 1.XII.941 г. в гр. Драма и сега жител на града ми беше дадена Държавната Лимонадена фабрика – безстопанствената на използване за която очаквах да бъда оземлен с нея като двамата от синовете ми единия на 27 години а втория на 19 години по закон са също содопроизводители с майсторско и втория е 4 година и подлежи на майсторски изпит аз който съм от 1919 година содопроизводител тая фабрика се допусна на търг и се надади от бивши гръцки поданици. Ние всички останахме на улицата това положение ме накара да повърна тях за да заемат наново работа в старите предели на България понеже тук почнаха да се издават удостоверения от здружението на занаятчиите на гърци и евреи които не са били нито собственици на фабрики а чираци и гдето имаше фабрики поне да търсят участие на българските закони занаятчии поменатите чираци заеха местата ни. Г-н Председателю ние Българските занаятчии бихме платили много повече на нашата Държава ако ни се дадеше средство за преживяване и плащане моля Ви сега да ходатайствате в по горната инстанция да ни защити така както и ние защищаваме Нашето Мило отечество да съдействате да ни се даде сега затворената и останала Държавна Лимонадена фабрика на изселения от Драма Евреин на нас 3 души занаятчий от един бранш. Уверен в подкрепата на Нашата организация и защитница на Бойците оставам в очакване на правилното разрешение.
С почитание: [подпис]
гр. Драма 11.ІІІ.943 год.
…
Обявление от делегата на Комисарството за еврейските въпроси при еврейската община в Битоля за публичен търг за продажба на ценности на депортираните евреи
Битоля, 13 май 1943 г.
ОБЯВЛЕНИЕ
№ 133
от 13 май 1943 год.
Съобщава се на интересуващите се, че на 15 т.м. – четвъртак в 4 часът след обед, в салона на бившата еврейска община, ще се продават на публичен търг разни златни украшения – часовници, пръстени, обици и др. носени от изселените лица от еврейски произход.
Желаещите да се яват и наддават.
От Делегата при Комисарството за еврейските въпроси в гр. Битоля.
[печат]: М.В.Р.Н.З. Комисарство за еврейските въпроси гр. Битоля.
Делегат при еврейската община.
Цитираните от мен документи могат да се прочетат в:
Надя Данова и Румен Аврамов, съставителство и обща редакция, „Депортирането на евреите от Вардарска Македония, Беломорска Тракия и Пирот, март 1943 г. Документи от българските архиви“, Том I и Том II