ПОХОДА НА ЕДИН ПОЧТИ БЕЗИЗВЕСТЕН БЪЛГАРСКИ КОРАБ
На 3 февруари се навършиха 64 години от походът до Албания през 1957 г. на най-големия български военен кораб – ескадрения миноносец /разрушител „Георги Димитров“.
В продължение на една година Корабът преминава щателен ремонт в Корабостроителния и кораборемонтния завод – Варна. Екипажът му, 2/3 от който млади матроси от новия набор, не е достатъчно добре подготвен за плаване в сложните зимни условия, особено извън пределите на Черно море, в зона, контролирана от НАТО. Това налага да се потърси съдействие от Черноморския флот на СССР. От 3 до 13 януари 1957 г. ескадреният миноносец „Г. Димитров“ е в Севастопол, където са направени технически консултации със съветски специалисти, попълнени са запасите от резервни части и необходимите за плаването навигационни карти. Разяснена е процедурата за плаване на военни кораби в зоната на проливите, съгласно конвенцията от Монтрьо (1936 г.).
Походът е първо излизане на български военен кораб в Средиземно и Адриатическо море. Провежда се под флага на командващия ВМФ контраадмирал Бранимир Орманов. Началник на походния щаб е капитан I ранг Иван Добрев – командир на Главна военноморска база Варна, а командир на кораба е капитан-лейтенант Тодор Тумбев. На борда му пътува правителствена делегация начело с министър-председателя на Н.Р. България – Антон Югов.
Подготовката се извършва при голяма секретност, като дори самия команден състав не знае датата и часът на отплаването.
На 20 януари корабът отплава от Варна. Преминаването през Босфора е сериозно изпитание за екипажа, поради обратното движение в пролива, т.е. разминаване с десни бордове;
И най-вече хаотичното движение в пролива на лодки, катери и „шевкети“(морски трамваи)които пресичат опасно курса.Наближавайки фара „Къз Кулеси“ българите поздравяват Турция с 21 артилерийски салюта на нациите, а от брега му отговаря турската батарея.
След спокойно плаване в Мраморно море и Дарданелите, корабът навлиза в Егейско море, посрещнат от студен северен вятър и щорм от 5-6 бала. При тези условия се стига до тежката ситуация, при която е осолена котелната вода в работещия котел. Източник на осоляването са изпарителите за прясна котелна вода, които работят в условията на двойно по-соленото Егейско море. Изпарителите са спрени, а котелът трескаво се промива, за да може корабът да продължи. Преходът през Йонийско и Адриатическо море е вече при слънчево време и спокойно море, но над кораба непрекъснато кръжи разузнавателен самолет от състава на 6-ти американски флот.
Сутринта на 23 януари ескадреният миноносец „Г. Димитров“ пристига в Дуръс, Албания, приветстван от хиляди посрещачи. Българската правителствена делегация е посрещната от министър-председателя на Н.Р. Албания Мехмед Шеху и от първия ръководител на Албанската партия на труда Енвер Ходжа. Домакин на екипажа и походния щаб е командващия Бреговата отбрана на Албания генерал-майор Винчани. За българските моряци е подготвена изключително богата програма. Ескадреният миноносец „Георги Димитров“ е отворен за посещение и хиляди албанци имат възможност да го разгледат и да се запознаят с екипажа.
На 31 януари делегацията отпътува със самолет за София, а привечер корабът отплава за България. На 3 февруари ескадреният миноносец се завръща във Варна.
Това е не само първо излизане на български военен кораб в Средиземно море, но и сериозен зимен преход, без възможности за материално-техническо и аварийно осигуряване, в зона контролирана от НАТО, в годините на студената война.
През 1958 – 1959 г. корабът осъществява щурмански походи по маршрутите Варна – Одеса и Констанца – Одеса. Предвиждано е през 1961 г. „Георги Димитров“ да бъде ремонтиран и модернизиран, но Съветския съюз отказва да извърши ремонта, което предопределя края на службата на ескадрения миноносец. На 30 септември 1960 г. корабът излиза в последното си плаване вече в качеството си на учебен кораб на Военноморското училище, след което е изведен от състава на ВМФ. Разоръженият корпус на кораба е отбуксиран във Варненското езеро. Където три години по-късно потъва.
На 1-ва снимка миноносеца „Георги Димитров“. Втора снимка капитан І ранг Иван Добрев (в ляво). Снимката е направена в каюткомпания на ескадрения миноносец „Г. Димитров” по време на престоя на кораба в Албания. До него капитан-лейтенант Тодор Тумбев – командир на кораба и домакин на тържеството. Най-вдясно е албанският генерал-майор Винчани – командващ Бреговата охрана и Военноморските сили на Н. Р. Албания.