Героите,
Министър-председатели,
академици и художници
Целта на книгата ми ′′ Арванити, основателите на съвременна Гърция ′′ е да донесе някои исторически аспекти и документи накратко за приноса на албанците, известни като арванити, за създаването на модерна Гърция.
Арванитите са помогнали във всички области на живота в Гърция, от въстанието през 1821 г., включително герои като Колокотронис, Бозарис, Джавелас, Андратсос, Миаулис, Караискакис и др., президентите и премиерите като Ioannis Kapodistrias, Миаулис, Kriezis, Pangalos, Kountouriotis и др., тези, които са основали Академията на науките на Атина, тези, които са отделили Гръцката православна църква от Патриаршията на Константинопол, и световноизвестни икони, арванити като Helen Boukoura, Nikos Chatz Chatzikyriakos-Gikas, Nikos Грандонопулос, носител на Нобелова награда Одисей Елитис, световноизвестни актьори, Ирен Папас, Мелина Ермис, Ели Лабети, Хари Алексиу, Кети Папаника, г-н. Други: Жан Мореа, когото французите познаваха като Жан Мореа (Joan Papadiamantopoulos), който е основател на френската символика и известен френски режисьор Коста Гаврас и др., който е арванити. Също така архиепископът на Гърция Христодулос (1939-2008-1939-2008) кръстен на Христо Параскефидис, но също така и настоящият архиепископ на Иероменос, кръстен след раждането, Йоанис Лиапи, са арванитско семейство.
Така че добра част от тази книга е кратка монография за герои, премиери, академици, художници и т.н. Ясно е, че в контекста на тази книга или дори десет други книги, ако сме писали за тях, приносът на Арванитите за Гърция не би могъл да бъде обобщен, защото корените им са много стари и дълбоки.
В тази книга фактите показват как албанският език е написан с букви днес, известни като гръцки език, в публикуването на албански текстове, книги, списания и вестници, издадени в Гърция. Това показва, че писмеността на албански език не е била неизвестна за арванитите и гърците. Читателят ще бъде представен и на призива на Арванит Атина, адресиран до арбарсите за съюз с Гърция през 1899 г. срещу Османската империя. Този призив беше нож в гърба за албанци извън Гърция, обмисляйки гръцките действия за сбъдване на Великата идея мечта за сметка на албанските земи….
Прочетете повече и изтеглете книгата безплатно в pdf….
Моят коментар:
Също така… като младеж срещнах румънски лингвист от Букурещ в Охрид през 1993. г. Когато говорехме за гръцкия национализъм, той ме попита дали познавам двореца Запеон в Атина. Разбира се, че му казах там, беше подписано влизането на Гърция в тогавашния ЕОК. Всъщност, казах му… Запас, който дари тази сграда на Атина с добре познатия перистил и т.н. Та какво ми каза румънският лингвист. Запас дари десет пъти двореца Zappeion в Букурещ по това време. Cosmopolitan garr, голям търговец и не само, защо е дарил десет пъти сградата в Букурещ в сравнение с известната в Атина? Защо мислите, че така е работил като Vlachos (Armanos) gar?
иван кръстев запазете коментарите за себе си . въпросът е самите арванити като какви се чувствуват
Думата Арванит е гръцка и означава „албанец“, но самите сулиоти са българи по-произход, които са били асимилирани от гърците. Известният гръцки герой Марко Бочари е българин от село Воден, водач на гръцкото национално движение. Самите албанци са изкуствено създаден народ, без ясно изразена идентичност и съзнание. И до ден днешен албанците се делят на племенни групи, няма никакви исторически данни албанците да са основали Гърция или да са били най – старият народ на балканите!