• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result
Home България

ИЗПОВЕДНИЧЕСКИЯТ ПОДВИГ НА ОТЕЦ ПЕТЪР ОТ УСТОВО НИКОЛАЙ ДЖОРЕВ ПАМЕТ

Петко Русанов by Петко Русанов
януари 9, 2021
in България
0
ИЗПОВЕДНИЧЕСКИЯТ ПОДВИГ НА ОТЕЦ ПЕТЪР ОТ УСТОВО НИКОЛАЙ ДЖОРЕВ ПАМЕТ
0
SHARES
44
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter

Изповедническият подвиг на отец Петър от Устово

  •  НИКОЛАЙ ДЖОРЕВ  ПАМЕТ

Игумения Валентина Друмева

Ставрофорният свещеноиконом Петър Стефанов Станчев е роден на 4 април 1916 г. в село Соколица, отстоящо на 10 км от село Устово, Смолянско, а сега квартал на град Смолян. Родителите му, Стефан и Мария, били много трудолюбиви. Така възпитали и децата си. Отец Петър имал пет братя и една сестра.

От всички деца той имал най-голяма наклонност към духовен живот. Завършил Пловдивската семинария. Сам се издържал – работел през ваканциите в една аптека в Асеновград като прислуга. Надарен бил с изключителна музикалност. Като ученик в семинарията станал помощник на диригента на семинарския хор. Бил също клисар в семинарската църква. Не оставал минута свободен. Така се научил от малък и това много му помогнало да поеме стръмния път на свещенослужител.

Задомил се за Мария Тодорова Дангалова от село Славеино, Смолянско. След ръкоположението служил десет голини в Момчилград, Кърджалийско. После се преместил в Устово, близо до родната Соколица. Служил в храм „Свети Никола“ петдесет години. Оставил светла духовна следа след себе си. Всички в Смолян го помнят с изрядното служение и пеене в храма, е проповедите и добрините му. Презвитера Мария е жива и разказва за неговото изключително ревностно служение. Завеждал още селата Средногорци и Бостана. Въпреки многото си задължения той спазвал всички изисквания по строгия църковен канон.

Не си позволявал да служи св. Литургия, ако не е отслужил вечернята преди това. Когато закъснявал, връщайки се късно от погребения по селата, особено в късите зимни дни, той отивал в храма вечерта. Заключвал се и отслужвал вечернята. По светещите прозорци хората от махалата разбирали, че на другия ден ще има св. Литургия в храма.

Той бил „много начетен“. Завършил задочно богословие. По нрав бил миролюбив и милостив. Всички го обичали. Преди него в същия храм служил отец Харалампи поп Палов – много авторитетен свещеник. Както сочи надгробната му плоча в църковния двор, той починал през 1952 г. От това заключаваме, че отец Петър дошъл в Устово през тази година, като негов заместник.

Отец Петър продължил неговия начин на работа и го заместил достойно. Много грижи положил за благолепието на храма. Организирал цялостното му изографисване и изработване на резбования иконостас. Негово дело е възобновяването на храма в село Бостина.

Но времето било неспокойно. Той дошъл, когато атеистичната пропаганда се усилвала и трябвало да понесе тежкия кръст на изповедничество. Искал, както в Момилград да развива широка духовна дейност, но пречките били големи. Атеистичната власт не само пречела на пастирската му дейност, но желаела да го отстрани. Работела за преместването му другаде.

По думите на презвитерата на два пъти бил сериозно „привикван“ в комитета на партията и заставян да напусне Устово. Той упорствал, търсел правата си и устоявал под небесната закрила на свети Николай Чудотворец. Причините били „измислени“, а зад тях се криела непоносимостта към неговата добра пастирска работа, която пречела на местните атеисти. Но той смело бранел храма от посегателства. Не допуснал да се разруши църквата в село Бостина.

За нейното събаряне била поставена „сериозна“ причина. Храмът „Свети апостоли Петър и Павел“ пречел за прокарване на шосето. Трябвало удобният път за Пловдив да минава непременно оттам. Оградата на църковния двор била разрушена изцяло, а църквата – засегната частично. Но отецът спорел, търсел правата си, пишел писма. Не се примирил. Успял да я спаси, но станал още по-неудобен. Презвитерата не пожела да разказва за страданията му, защото изпитва голяма болка. Тя преживявала неговите изпитания. Ще се позовем на архива на Министерството на външните работи. Има едно изложение от ГНС – Устово с изх. № 45 от 4 април 1957 г. срещу отец Петър Станчев. Обвинен е, че отказва да бие камбаната при пожар. Отказал също да извърши опелото на партиен другар от Мадан, повикан късно през нощта. Обвиненията са все от този род. Някои от тях звучат странно и издават измисленото им съдържание.

Изложението било изпратено до Дирекцията на вероизповеданията, до Светия Синод на БПЦ и окръжния комитет на БКП – Смолян. То завършва с предложение свещеник Петър Станчев да бъде преместен другаде. Подписано е от:
Председателя на ГНС: (п) Кр. ф. JI.
Председателя на ГК на Оф: (п) К. Д.
Секретаря на ДСНМ : (и) Е. Кр.

Атаката била силна. По-нататък Св. Синод с писмо, изх. № 6204 от 4 юни 1957 г., възложил на Пловдивския митрополит да извърши проверка на случая. Светата Митрополия от своя страна възлага проверката на архиерейския наместник в Смолян.

След проверката, в доклад до архиерея, архиерейският наместник опровергава обвиненията спрямо отец Петър. Към преписката е приложено и лично обяснение от отец Петър (фонд 10, оп. 7, а.е.5, л. 1).
Преписката съдържа общо 14 страници. Прави се опит от страна на духовната власт за помиряване. Няма сведения по-нататък как са се развили нещата. Несъмнено остава, че отецът е търпял постоянно обвинения, но устоявал с Божия помощ. Продължавал да служи много молитвено и да пее сладкогласно. Бил под особено наблюдение. Не могли да го „пречупят“.

Имал две дъщери: Дора и Венета. И върху тях се стоварвала „вината“ на баща им. Те били много музикални, Бог им помогнал с много труд да преуспеят в професията си и пак да останат верни на религиозните си убеждения. Имали твърдостта на баща си.

Голямата му дъщеря Дора искала да следва, но за нея дали „лъжливи сведения“, за да не я приемат. Обвинявали я, че пеела в църковния хор. Нямало случай тогава в цялата страна ученичка да пее в църквата. Това не се допускало. Хористите били обикновено стари хора, пенсионери, на които вече не можело да се навреди.

Трябвало обаче да се съчини нещо. Дора дори не смеела да отиде на репетициите, които баща й провеждал. А обичала църковното пеене. В дома, особено по празници, всички пеели, но в затворен кръг. Като не се поколебала във вярата, чудото станало.

Кметът тогава бил млад човек. Той харесвал Дора и й дал добра характеристика. Не се оженили, но благодарение на неговите добри чувства тя била приета. Завършила педагогика в София. След това станала учителка в Пазарджик и в Смолян. Ръководела ученическия хор. И сестра й Венета била много музикална. Тя също станала учителка. Задомила се за лекар. И синът й станал лекар, но „все с трудности и препятствия поради баща им“ – твърди презвитерата.

Отец Петър починал на 19 октомври 2002 г., на 86 години. Погребан е също в църковния двор на храм „Свети Никола“ в кв. Устово. Недалеч от гроба му се издига паметникът на йеромонах Григорий (поп Григорко) – будителят на родопските българи през трудните години на робството. Църквата е строена през 1937 г. Тя е съборна за цялата Ардинска долина. В нея за първи път се чуло богослужение на български език. Примерът на йеромонах Григорий вдъхновявал служителите в този храм при тежките изпитания. Тогава вярата била притеснявана от завоевателя друговерец, а сега от своите. Но радостно е, че и сега има същата ревност, както и тогава.

Както поп Григорко, гонен и притесняван от турци и гърци, не се отказал от мисията си, а станал втори Паисий, така и отец Петър и неговите събратя като следовници на родопския будител, изнесли тежък кръст на изповедничество за Христа.

По спомени на презвитера Мария Станчева и на свещеноиконом Михаил Димитров Михайлов, служещ в храм „Света Богородица“ в Дол но Устово, предадени на 19 септември 2009 г.

170 години храм „Свети Николай Чудотворец“ – Устово, изд. на Църковното настоятелство, 2008.

Източник: „Български свещеници пострадали за вярата в най ново време”, Том 8

ADVERTISEMENT
Previous Post

Етнографски комплекс „Дамасцена“ се намира в Скобелево, Община Павел Баня.

Next Post

ЦЪРКВА Света Богородица“ – Битоля БИТОЛЯ В ЦВЯТ

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
ЦЪРКВА  Света Богородица“ – Битоля  БИТОЛЯ В ЦВЯТ

ЦЪРКВА Света Богородица“ - Битоля БИТОЛЯ В ЦВЯТ

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

21
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

9
Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023

Последните публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist