Как да запазим през зимата засадените наесен млади овошки
Какви опасности чакат младите овошки през зимата
Зимата е период на повишен риск за всички овошки и особено за тези, засадени през есента. Ето какви са основните рискове за новозасадените дървета:
- резки температурни промени – неочаквано настъпило затопляне дава на овошките сигнал да се събудят, но младите пъпки веднага загиват, когато студовете са върнат;
- слънце – яркото слънце през зимата води до слънчево изгаряне на кората и може да причини увреждания;
- слана – силната слана, особено в безснежна зима, може да доведе до измръзване на корените на младите овошки, а това води до изсъхването на дръвчетата;
- вятър – ледените зимни ветрове изсушават деликатната кора, а силните им пориви могат да увредят тънкото стъбло;
- сняг – по време на обилни снеговалежи слабите клони могат да се счупят под тежестта на снега;
- гризачи – гладни зайци, мишки и дори собствените ви кози могат да изгризат кората на овошките.
С какво да покрием младите овошки през зимата?
Не всички млади овошки се нуждаят от специално покриване през зимата, например някои сортове ябълки и сливи зимуват добре. Но поне първата зима е добре да ги покриете, още повече че това ще защити градината ви и от други проблеми като гризачи, ярко слънце и съхнене на кората.
Покриването на овошките започва, когато температурите се задържат стабилно около -5 ° С. Ако е по-топло, рискувате кората да изсъхне и пъпките да се събудят. Един от най-добрите материали за покриване на младите овошки през зимата са клонките от смърч и хвойна, като те се завързват около стъблото на овошките с иглите надолу и леко се заравят в земята. Това е и най-добрата защита на фиданките от гризачи.
Проблемът е, че смърчови клони не се намират толкова лесно, освен ако не сте подрязвали иглолистните си дървета през есента. Ако нямате, не е беда – използвайте подръчни материали като:
- спанбонд, лутрасил и др.;
- торбички и мрежи за съхранение на зеленчуци;
- мека строителна мрежа;
- стари дрехи и като цяло всяка ненужна материя;
- чорапогащи;
- марля;
- покривен филц, линолеум;
- подложка за ламинат и др.
Когато използвате недишащи материали като покривен материал или линолеум, първо увийте овошката с някакъв плат или рогозка.
Как да покрием овошките през зимата
Когато покривате младите овошки през зимата, обърнете внимание, че трябва да покриете не само стъблото, но и короната. Товас е отнася особено за дръвчета на възраст под една година. Преди да започнете работа, проверете дали дръвчето е стабилно. За да предотвратите счупване от силния вятър, подгответе временна опора, например с дъски или клони от всички страни.
Вземете покривния материал, свободно увийте овошката (колкото по-тънък е материалът, толкова повече слоеве трябва да направите) и го завържете на няколко места с въже или тел. По време на процедурата заровете долната част на покриващия материал в земята, поръсете с пръст и утъпчете. Това ще предпази ствола и кореновата система от мишки. След това покрийте короната на дървото по същия начин.