• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result
Home България

Красимир Григоров, зав. отдел „Възраждане“, РИМ – Враца БЪЛГАРСКА НАУКА ЖЕНИТЕ В БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ

Петко Русанов by Петко Русанов
януари 21, 2021
in България
0
Красимир Григоров, зав. отдел „Възраждане“, РИМ – Враца  БЪЛГАРСКА НАУКА ЖЕНИТЕ В БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ
0
SHARES
168
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter

Неволният Национален исторически прочит недвусмислено показва, че представителките на женския пол не са оценявани като героични и заслужаващи внимание от историците и създателите на културната памет в наше време. Българската история грижливо пази имена на жени от Врачанския край, записани в летописните страници преди повече от столетие, но все още малко известни в светилника на духовността ни. Доминираща практика в музейната практика у нас обаче е все още да се говори главно за „бащите на българската нация“ и техните заслуги за националното освобождение, а „майките“ – биологическите „възпроизводителки“ на нацията, те остават в сянката на историята.
Днес, 143 години след Априлското въстание, ви предлагам да освежим паметта си, като си припомним живота на няколко от тях, оставили трайна следа не само във Враца, но и в националната ни история. Не ги класирам и не сравнявам делата им, но знам със сигурност, че пълният женски калейдоскоп на смелостта е много по-богат.
Две от тях участват в т.нар. първа група на обществено активните жени – членуващите в женски организации, които подпомагат дейността на националнореволюционните комитети по различни начини: укриват революционни дейци, шият знамена, събират парични помощи, организират защитата на населението. В хода на подготовката на Априлското въстание в III-ти Врачански революционен окръг, Комитетът възлага на Мица и Калица, двете дъщери на врачанския първенец хаджи Кръстьо Василев, да извезат знамето. Двете сестри купуват атлаз и в потулена стаичка на бащиния си дом до късна доба бродират пряпореца“. Извезаното знаме е с размери 1,90 на 1,49 м и представлява трикольор с цветовете бяло, зелено, тъмносиньо. Разярен лъв с корона и с единственото послание „Свобода“. Защо липсва думата смърт ли? Защото съзаклятниците от нашия край са вярвали, че свободата е без алтернатива. Последните сърмени нишки на ситен бод открояват имената им „Калица и Мица К. Х. Василови. 1876. 12 апр. Враца.” В дните, когато догаряли пламъците на априлския бунт, двете сестри скрили знамето. Османската власт привикала на разпит двете сестри, а еснафът във Враца бил силно разтревожен. Извършен бил обиск в дома на хаджи Кръстьо, но знамето не било открито и двете сестри били пуснати да се приберат у дома си. Изправен пред угрозата да бъде затрит заедно с коляното му, баща им наредил и на двете знамето да бъде изгорено! За да отклонят по-сетнешните подозрения, двете сестри запалили огън насред градината и наметали набързо вехти дрехи, а знамето умишлено потулили. Дните се изтърколили неусетно, а при влизането на руските войски във Враца, командващите били разквартирувани в някои от врачанските първенци. „Когато веселбата в дома на хаджи Кръстьо била в разгара си, двете сестри извадили знамето и го окачили в бащиния си двор. Руските офицери се просълзили и помолили знамето да бъде свалено и го целунали“. Така двете сестри влезли във вечния списък на храбрите български девойки, наред с добре познатата Райна Попгеоргиева, Цвета Зографска, Милка Узунова, Райка Нейчова, Стойна Койчева, Мария Джуджева (Панагюрище), Мария Ганева (Карлово), Лала Главчева (Копривщица), Теофана Доспевска (Пазарджик), Вангели и Зафири Писареви, Зойка Обрешкова-Шонтова (Горна Оряховица), Ивани Кабакчиева, Кириаки и Аника Панайотови (Търново), Ана Предич (Ловеч), Пепинка Георгакиева и Радка Белева (Ямбол), Ирина Кирова-Тотева (Бяла черква) и Петрана Обретенова (Русе).
Не по-малко знаменателна е историята с друга врачанка, чието име е баба Йота Ангелакова, известна още като врачанската „Баба Тонка”. Мазето ѝ през онези „барутни” нощи се превърнало в подвижна работилница за леене на куршуми и пълнене на фишеци. На практика малцина врачани са посветени в това, че именно нейната къща се превърнала в щаб-квартира, откъдето се пръснали първите искри на Априлския бунт, а двеста зле въоръжени поборници се отправили към черковата „Вознесение”, за да възвестят началото на бунта. На тази заемка от историята на музейното се обляга и Антон Страшимиров, информирайки ни за пламенния ентусиазъм, с който се разгорял пожарът на бунта в душите на врачани. Не един и два били проблемите, но най-сериозният от всички тях се оказал този със снабдяването с оръжие. Врачани не пожалили средства, а с цената на доброволни дарения на два пъти се опитали да компенсират недостига на събраното чрез прословутата сделка на почек /кредит/, когато на вересия били купени над 8 тон лой и пастърма от турчина – хаджи Арап. Изнесена нелегално, стоката била препродадена във Влашко, а припечелените средства обърнати в закупуване на оружие от Белгия през адвокатска кантора. А когато лично Ботев превел дружина от 200 момци през Дунава, не кой да е, а самата баба Йота Ангелакова, за да изпревари евентуален погром, изпроводила своя син Мито Ангелаков, та да предупреди войводата, че Враца гъмжи от войска. Очевидно това не останало скрито за турската полиция, което е видно от телеграма от каймаканина на Враца Махмуд Съдки до видинския мютесариф. В нея се казва: „Донасям, че жената на име Хаджийска (баба Йота Ангелакова), за която съобщавате, че е била ятак на Заимов, е под арест и днес ще ви бъде изпратена”. По-нататък, той сочи още един документ като доказателство, че лично главатарят на бунтовниците Стоян Заимов е отсядал в къщата на баба Йота. Това е снимка с автограф от 1881 г. Изпратена е от Заимов от Москва, където по това време той учи в педагогическия институт. Текстът е следният: „В знак на памят на годината 1876, на агататерството ми във Враца. На баба Йота Ангелидева от Стоян Заимов. Москва 1881.“
Веднага след Освобождението председателят на Народното събрание – опълченецът Димитър Петков, отправил предложение до баба Йота и до други заслужили съзаклятници като нея за народна пенсия от 500 книжни франка заради поборническите ѝ заслуги, но гордата врачанка отказва да ги вземе с думите: „Не искам пари, моят син е в състояние да ме храни.“ Гоненията след Априлското въстание обаче сриват търговския бизнес на Мито Ангелаков и той като много други моли „за парче хляб“ от държавата. Когато положението става неудържимо, баба Йота Ангелакова в крайна сметка се принуждава да отправи също молба за пенсия от 4 декември 1898 г. Първоначално молбата ѝ била отхвърлена, но по-късно е решено да ѝ се дават по 50 лв. месечна пенсия. Когато през 1890 г. във Враца се открива първият Ботев паметник, баба Йота е все още жива и да ѝ целунат ръка, в дома ѝ отиват оцелели опълченци. Канят и присъстващия на тържеството княз Фердинанд да се присъедини, но няма данни той да се е отзовал. Баба Йота умира в пълна мизерия през 1903 г.
Да се гордеем, че е имало, има и ще има такива достойни българки и да не спираме да търсим доброто и силния дух у тях!
До неотдавна не бе популярна историческата истина около генезиса на Вазовата героиня – баба Илийца и факта, че зад нейния митологизиран образ всъщност се крие действителен човек, който наистина е помогнал на един от четниците на Ботев. Родена е около 1820 г. и умира 3 години подир Освобождението на България. В този смисъл баба Илийца и внучето, което тя носи на плещите си до Черепишкия манастир, за да го излекува, не са само литературни герои, а реални исторически личности. Болното ѝ внуче се казва Дано, той не само че оздравява, но доживява и до дълбоки старини. Нейният образ считаме за събирателен за онези жени, които в смутните времена са помагали за голямата кауза – свободата. Решителността, волята и смелостта на възрастната жена, нейната действеност и непримиримост се открояват над страха и малодушието. Усещането, че даряваш два човешки живота едновременно е съкровен момент и буди възхищение. Силният дух на българката се предопределя от нейния непоколебим характер, от добротата на милостивото ѝ сърце и високата ѝ нравственост!
Всяка една от изброените по-горе героини, представлява повод за гордост! Жените от Враца, нежната сила на българската история!

ADVERTISEMENT
Previous Post

Николай Вранчев Хаджичонев е роден е на 20 януари 1882 година в село Читак (дн. Устово, квартал на гр. Смолян). АНГЕЛ ПЕЛТЕКОВ

Next Post

КАРТА БЪЛГАРИН КУЗО БОЖИНОВ

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
КАРТА БЪЛГАРИН  КУЗО БОЖИНОВ

КАРТА БЪЛГАРИН КУЗО БОЖИНОВ

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

21
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

9
Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023

Последните публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist