Българска Коледна елха грее в Чикаго
През 1942 г. един от най-големите музеи на науката в света, Чикагския Музей на науката и индустрията, започва една традиция показване на коледни елхи, украсени с етнически общности в града. Bulgarian българска Коледна елха е била представена за първи път през 2012 г. тази година Анна-Мария Бунева е получила разрешение отново да украсят българска елха.
„Винаги съм искал насърчаване на България, и в продължение на 5 години след като е подал заявление за участие, дойде нашият ред да бъдат поканени да се присъединят към инициативата. За мен беше важно да се обединят и да има хора, от името на българската общност в Чикаго, която е нашата най-голяма общност в Съединените Щати. Организация и украса на коледната елха-това е най-важното, ние трябва да направим добро впечатление, че в бъдеще се надяваме да стане част от това ежегодно събитие“, казва Ана-Мария Бунева.
В средата на музея са с голямо коледно дърво, а около нея са разположени 40 малки дървета от различни етнически общности в Чикаго, които представят своята култура и традиции коледа. Българска Коледна елха се откроява богатството на интериора.
„Идеята ми беше, за да украсят коледната елха е изцяло в традиционен стил, с традиционни орнаменти, характерни за българските обичаи“, казва инициатор. – Аз мисля, че този стил е много подходящ, защото той отразява нашия живот, нашата култура. Българска Коледна елха грее много оригинални ръчно изработени бижута, които илюстрират уникални и древните български традиции. Тук ще откриете магията на цяла България в майсторски направени и подбрани символи. “
Под елхата за да можете да видите фигурки с фолклорни костюми, хляб, бормотушку и други елементи. Българската общност в Чикаго иска да покаже и разкаже през тези артефакти?
„Идеята се състои в това, да намекват за нашия християнски обичай Бадни вечер (на Коледа), колядников, сурвачков и дори мартеници“, казва Ана-Мария Бунева. „Хляб и кукли с карнавални костюми под дървото-това е ръчна работа на българските жени в Чикаго. Оригинален муммер е свързан с други български обичай Тракийски произход. Всички те са свързани с нашите традиции и културно наследство, както и са описани на английски език, хората да знаят, че те всъщност са те и защо те са включени в украсата на българската коледната елха.“
Веднага се създава впечатление , че върхът на българската елха не е украсена звезда, както направиха други участници. Че там могат да видят посетителите?
„За горната част на българската елхи ние решихме да направим нещо типично българско-сурвачки, които са част от български обичай, свързан с празнуването на Нова година“, обяснява Анна-Мария Бунева. „Българският народ някога вярваше, че те притежават магическа сила, която предпазва от зло и генериране на здраве и дълголетие. Те са направени мелница, която живее тук, която е этнографом, и това наистина прави на върха на нашата коледна елха съвсем различна от другите. “
Поради пандемия Covid-19 през тази година празнична програма в музея е била отменена. Въпреки това, през последните шест години неразделна част от него е танцова група „отлични о“, която, освен на Българското Фолклорно наследство, е танцови традиции и на други етнически групи.
„Нашите народни танци винаги са харесвани и спечели аплодисменти на зрителите от цял свят“,-гордо казва Анна-Мария Бунева. „Ръководител на ансамбъл отлични о Иринка Гочева с радост се присъедини към този проект, за да можем достойно и заедно да представляват България. Ние ще се стремим да постигнем това с помощта на традиционните и уникално художествено оформление на българската коледната елха, която ще изглежда страхотно и става все по-хубава с всяка година.“
Снимка: частна библиотека