На 19 януари се навършват 143 години от смъртта на Иван Танков – Боримечката
доц.д-р Петър Ненков
Кой от нас не си спомня образа на Иван Стайков – Боримечката от знаменития роман „Под игото“ на Иван Вазов, издаден през 1894 г. ? В романа той е селянин от село Алтъново, който взема участие в Априлското въстание в Клисура през 1876 г.
Простоват и слабо образован, но с голяма физическа сила, той става един от най-дейните участници във въстанието.
В главата от романа „Батареята на Зли дол” Иван Вазов описва много колоритно, как Иван Боримечката изнася на гръб черешово топче и го поставя на хълма над Зли дол, край Клисура, след което се провиква с гръмовен глас, за да предупреди селяните, че ще се стреля с него:
„Хора бре! Да знаете, че ще пукне топчето, за да го опитаме, майка му стара,. та да се не плашат жените и дечурлигата, ами рахат да си бъдат.”
Прототип на литературния герой Иван Стайков – Боримечката е Иван Танков Козарев – козар от село Клисура, който също се отличавал с голяма физическа сила и бил известен с прякора си Боримечката. Прякорът получава, след като веднъж успял да залови две мечета в гората.Той участва дейно в Априлското въстание в Клисура.
След разгрома на Априлското въстание в Клисура, Иван Танков се укрива няколко дни в Балкана. Впоследствие слиза в Копривщица, където е арестуван от турците. На 15 август 1876 г. турският съд в София го осъжда на заточение. Изпращат го в цариградски затвор, заедно с други въстаници от Клисура и Копривщица.
Там Боримечката лежи до 14 ноември 1877 г., когато го натоварват на кораб и го отвеждат в крепостта Акия в Анадола, където здравето му се влошава и умира на 19 януари 1878 година.





