















Живописното селце Гела( с население от едва 48 души – (ГРАО 15.03.2015 година), е разположено на 1500 м надморска височина, в подножията на върховете Голям Перелик (2191), Орфей (2188) и Турлата (1825). Намира се на 6 км от Широка лъка, на 30 км от Смолян и само на 17 км от Девин.Накъдето и да се обърнете приказна гледка и зеленина приковават погледа и имате усещането, че потъвате в тишина и простор.В дълбоката древност Гела била населявана от най-богатите членове на тракийското племе Беси(смята се, че селото има 3300 годишна история). Древната тракийска крепост “Градище” може да бъде видяна 5 км на юг от селцето.
През Римско време Гела била важен културен, търговски и отбранителен център. Връх Турлата бил крепост, чиито останки и днес могат да се видят от върха. На много места край селцето се забелязват и останки от римски пътища, свързвали някога eгейските градове с Горнотракийската низина. Селцето е известно не само заради културата, която съхранява, но също така и като здравен и енергиен център. Счита се за едно от трите най-енергийни места в България, наред с Рупите и Кръстова гора. Средната годишна температура тук е 9°C. Зимата е мека, а лятото – топло и прохладно, заради местния планински бриз. Гела е едно от най-слънчевите места в Европа със своите над 280 слънчеви дни в годината. Неслучайно Роженската обсерватория – 5-тата астрономическа обсерватория в Европа и най-голямата на Балканите, е построена в този регион.
Според легендите село Гела е родното място на Орфей и той е слязъл да търси своята любима Евридика в царството на мъртвите от близката пещера Дяволското гърло.
Въпреки, че е населен от хиляди години, районът на Гела все още има диви места, сякаш недокоснати от човек. Това място е един малък резерват за рядко срещани вече животни и растения. Тук цъфти един от символите на Родопите – цветето на Орфей (Heberlea rhodopaensis). Уникално ендемично цвете.Цветето на Орфей(родопски силивряк) притежава изумителни свойства на устойчивост на суша и може от изсушеното му стебло за хербарий да се възстанови и да продължи да се развива, след като се полива с достатъчно вода. Издържа 30 месеца, може би и повече без вода. Това свойство се нарича анабиотична сухоустойчивост и затова е наречено безсмъртниче, защото възкръсва за живот след толкова продължителен недостиг на вода. Силиврякът може да изпадне в състояние на анабиоза, както през лятото, така и през зимата и да се съживи при достатъчно влага, светлина и топлина. Според преданията цветето родопски силивряк е било известно отпреди 3000 години на древните траки и е използвано за лечебни цели. То е слаб опиат и жреците в миналото са го изгаряли, за да дишат пушека му, с което изпадали в транс и правели своите предсказания.Името „цветето на Орфей“ е свързано с една легенда, в която се разказва, че там където са паднали капки кръв при разкъсване тялото на Орфей, е поникнало малко синьо-виолетово цвете. А според друга легенда по местата, на които са капали сълзите на Орфей, плачейки за своята Евридика, е поникнало синьо-бяло цвете. Установено е, че цветето на Орфей(родопски силивряк) е предледников реликт, като съществуването му датира от преди около 2 милиона години.
Разпръснато на 7 различни махали, село Гела се е променило малко през последните стотина години. Местните хора продължават да живеят така, както винаги хората тук са живяли – да обработват земята със свои ръце и да пасат животните си на ливадите и пасищата наоколо.
Със сигурност Гела е едно от най-хубавите места в Родопите. Освен, че е поредното невероятно живописно родопско село, Гела е непресъхващ извор от митове и факти, а единственото което нарушава тишината тук са звънчетата на добитъка и музиката на гайдите. Защото подобно на съседното село Широка лъка, Гела е популярно с гайдарските надсвирвания, които се провеждат ежегодно през лятото( през първата седмица на август) , а местните майстори – гайдари са прочути с виртуозните си изпълнения.
В околността на село Гела могат да се видят едни от най-изумителните природни феномени. Такива са например пещера „Ледницата” (на около 8 км западно от селото, близо до хижа „Ледницата” и на територията на обявената за природна забележителност карстова местност Злостен), скалните форми „Слонът”, „Главата” и Силуетът на Евридика. За любителите на планинските маршрути Гела предлага страхотни възможности за преходи към близките върхове с множество възможности за преспиване в някоя от десетките хижи, пръснати по родопските склонове. Разходката сред природата ще позволи на билкарите да избират сред богатство от любими растителни представители, а на гъбарите да си наберат от най-вкусните манатарки.
По време на петвековното Турско робство местното население не е било принудено да приеме масово исляма като религия. Хората тук се гордеят, че в тяхното малко селце са се запазили 2 православни църкви. С най-важно културно-историческо значение е старата църква „Света Троица”, построена в началото на XX век върху опожарения и разрушен през XVII век манастир „Св. Константин и Елена“. При полагането на основите и местните жители откриват гроб на висш православен духовник, в който заедно с тялото били положени златни корона и скиптър. И тъй като се знае, че след заточението си в Бачковския манастир Патриарх Евтимий е бил погребан на скришно място, днес всички вярват, че именно негов е бил намереният гроб.
На 5 км на юг от селцето се намира и древната тракийска крепост „Градище“, където човек може да се доближи до историята на селото.
Сред забележителностите са и руините на Ранновизантийската базилика(въз основа на проведените археологически проучвания се смята, че ранновизантийската базилика в село Гела е функционирала от началото на V до края на VІ век когато е опожарена при някое от славянските нашествия), Илинденските поляни и параклисът „Свети Илия“.
Едно е повече от ясно-след като напуснете село Гела, то със сигурност няма да напусне сърцето ви.
Харесване
Коментар
Споделяне