През лятото на 1997 г. в една много стара и изоставена метална каса в мазето на Екзархийския дом в квартал Шишли на Цариград (Истанбул) намерих две ценни реликви – оловен потир и дървен кръст. Те са били имущество на старата Дървена църква „Св. Стефан“. Дървеният кръст е бил хвърлен от предстоятеля на църквата епископ Иларион Макариополски във водите на залива Златния рог на Йордановден!
(Тогава нямаше дигитални фотоапарати и съм заснел реликвите на черно-бял филм с фотоапарат „Практика“)


6 януари 2021 г., сряда. – На 6 януари 1878 г. умира от тиф в един от затворите на Цариград Станислав Доспевски (истинско име Зафир Зограф), който е син на Димитър Зограф и племенник на Захари Зограф. Той е виден представител на Самоковската художествена школа и един от най-значителните възрожденски художници и иконописци. Доспевски е един от първите българи с академично художествено образование. Погребан е в гръцки гробища на Егру капу в тогавашната турска столица. 6 януари 2020 г., понеделник. – На 6 януари 1878 г. умира от тиф в един от затворите на Цариград Станислав Доспевски (псевдоним на Зафир Зограф), който е син на Димитър Зограф и племенник на Захари Зограф. Той е виден представител на Самоковската художествена школа и един от най-значителните възрожденски художници и иконописци. Доспевски е един от първите българи с академично художествено образование. Погребан е в гръцки гробища на Егру капу в тогавашната турска столица.


На 6 януари 1875 г. в Лом умира Кръстьо Стоянов Пишурка – български учител, театрален деец, преводач, поет и народен будител. (* 1823 г.)


На 6 януари 1872 г. в Кюстендил е роден академик Йордан Иванов – български литературен историк, археолог, фолклорист и един от най-добрите познавачи на българската средновековна литература и култура. (+ 29 юли 1947 г., София).

