ТРАКИЙСКИ МАЙСТОР ИЗПРЕВАРВА ВРЕМЕТО СИ С 1700 ГОДИНИ
СЕВТ III – тракийският цар 330-300 пр.н.е.
Долината на тракийските царе – така наричат струпването на тракийски гробници и други артефакти от античността в Казанлъшката котловина.
След 2004 година почти всяка археологическа находка тук е сензационна, а проучените могили вече са 12. През 2004 година археолозите водени от д-р Георги Китов откриват в могила край гр. Шипка богато погребение на тракийски владетел. Гробницата му е с внушителни размери и е сред най-добре запазените у нас.
В нея са намерени изящно изработени златни и сребърни предмети, бронзова глава на владетеля, както и неговото въоръжение. Находката се превръща в археологическа сензация. Особено ценни от гледна точка на историята са надписите, от които учените стигат до извода, че става дума за цар Севт III /330 – 300 г. преди новата ера/.
Главата на Севт III е изключително впечатляваща, една от най-добре запазените в света от онава време, изработена е от бронз, а очите от алабастър и стъклена паста. Тя е ценна не само като уникална археологична находка и артефакт, но и като призведение на изкуството. Скулптурата е висша майсторска изработка с перфектно вярна анатомия, нещо не рядко срещано през 4в. преди н.е. Има редица гръцки скулптори от онова време постигнали добро анатомично изграждане на образа, но античният тракийски творец е успял да вдъхне душа и мисъл в един пронизващ поглед и магнетично лице, което го прави много по-виртуозен от съвременниците си и съизмерим по майсторство с школите от Италианския Ренесанс, но 1700 г. преди тях.
Периодът, в който управлява Севт, е към залеза на одриската държава, просъществувала над 5 века. За Севт се знае, че е отблъснал успешно Лизимах, наследника на Александър Македонски в Тракия, че е построил град Севтополис и че е първият тракийски владетел, започнал да сече монети със своя образ.
Гробницата на Севт III е отворена за посещение. Намира се край гр. Шипка на 12 км северно от Казанлък.