На 13 януари се навършват 141 години от рождението на изтъкнатия български композитор и публицист, подполковник Александър Морфов.
БАЩАТА НА БЪЛГАРСКАТА ВОЙНИШКА ХОРОВА ПЕСЕН
доц. д-р Петър Ненков
Роден е на 13 януари 1880 година в Стара Загора. Баща му е от известен калоферски род. Александър е по-голям брат на оперната прима Христина Морфова.Завършва униатската българска католическа гимназия в Одрин, където учи флейта.
След това завършва Военното училище в София през 1902 година с 24-и випуск .Като офицер служи в 1-ви и 25-и пехотни полкове.От 1905 до 1912 година е командир на взвод във Военното училище.Участва във войните за национално обединение и е награден с орден „За храброст” ІV степен.
През 1919 година е назначен за командир на рота във Военното училище и в ШЗО. По-късно е назначен за командир на 7-ма пехотна Преславска дружина. На 20 август 1919 година е произведен в чин подполковник, а с царска заповед №18 от 1922 година преминава в запаса.
Изобретател е на нов вид флейта, която се произвежда от италианската фирма „Рампони“ и на нов инструмент „Орфеин“ с тембър на виола и виолонче
Участва в създаването на Съюза на народните хорове в България. Автор е на: 2 песни за мъжки хор; около 10 за смесен хор, между които известните репертоари „Дамян танец води“, „Баба Минковица“ и баладата „Сеймени“; около 30 военни марша; 4 солови песни е 2 със съпровод на пиано. Негов е и маршът на македонските революционери „Изгрей зора на свободата“.
Автор е на текстовете на голяма част от своите творби, както и на либретото на операта на Маестро Георги Атанасов „Запустялата воденица“.
Той е „бащата” на българската войнишка хорова песен. Автор е на 22 бойни марша. 12 от тях са по негов текст, а останалите са по текст на други автори.
Негов е маршът „Ний ще победим“ който се превръща в маршова класика.Връх в творчеството му е „Маршът на македонските революционери“ известен още като „Изгрей зора на свободата“.
Умира на 19 април 1934 г. в София, на 54 годишна възраст.