НА 20 ДЕКЕМВРИ 1927 ГОДИНА ЗАПОЧВА ВЪЗРАЖДАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ, ЖЕСТОКО ОРЯЗАНА ОТ ДЪРЖАВИТЕ-ПОБЕДИТЕЛКИ В ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА С НЬОЙСКИЯ МИРЕН ДОГОВОР
доц. д-р Петър Ненков
На 20 декември 1927 г. със заповед на правителството на Андрей Ляпчев и военното министерство се пренебрегват значителна част от клаузите на Ньойския договор и правят решителна крачка към възстановяване организационната структура на българската армия.
По силата на Ньойския договор на България е отнето правото да има своя наборна армия. На нейно място се разрешава рекрутирането на платена войска в размер на 33 000 души войници и офицери, с които да охранява границите си и да пази вътрешния ред.
Заповедта издадена през 1927 г. предвижда пехотата да се състои от 24 пехотни полка, сведени в 8 пехотни дивизии. Изгражда се нов, четвърти армейски щаб под името четвърта военноинспекционна област. За всяка дивизия и армия се предвижда по един артилерийски полк. Развръщат се 10 конни и 4 инженерни полка. Новата структура на армията е строго поверителна, защото нарушава значителна част от военните клаузи на Ньойския договор.

