ЕДНА РЕЛИКВА С НАД 100 – ГОДИШНА ИСТОРИЯ НАМЕРИ ДОМ В ЧИТАЛИЩЕ „БРАТЯ МИЛАДИНОВИ-1917“
На 1 февруари Българската православна църква отбелязва празник в чест на Свети Трифон. Кой е бил той?
Св. Трифон е мъченик, светец-лечител, който през 248 г. сл. Хр., при царуването на император Деций Траян бил посечен с меч. Роден в Малоазийската провинция Фригия, гр. Апамия, той произхожда от област, която се смята за една от прародините на лозата и виното.
Едва на 17 години си спечелва голяма слава, като излекува дъщерята на римския император Гордиан III. Наследникът на Гордиан обаче – Деций Траян, се оказва непримирим враг на християнското учение. Той заповядва всички по-тачени светци да бъдат изправени пред съд. Сред тях е и Трифон, който не пожелава да се отрече от вярата си и загива като мъченик. Народният празник Трифон Зарезан се почита от лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите.
Княжево е родината на пивоварството и спиртоварството. По внушение на Васил Левски, Димитър А. Шишков построява воденица в Княжево и спиртоварна във Владая. Интересното е, че те трябвало да обслужват със средства местния революционен комитет. През 1881 г. френският капиталист Хиполит Бержие и българинът Иван Хаджиенов изграждат най-голямата в страната ни фабрика за спирт, работила тук повече от две десетилетия. През 1882 г. Лазар Трифкович и Димитър Шишков правят фабрика за бира, пренесена по-късно в кв. Павлово. Година след това в Княжево израства още една фабрика за бира на френския индустриалец Дюкорп, откупена няколко години след това от чехите – братя Георги и Богдан Прошек, пренесена в София и преживяла цяло столетие. През осемдесетте години на деветнадесети век професорът, химик д-р Червениванов получава концесия и построява фабрика за ферментационно производство на оцет. За суровина използували произвеждания във фабриката на Хаджиенов спирт. Сведения за това намираме в книгата „История на Княжево“, с автор Анастасия Шошева, издадена 1968 г.
През лятото на 2019г., читалище „Братя Миладинови -1917“, получи от кварталния храм „Свети пророк Илия“ ценна реликва – знаме с над 100 – годишна история! Знамето е намерено при хигиенизиране помещенията на църквата и със съдействието на нашия съкварталец Любомир Секулов, намери свой дом в читалище „Братя Миладинови-1917“. Свещенникът на храма отец Делян предаде реликвата на Атанас Рангелов – председател на читалищното настоятелство.
Знамето е уникално не само с дълголетието си.То е изработено от червена коприна с надписи от двете страни. От едната страна е с надпис „Сдружение на питиепродавците“- Княжево, а от другата страна е с образа на Трифон Зарезан.