На 7 февруари се навършват 138 години от рождението на талантливия художник Борис Денев
доц.д-р Петър Ненков
Борис Денев е роден на 7 февруари 1883 г. в Търново. След като завършва основно и гимназиално образование в родния си град, става учител в търновското село Иванча. Изявява се, като самоук художник и през 1909 г. прави първата си самостоятелна изложба в Рисувалното училище в София. Със спечелените средства от изложбата заминава за Мюнхен, където специализира през 1909–1914 г. живопис.
Взема участие в Балканската война 1912-1913г. и в Първата световна война 1915-1918г. От 1914 до 1925 г. работи, като военен художник в Министерството на войната. Рисува композиции с исторически и битови сюжети. Рисунките, които прави на бойното поле по време на Първата световна война, са над 300.
През 1925 г. напуска длъжността на военен художник, понеже не искал да се обвързва прекалено с военната живопис и се насочва към пейзажа. Градовете Търново, Пловдив, Мелник са сред неговите любими сюжети. Работи като учител по рисуване в Първа мъжка гимназия в София, а от 1931 г. се отдава на свободна практика.
Той е всестранно надарена личност.Конструира делтапланер, стенен слънчев часовник, музикални инструменти, на които свири. Централна личност е в популярния оркестър на „Бръмбъзъците“. Членува активно в дружеството „Родно изкуство“ и участва в организирането на няколко изложби в чужбина. Илюстрирал поемата „Чеда на Балкана“ от Кирил Христов и „История на музиката“ от Стоян Брашованов, сътрудничи с публицистика и илюстрации на няколко вестника. Написва книги за практическата, свободната конструктивна и очната перспектива. Борис Денев е автор на стотици пейзажи, портрети и композиции с исторически, библейски и военни сюжети, прави хиляди рисунки.
След 9 септември 1944 г. е арестуван от новата власт и прекарва пет месеца в Софийския затвор и пет месеца в Дупнишкия лагер, без да бъде съден. Изключен е от Съюза на българските художници, а след освобождаването му е забранено да се занимава с рисуване.
През 1956 година е възстановен , като член на СБХ.През 1967 г. е напълно реабилитиран и удостоен със званието „Заслужил художник». Едва през 80-те години на миналия век обаче СБХ организира негова изложба.
Той е баща на талантливата художничка Славка Денева . Някои от картините му са изложени в Художествената галерия „Борис Денев“ във Велико Търново, друга част от тях са в Националната художествена галерия в София.През 1993 г. е създаден фонд „Поддържане на изкуството в България“, който реставрира над 300 творби и показва постоянна експозиция на Славка и Борис Деневи на ул. „Шипка“ 18.През 1999 г. се учредяват наградите „Борис Денев“ и „Славка Денева“, които се връчват на всеки две години.
Борис Денев умира в София на 31 декември 1969г. на 86 годишна възраст