• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result
Home България

На 23 януари 1890 г. с Указ № 9 се създава военноисторическо отделение към Генералния щаб на Българската армия

Петко Русанов by Петко Русанов
януари 15, 2021
in България
0
На 23 януари 1890 г. с Указ № 9 се създава военноисторическо отделение към Генералния щаб на Българската армия
0
SHARES
80
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter
На 23 януари 1890 г. с Указ № 9 се създава военноисторическо отделение към Генералния щаб на Българската армия, което е предтеча на създадената на 1 август 1914 г. Военноисторическа комисия
доц.д-р Петър Ненков
На 23 януари 1890 г. с Указ № 9 по военното ведомство на княз Фердинанд I реорганизира Военното министерство и като съставна част на Генералния щаб заедно със строевото, инспекторското и мобилизационното, се създава и военноисторическо отделение. Но краткото време, през което то съществува, не дава никаква възможност да изпълни предназначението си. Въпросът за написване на официална история на Българското опълчение и на победоносната Сръбско-българска война се поставя многократно пред ръководителите на Военното ведомство. На 20 юли 1912 г. в своя орган в. „Военен глас” Дружеството на запасните офицери отправя остър упрек към Щаба на армията, че мисли и се грижи за всичко, но не и да състави и издаде история за миналите военни събития и така обрича Българската армия, единствената в света, да остане не само без традиции, но и без история.
Общественият натиск дава резултати и след завършването на Балканските войни българското военно ръководство взема твърдо решение за създаване на военно- историческа структура, която на базата на наличната архивна документация да напише истории на Сръбско-българската и на Балканските войни.
През 1914 г. началникът на Щаба на армията генерал Православ Тенев възлага на подполковник Константин Живков да сформира специална Военноисторическа комисия. За негови помощници са определени генералщабните офицери подполковниците Марко Андреев и Йордан Венедиков, майор Константин Соларов и капитан Тома Чернев. Успоредно с организационното изграждане на комисията Щабът на армията взема мерки за създаването към нея на Военноисторически архив. Започва набирането на печатни издания за създаване на библиотека. Заедно с документите и книгите постъпват и първите предмети за музейна експозиция.
В резултат на направеното от министъра на войната генерал-майор Климент Бояджиев предложение на 1 август 1914 г. с Указ № 39 цар Фердинанд I разпорежда създаването на Военноисторическа комисия.
След края на Първата световна война въпреки наложените ограничения от Ньойския диктат Военноисторическата комисия с увеличен състав възобновява своята дейност. През 1925 г. излиза нейното първо официално издание – История на Сръбско-българската война. Следва написването на многотомна история на двете Балкански войни. Втората световна война не позволява да се завърши написването и на история на участието на Българската армия в Първата световна война.
През 1927 година Военноисторическата комисия започва да издава „Военноисторически сборник“. Голяма е заслугата на комисията за обогатяването на Военноисторическия архив и на библиотеката с документи и ръкописи на участници във войните. За нейния авторитет може да се съди от факта, че през годините в състава и се включват част от най-образованите български офицери. Трима от председателите на Военноисторическата комисия достигат до най-високата длъжност в армията – началник на Генералния щаб, а други трима командват военноинспекционни области.
След края на Втората световна война Военноисторическата комисия се реорганизира във Военноисторически отдел при Генералния щаб. През близо 30-годишното си съществуване сътрудниците от отдела публикуват История на Отечествената война в 3 тома, История на Балканската война, История на Междусъюзническата война и др. Продължава издаването на „Военноисторически сборник“ и „Сборник исторически примери“.
В началото на 70-те години на миналия век си пробива път идеята на базата на съществуващия Военноисторически отдел да се създаде принципно нова структура – Институт за военна история. Актът за неговото създаване е оформен с Решение № 653 на Бюрото на Министерския съвет от 23 октомври 1973 г. Той осъществява изследвания от всички раздели на военноисторическата наука. Главните усилия се насочват за изследване и разработване на проблемите от новия и най-новия период на военната история на България и на разработването на важни проблеми и теми, които имат капитално значение за отбраната на страната.
През 1992 г. институтът със заповед на министъра на отбраната Димитър Луджев е реорганизиран в Национален център по военна история. Новосъздаденият център е изваден от Генералния щаб и е преподчинен на Министерството на отбраната. Основно са променени структурата и задачите.
Това положение се запазва до 1995 г., когато отново с министерска заповед се възстановява старото положение.
Институтът за военна история продължава съществуването си до края на 1999 г., когато с постановление на Министерския съвет е закрит, а научният и експертен състав, структуриран организационно в две секции: Военна история и политика и Военни доктрини и стратегии, влиза в състава на новосъздадения Институт за перспективни изследвания за отбраната. Съвсем скоро институтът драстично е редуциран и военноисторическите секции са разформирани. За времето на своето съществуване институтът със своята научна продукция и активна обществена дейност допринася за развитие на военноисторическата наука и националното и патриотичното възпитание на населението. Публикуват се над 70 колективни и индивидуални научни изследвания, сборници с документи и библиографии.
През пролетта на 2000 г. към Военната академия се създава Център по военна история с щатен състав от 4 научни сътрудници. През 2003 г. центърът е включен в състава на факултет „Национална сигурност и отбрана“ в състав от 7 научни сътрудници и двама експерти.
През септември 2004 г. Център „Военноисторически изследвания“ се преименува в Секция „Военноисторически изследвания“. Три години по-късно става нова промяна и към секцията се придава нова дейност – изследване на опита от участието на Българската армия в мисии зад граница.
От 2009 г. секцията е включена отново в състава на Института за перспективни изследвания за отбраната. С цената на няколко годишни усилия е възобновено изучаването на учебната дисциплина „Военна история“ във Военната академия „Георги Раковски”. Акредитирано е обучението на докторанти по научната специалност „История на България /военна и военнополитическа история“.
През 2010 г. е възстановена Военноисторическа комисия. Нейната цел, заложена в Устава на сдружението, е да съхранява и популяризира във всичките й форми историческата и военноисторическата памет на българския народ, да запознава българското общество и гражданите на HAT0 и Европейския съюз с неизвестни факти от българската и световна военна история. Да събужда интерес у младите хора към професията на професионалния войник и офицер. Да организира дейности за развитие на спортно-технически качества у младите хора. Да организира научни конференции и конгреси. Да издава книги и списания. Да опазва съществуващите и изгражда нови паметници на българската войска. Да участва във възстановяването на военни паметници, костници, гробове, чешми и други по местата на които са водили сражения българските войски, съгласно международните спогодби и конвенции във всичките им части на които Република България е страна.
По случай 100 годишнината от създаването на Военноисторическата комисия, през 2014 г. нейният председател, полковник доц. д-р Станчо Станчев заяви : „Налага се изводът, че необходимостта от военноисторически изследвания не е изчезнала. Напротив, тя се увеличава. Обществото се нуждае от тези изследвания за своята консолидация и формиране на нови национални приоритети. Трябва да извличаме това от миналото, което ще ни послужи за развиване на съвременната военна наука”.
На снимките : председателят на Военноисторическата комисия, полковник от запаса доц. д-р Станчо Станчев, членове на Военноисторическата комисия на гроба на полковник Борис Дрангов в Скопие и момент от честването във Военна академия „Г. Раковски“ на 100 годишнината от създаването на Военноисторическата комисия и представянето на книгите на д-р Ангел Динев и д-р Петър Ненков.
ADVERTISEMENT
Previous Post

15 януари – ИСТОРИЧЕСКИ КАЛЕНДАР ХРИСТО ТЕМЕЛСКИ

Next Post

ДВЕ СТЪПКИ КЪМ АДА

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
ДВЕ СТЪПКИ КЪМ АДА

ДВЕ СТЪПКИ КЪМ АДА

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

21
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

9
Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023

Последните публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist